El arabası tekeri, el arabasının yük taşımasını ve hareket etmesini sağlayan önemli bir parçadır. El arabası tekeri hasar aldığı durumlarda veya tekerin fazla kullanımında yeni bir el arabası tekeritakılması el arabasının kullanım ömrünü uzatacaktır.

El arabası tekeri takmanın adımları şöyle sıralanabilir:

  • Eski tekeri sökün: El arabası tekerideğiştirmek için ilk yapmanız gereken şey, eski tekeri sökmek olacaktır. Eski tekeri sökmek için, uygun aletleri kullanmanız gerekir.  Eski tekeri sökerken, tekrar takılması için gereken parçaları mutlaka saklayın.
  • Yeni tekeri takın: Eski tekeri söktükten sonra, yerine yeni tekeri takabilirsiniz. Yeni tekeri takmadan önce, uygun olduğundan mutlaka emin olun. Yeni tekeri takmak için, gereken parçaları geri yerlerine takın ve sıkın.
  • El arabasını test edin: Yeni tekeri taktıktan sonra, el arabasını test etmeniz oldukça önemlidir. El arabasını düz bir zemine getirin ve doğru bir şekilde çalıştığından mutlaka emin olun. Eğer frenli teker tercih ettiyseniz frenini mutlaka kontrol edin ve kullandığınız tekerin eski teker ile aynı olmasına dikkat edin.

El arabası tekeri nasıl bakım yapılır?

El arabası tekeri, el arabasının yük taşımasını ve hareket etmesini sağlayan önemli bir parçadır. Her transpalet tekerde olduğu gibi el arabası tekeri içinde bakım oldukça önemlidir. Böylelikle el arabası tekerinin kullanım ömrünü ve zamanla düşen performansını engellemiş olursunuz.

El arabası tekeri bakımı yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • El arabası kollarını silin: El arabası kollarını her kullanımdan sonra bir bez yardımıyla silmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle kol kısmında oluşmuş lekeler herhangi bir aşınmaya sebep vermemiş olur. Bunun yanı sıra kolların tamamen kuruduğundan emin olmadan arabanızı kaldırmamaya mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Tekerleri kontrol edin: El arabasının tekerleri, engebeli zeminler, enkazlar vb. gibi etkenlerden dolayı zamanla aşınabilir veya hasar görebilir. Bu nedenle tekerleri düzenli olarak kontrol etmeniz ve gerekirse değiştirmeniz veya tamir etmeniz oldukça önemlidir.
  • Gövdeyi temizleyin: El arabasının gövdesi, çalışırken en çok kirlenen alan olduğundan, her kullanım sonrası üzerinde bulunan toprağın veya molozların tam olarak boşaltılması oldukça önemlidir. Ardından teker üzerinde kalan kir ve tozlar için daha geniş çaplı bir temizlik yapılması gerekmektedir. Eğer gövde kısmında pas gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlarsa yağ sökücü gibi çözümlerle bu paslardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.
  • Vidaları sıkın: El arabasının gövdesinde bulunan vidaların sağlamlığını da kontrol etmeyi göz ardı etmemelisiniz. Vidalar zamanla gevşeyebilir veya kaybolabilir. Bu durumda, el arabasının sağlamlığı ve güvenliği azalabilir.
  • Tekerlek tipine dikkat edin: Eğer kullandığınız tekerlek örneğin sarhoş teker ise sonradan takacağınız tekerinde sarhoş teker olmasına dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
  • İhtiyacınız olan tekeri seçin: El arabası tekeri seçerken kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza uygun bir teker seçmek oldukça önemlidir. Örneğin sarhoş teker, yönü sabit olmayan ve her yöne dönebilen bir teker türüdür. Sarhoş teker, el arabasının hareket kabiliyetini arttırır. Sarhoş tekerin avantajı serbest olmasıdır. Bir başka örnek olan frenli teker ise el arabasının güvenli bir şekilde durmasını sağlar. Frenli tekerleğin avantajı güvenli olmasıdır.