Ev aletleri satın alırken göz önünde bulundurulan birçok farklı özellik mevcut. Özellikle aletler daha fazla teknoloji içerdikçe daha fazla özellik birbirleriyle karşılaştırılır. Aletlerin kalitesini anlayabileceğiniz çeşitli şeyler mevcut. Özellikle belli standartlar ve belgeler bu konuda size yardımcı olabilir. Fakat birçok kişinin de muhtemelen bilmediği gibi, Almanya veya Fransa’daki adını duymadığınız bir kurum standardının nelere göz attığını incelemeyebilirsiniz. Aşağı yukarı tahmin edeceğiniz, muhtemelen de benzerini kullandığınız bir ev eşyası satın alırken de bu belgelerin hepsi haliyle okunmaz.

Hangi A Sınıfı Daha Güvenilir?

Genellikle bunun için firmanın ve kurumun güvenilirliğine bakılır. Yinede, ürünleri çeşitli şeylere göre ekstra bir karşılaştırmanız önemli. Bu konuda markanın imajından tutun farklı kullanıcıların tecrübeleri de destekleyici olabilir. Ne kadar teknik bilgi istesede, benzer testlere girmiş ürünleri standartlar üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Mesela enerji tüketimi açısından alfabenin ne kadar ilerisindeyse o kadar düşük performanslı olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat testten teste değişebilir. Böyle bir yöntem ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Ürünlerde Zamanla Oluşabilen Durumlar

Ev aletleri karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız kritik olan başka bir kategori daha var. Normalde pek çok insanın aklına gelmeyebilecek ve en son ortaya çıkabilecek şeyler, mesela gerektiğinde tamir edilmesi ve garanti süreci. Piyasada birçok A veya A+ kalite ürün bulabilirsiniz. Fakat işiniz teknik servise düştüğünüzde veya bir yedek parça ihtiyacı olduğunda çok farklı faktörler işin içine girebilir.

  • Yedek Parça

Elektronik eşya satın alırken akıllara gelmeyebilecek şeylerden bir tanesi de yedek parça. Çok normal olarak bir şofben alırken yedek parçasını nasıl temin edebileceğinizi düşünmeyebilirsiniz. Şahsen ben de böyle düşünmem. Fakat şofbenler uzun yıllar kullanılmak amacıyla satın alınır. Böyle ürünler zamanla yıpranır ve eskir. O vakit geldiğinde teknik servise işiniz düşer ve bazı durumlarda yedek parça lazım olur. Eğer yıllar sonra yedek parça sorunu sizi ilgilendirmiyorsa bu durumu es geçebilirsiniz. Yeni bir şofben almak da gayet mümkün. Tamir ettirmeyi düşünüyorsanız, firmadan nerelerde üretim yaptığına bakmak avantajlı olabilir. Sadece Almanya’da üretim yapan bir markanın yedek parçası çok maliyetli olabilir.

  • Servis

Birçok kişinin mağduriyet yaşayabileceği durumlardan bir tanesi de servis. Özellikle elektronik ev eşyaları konusunda, servis birçok kişiye sıkıntı çıkarabilir. Servisin geç gelmesinden tutun tamirin uzun sürmesi hoş olmayabilir. Ev eşyalarında oluşabilecek bir sorun konforunuzu ve günlük işlerinizi engelleyebilir. Bu eşyalardan bir tanesi de klima. Klima takımı sırasında da servis ihtiyacı çoğu zaman doğar. Bir Daikin klima satın almadan önce servisinin nasıl çalıştığını farklı kullanıcı yorumlarından öğrenebilirsiniz. Servis merkezlerinin nerede olduğu da uzun vade kullanımlarda önemli olabilir.

  • Garanti

Elektronik eşyalar açısından garanti faktörü son derece önemli. Yüksek performanslı ve güçlü ürünler piyasada bulunabilir. Fakat kaliteli bir biçimde üretilmedilerse kullanım ömürleri düşük olabilir. Normal durumlarda garanti özelliklerine bakmak göz ardı edilebilir. Özellikle popülerleşmiş ve birçok kişinin tercih ettiği ürünler bu konuya güzel bir örnek. Birçok üründe uzun kullanım ömrü oldu iddia edilebilir. Bu konuda en güvenilir veri garanti süreleri üzerinden elde edilebilir. Uzun vadeli bir ürün satın almak istiyorsanız, 1 veya 3 yıl garanti aslında çok şey değiştirebilir. Ürünün fiyatı yarı yarıya olabilir, fakat bir buçuk yılda bozuluyorsa ve diğeri 3 yıl maliyetsiz gidiyorsa daha hesaplı bir sonuç oluşabilir. Fritöz de bu gibi ürünlerden bir tanesi. İnceleme sırasında işlevlerine odaklanıp garanti kapsamını göz ardı edilebilir.

Ürünlerin ön planda olmayan özellikleri online alışverişte çok belirleyici olabilir. Özellikle uzun vadeli kullanımlarda konforumuzu ve bütçenizi etkileyebilir. Cimri aracılığı ile çok daha keyifli ve güvenli bir alışveriş yapılabilir.