Google’dan alınan verilere göre son 12 ay içerisinde Türkiye’de Bitcoin’le en çok ilgilenen şehir Bingöl oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirler ise bu listede oldukça geriden gelerek şaşırttı. Google Trends verilerine göre ülkemizde Bitcoin’le en çok ilgilenen ilk 5 şehir sıralaması ve puanları ise şu şekilde:

  1. Bingöl (100)
  2. Siirt (85)
  3. Diyarbakır (75)
  4. Batman (73)
  5. Kars (73)

Google trendler sayfası arama yapılan bölgenin nüfusu ve arama sayısına göre bir oranlama yaptığı için sıralamanın bu şekilde olduğunu söylemek gerek. Tekil arama sayısına göre yapılan listeleme ise çok daha farklı olacaktır. Bu durumda İstanbul ve İzmir gibi şehirlerin başı çekeceğini tahmin etmek mümkün. Sizler de bu verilerin yer aldığı Google Trends sayfasına gitmek için yazının altındaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Listenin ilk 5 şehri bu şekilde olurken 5-10 arasındaki şehirler de çoğunlukla Ağrı, Hakkari ve Şırnak gibi şehirlerden oluşuyor. Bu durum ise ülkemizdeki o bölgenin kaçak kullanım oranlarını akla getirmekte. Yapılan bir takım teorilere göre bölgede bulunan halk elektrik gideri ödemediği için Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yapmak istiyor olabilir. Kaçak kullanım yapan kişilerin bedelleri de bizlerin faturalarına yansıdığı için aslında sizler de kendinizi bir Bitcoin madencisi ilan edebilirsiniz. Bu durumdaki tek fark ise madencilik makinesinin sizin için çalışmıyor olması.

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul’da ise Bitcoin aramasının popülerliği düşmüş durumda. Bu yüzden kendisine 12. sıradan yer bulan İstanbul ve 19. sıradaki İzmir’deki aramaların nüfusa oranla az olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin başkenti ve bir diğer kalabalık şehri olan Ankara ise kendisine 24. sıradan yer bulabildi. Listenin ilk 11 şehri ise tamamen Doğu ve Güneydoğu şehirlerinden oluşuyor diyebiliriz. Ülkemizde en çok kaçak elektrik kullanımının bulunduğu bölgede özellikle küçük köy ve kasabalarda bu sorun devam ediyor. Ortaya atılan bazı fikirlerde ise bu aramaların tesadüf olmadığı belirtilmekte. Buna göre söz konusu bölgelerdeki halk Bitcoin madenciliği yapmaya başlayabilir. Ayrıca bu durumda yüksek elektrik tüketen kripto para madencilik aletleri yüzünden bölgede yüksek bir elektrik kullanım oranı oluşacaktır.

Google tarafından paylaşılan verilerin yer aldığı tablo yukarıda yer almaktadır. Sizler de dilerseniz bu alanda hangi şehirde Bitcoin aramalarının ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz. Daha detaylı veriler için ise yazının altındaki sayfayı kullanabilirsiniz.


İstatik Sayfasına Git