Türkiye’de son dönemlerde oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Xiaomi, kasma sorunu ve çözümü konusunda kendi içerisinde yetebilecek güzel bir donanım ve yazılıma sahip olmasına rağmen bazen bunlar yetersiz kalabiliyor. Bu esnada yapılabilecek şeyler ise aslında oldukça basit ve kolay. Sizlere anlatacağım birkaç tüyo sayesinde Xiaomi kasma sorunu konusunda çözüme kolayca ulaşabileceksiniz.

Yüksek Isı Nedeniyle Kasıyor Olabilir

Xiaomi de dahil birçok telefonun kasmasındaki veya takılmasındaki en büyük neden yüksek ısı problemi olabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise ilk iş olarak telefonunuzda yüklü uygulamaları gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Sadece bu küçük çalışma bile Xiaomi telefonunuzun kasma problemlerinde yardımcı olacaktır. Ayrıca, Xiaomi marka telefonlarda bulunan kendi yardımcı programı sayesinde gereksiz RAM kullanımının önüne geçebilir ve ısınmayı engelleyebilirsiniz.

Arka Plandaki Uygulamalar Nedeniyle Kasıyor Olabilir

Xiaomi dahil tüm telefonların kasma ve performans kaybı gibi sorunlar yaşamasındaki en büyük neden genelde arka planda aktif olarak çalışmaya devam eden ve telefonunuzun gücünü kullanan uygulamalardır. Sadece bu uygulamaların çalışmasına son vererek bile telefonunuzu büyük bir ölçüde rahatlatabilirsiniz. Xiaomi marka telefonlarda genelde bu işlem için hali hazırda bir takım performans uygulamaları bulunmaktadır. Bu sayede telefonunuza yabancı bir uygulama yüklemek zorunda kalmazsınız. Örnek verecek olursak Xiaomi telefonlarda bulunan güvenlik uygulaması Avast’ın altyapısını kullandığı için ekstra bir güvenlik programı yükleyip telefonunuza yük bindirmenize hiç gerek yok. Bu gibi ufak tüyoları araştırıp telefonunuzu büyük ölçüde performans açısından daha iyi bir konuma getirebilirsiniz.

Tüm Bu Çözümler İşe Yaramadıysa Sıfırlamak En İyi Çözüm Olabilir

Telefonunuza yukarıda saymış olduğum klasik işlemleri uyguladıktan sonra bile kasma sorunu devam ediyorsa geriye tek bir yol kalmış olabilir. O da şüphesiz ki telefonunuzu sıfırlamak olacaktır. Bu işlemden sonra hem depolama alanınız, hem de gereksiz uygulamalar gittiği için RAM kullanım oranınız iyileşecektir. Ancak bu işlemi yapıp telefonunuzu sıfırlamadan önce mümkünse bilgisayarınıza resim, video gibi dosyaları, daha sonrasında da Xiaomi bulut alanınıza telefonunuzun ayarlarını yedeklemeyi unutmayın. Böylece sıfırlama işlemi sonrasında telefonunuzu olduğu ayarlarla ama daha hızlı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.