Rafsız Kütüphane Projesi

Türkiye’de ne yazık ki kişi başına düşen kitap sayısı oldukça düşük ve yine üzülerek belirtiyorum ki bu ortalamayı düşürenlerden birisi de benim. En azından bu projeyi sizlere duyurarak kitap okumak isteyen ancak çeşitli sebeplerden dolayı kitap alamayan kişilerin kitaplara ücretsiz bir şekilde erişmesini sağlamak istedim. Rafsız kütüphane projesini wmaracı üzerinden bir arkadaş sayesinde duydum ve güzel bir sosyal sorumluluk projesi olduğu için de en azından bu şekilde desteklemek istedim. Sizler de kitap okuyan birisi değilseniz en azından çeşitli yollarla projeyi tanıtarak veya bağış yaparak daha çok kişinin kitap okumasını sağlayabilirsiniz. Rafsız kütüphane projesi kapsamında dağıtılan kitapların korunması için çeşitli önlemler ve yaptırımlar belirlenmiştir. İşte bazı kurallar ve yaptırımlar;

  • Kitaplara zarar verdiği tespit edilen kişi kitabın yenisini almak veya ücreti yönetime göndermek zorundadır. Bunun tespiti için de kitabın bir sonraki sahibinin kitabı aldığında nasıl olduğu hakkında yönetime ilettiği bilgiler ve fotoğraflar kullanılır.
  • Kitabın gönderim ücreti olan yaklaşık 3 TL kitap gönderen kişiler tarafından ödenmektedir.

Rafsız Kütüphane Projesi Kuralları

  • Kitaplar bireylerde toplamda 30 gün boyunca kalır ve kitapların hasarsız bir şekilde iletilmesi istenir.
  • Kişiler projeye dahil olduktan sonra toplamda 10 kişi bir toplantıya davet edilir ve kişilerden beklentilerin yanında kitap okumak isteyen kişilerin proje hakkında görüşleri ve tavsiyeleri istenir. Bu sayede projenin ilerleyen aşamalarında eksikler giderilmeye ve hatasız bir sistem döngüsü oluşturulmaya çalışılır.
  • Okunması için dağıtılan kitaplar belirli bir kategoride değildir ve proje sahipleri tarafından özenle seçilir.

Aşağıda rafsız kütüphane projesine ait internet sitesinin bağlantısı bulunmakta. Bu bağlantıyı kullanarak siteye gidebilir ve proje hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bilgilendirmenin sonunda sizleri bir form karşılayacak. Siz de bu formu kullanarak rafsız kütüphane projesinin bir üyesi olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kitaplar ya alınır da geri verilmezse sorusu aklınıza geliyor olabilir ancak kitap okumak isteyen ve bu projeye üye olan kişilerin bu tarz bir olay yapacağını düşünmek bile saçmalık olur. İnsanın aklına direkt olarak “okuyan çalmaz, çalan da okumaz” sözü geliyor. Bu yüzden projeye dahil olan kişilerin bu tarz girişimlerde bulunacağını sanmıyorum.

Rafsız Kütüphane Tanıtım Videosu

Videoda proje hakkında oldukça güzel bir noktaya değinilmiş ve siz de düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan ve proje hakkında bilgiler içeren wmaracı konu bağlantısını da ziyaret ederek proje sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Rafsız Kütüphane Wmaracı Konusu

Rafsız Kütüphane İnternet Sitesi