Son zamanlarda ülkemizde birçok üründen alınan vergi oranlarında ciddi bir artış ve fiyatlarda da yine aynı şekilde bir yükseliş görüyoruz. Önceden vergi alınmayan birçok şey için de yeni düzenlemeler ile birlikte vergi alınması muhtemel gibi görünüyor. Legal internet site sahiplerinin en önemli gelir kaynaklarından birisi olan Adsense için vergi alınacağına dair dedikodular son zamanlarda site sahiplerinin fikir alışverişinde bulunduğu webmaster forumlarında da dolaşır oldu. Peki bu fikir doğru mu yada dayanağı ne?

Ülkemizde internet üzerinden ticaret yapan kişilerin vergi dilimine dahil edilmesi işlemi uzun zaman önce zaten tamamlanmıştı. Kişiler bu sorunun önüne geçmek için ise vergi levhası bulunan bir dostları üstünden faturalandırma yapma veya şahıs şirketi açma gibi çözümlere başvuruyordu. Ancak Adsense gelirleri bu yasanın tamamen dışında kalıyor ve bu konu hakkında tam olarak nasıl bir düzenlenme yapılacağını ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz. Bu yazıda sadece konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak adına birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Böyle Bir Düzenlenme Hayata Geçirilebilir mi?

Ne yazık ki böyle birşey mümkün ve yine ne yazık ki suri suri diyip durumun içinden sıyrılma ihtimalimizin de olmadığını düşünürsek ilerleyen günlerde kendimizi böyle bir durumun içerisinde bulabiliriz. Birçok site sahibi Adsense üzerinden ciddi paralar kazanmıyor ve böyle bir durumdayken o kişilerin vergi ödemesi ihtimali bile kulağa oldukça saçma geliyor. Yazının başında son zamanlarda bu tarz yeni vergi dilimlerinin ortaya çıkarıldığından ve hali hazırda olan vergilerin ise oranlarında artışa gidildiğinden bahsetmiştik. Devletimizin nakit para ihtiyacı ortada ve haliyle bu tarz girişimlere ses çıkarılmadığı sürece de sonu gelmeyecek gibi görünüyor.

Adsense Üzerinden Ciddi Para Kazananlar Kimler?

Adsense üzerinden ciddi anlamda para kazananlar şüphesiz ki haber siteleri. Her gün sitelerine uğrayan yüzbinlerce kişi var ve aldatma haber başlıklarının aralarında bulunan reklamlara kişilerin tıklamaması oldukça düşük bir ihtimal. Ancak bu siteler genelde gazetelerin online platformları ve gelirlerinin belirli bir kısmına bu siteler ev sahipliği yapıyor. Şirketler buralardan gelen binlerce lira için tabii ki de vergi ödemeliler ancak küçük blog girişimleri yada benzeri siteler için Adsense gelirlerinin baltalanması belki de o girişimlerin sona ermesi demek olacaktır.

Geçerli Yasalar Konu Hakkında Ne Diyor?

Aralık ayının 18. gününde resmi gazete üzerinden paylaşılan karara göre reklam paylaşımına aracılık yapan kişiler için gelirlerinin %15 gibi bir oranda vergi kesintisi yapılması yürürlülüğe geçmiş gibi görünüyor. Resmi gazetede yayımlanan kararı incelemek için yan tarafta bulunan renkli butonu kullanabilirsiniz. Akılları kurcalayan bir diğer konu da Türkiye ile İrlanda devleti arasında yapılan ve vergi kaçırılması ihtimalinin önüne geçilmesini sağlayan anlaşma. Anlaşmaya göre gelir vergileri zaten otomatik olarak yapılıyor ancak bize doğrudan yansıtılmıyordu. Size bu anlaşmayı hatırlatmamın nedeni ise Google Adsense’nin ödemeleri İrlanda üzerinden yapması.