Sosyal medya hakkında bir şey biliyorsanız, her zaman yeni özellikler, içerik türleri ve kitlenizle etkileşim kurmanın yollarını beklemelisiniz.

YouTube’un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.

Bunu duymadın mı? Endişelenme, geride değilsin. Aslında, muhtemelen bu tür kısa video içeriğini diğer platformlarda zaten oluşturmuşsunuzdur.

YouTube Shorts nedir?


Dikey mikro videolar daha popüler olduğu için birçok platform pastadan pay almaya çalışıyor. YouTube da platformunda kısa dikey videolarla boşluğu doldurmaya başladı. Ve birçok marka içeriği yeniden kullanıp platformlar arasında paylaşırken, markalara ve işletmelere YouTube abonelerine ulaşmanın başka bir yolunu sunulmuş oluyor..

Mikro video konusunda yeniyseniz, işte size iyi bir YouTube kartı örneği. (görüntülemek için resme tıklayın):

Screen Shot 2022 01 13 at 7.19.23 PM YouTube'un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.
YouTube kısa video örneği.

Markalar YouTube Shorts’tan nasıl yararlanabilir?


Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, neden önemli oldukları hakkında daha fazla konuşalım. YouTube Shorts, markaların daha fazla dahil olması ve müşterileri arasında marka bilinirliğini artırması için harika bir yol olabilir. Ayrıca, tüm YouTube izleme süresinin %70’inden fazlası mobil cihazlardan geliyor. YouTube Shorts, öncelikle mobil cihazlar için tasarlanmış bir özellik olduğundan, yatay, uzun video içeriğinden daha fazlasıyla daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bir şeyleri değiştirmenin zamanı geldi.

YouTube Shorts’un Temmuz 2021’de kullanıma sunulmasından bu yana, bu özellik günlük ortalama 15 milyar görüntüleme aldı. İnsanlar YouTube Shorts izliyor ve seviyor. Bu nedenle, markanızın YouTube’da zaten bir varlığı varsa, YouTube pazarlama stratejinize bazı mikro dikey video içeriği eklemeyi düşünün. Ayrıca, yeni bir potansiyel müşteri Shorts aracılığıyla markanızı bulup abone olduğunda, uzun vadede içeriğinize de otomatik olarak abone olacaktır. Bu nedenle, kanal aboneliklerinizi artırmanın yeni bir yolunu sunar. Kazan-kazan, değil mi?

YouTube Shorts nasıl oluşturulur?


Kendi YouTube kısa videolarınızı oluşturmaya hazır mısınız? Bunu uygulamada soldan sağa yapabilir veya önceden oluşturulmuş videoları yükleyebilirsiniz. İkinci taktik, TikTok, Instagram Reels veya YouTube videolarınızı kanalınıza yüklediğinizde harikadır. Ancak yerel, benzersiz YouTube Shorts içeriği oluşturmak istiyorsanız şu adımları izleyin:

Adım 1. Mobil cihazınızda YouTube uygulamasını açın ve ekranın alt kısmındaki artı işaretine dokunun.

Adım 2. Kısalt’ı tıklayın. Henüz bir kart oluşturmadıysanız, kameranıza erişime izin vermelisiniz.

YouTube Shorts create 498x1024 1 YouTube'un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.


Adım 3. Videoyu kaydetmeye başlamak için kırmızı kayıt düğmesine tıklayın. Kısa yollar genellikle 15 saniyeye ayarlanır. Ancak kayıt düğmesinin üst kısmındaki 15’e dokunursanız, 60 saniye içinde değiştirebilirsiniz. Çoğu kısa video uygulaması gibi, kamerayı döndürebilir, kayıt hızını ayarlayabilir, kayıttan önce bir zamanlayıcı ayarlayabilir veya videoya filtreler ekleyebilirsiniz. Bu seçeneklerin her biri ekranın sağ tarafındaki menüdedir.

Daha fazla bölüm kaydetmek için, ilk klibin kaydı bittiğinde, kayıt düğmesine dokunun, ardından sonraki bölümü kaydetmeye devam etmek için tekrar dokunun.

YouTube Shorts record 498x1024 1 YouTube'un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.

Kısa bir YouTube filminin nasıl yükleneceğini ve düzenleneceğini gösteren ekran görüntüsü.
Veya yeni bir video kaydetmek yerine, önceden kaydedilmiş bir video kaydetmek için ekranın sol alt köşesindeki kameranıza dokunabilirsiniz.

Adım 4. Videonuzdan memnun kaldığınızda ekranın sağ alt köşesindeki beyaz onay işaretine dokunun. Burada videonuzu izleyebilir, müzik ekleyebilir veya metin bindirmeleri yükleyebilirsiniz. Ardından İleri’ye tıklayın.

IMG 9673 e1644419582141 YouTube'un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.

Ekran görüntüsü, YouTube kısa videonuza nasıl ses, metin ve filtre ekleyebileceğinizi gösterir.

Adım 5. Videonuz için bir başlık oluşturun ve ardından Kısa Yükle’ye dokunun.

YouTube Shorts İçin En İyi Taktikler


İlk olarak, bu yeni pazarlama yönteminden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı en iyi uygulamaları ele alacağız.

Düzenli olarak gönder


Yeni özelliklere sahip çoğu platform gibi, YouTube Shorts’un da izleme ve izleme için bir öncelik olduğu güvenle kabul edilebilir. İçerik oluşturucunun analizi, o zamandan beri “kısa videonun günlük kaydından bu yana geçen ay görüntülemelerde büyük bir artış” olduğunu doğruladı. Tutarlı bir şekilde YouTube kısa videolar oluşturmak, markanızı tanıtmanıza ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İşleri düzenli tutmakta sorun yaşıyorsanız, fikirleri planlamanıza ve planı takip etmenize yardımcı olacak bir dahili takvim oluşturun.

58 saniyenin altına ayarlayın


Şortlarınız 60 saniyeye kadar sürebilse de, tatlı nokta 58 saniye veya daha kısadır. Ve bu tür video içeriğiyle ne kadar kısa olursa o kadar iyi. Ne de olsa insanlar YouTube Shorts’u tüketicilerle etkileşim kurmanın hızlı bir yolu olarak görüyor.

Altyazı oluştur


Başlığınız en fazla 100 karakter uzunluğunda olabilir, bu yüzden dikkate alın. İçerikle alay edin, komik bir kopya kullanın, izleyicilerin neler bekleyebileceğini özetleyin vb.

Videonuz en önemli kısım olsa da, YouTube ana kanalınızda Shorts göründüğünde altyazılar görünmeye devam eder. videonuzu izleyin veya devam edin.

youtube shorts feed 1024x867 1 YouTube'un en yeni özelliklerinden biri YouTube Shorts duyuruldu.
YouTube ana sayfasındaki YouTube kısa videolarının ekran görüntüsü.


Dikey formatta kayıt


YouTube Shorts izlerken kimse ekranı tekrar açmak istemez, bu nedenle videolarınızın kullanımını kolaylaştırmak için her zaman dikey biçimde çekim yaptığınızdan emin olun. Dikey yapmak için siyah çubuklu yatay video bile ideal bir izleme deneyimi değildir. Basit tutun ve dik durun.

İçeriği kitlenizle alakalı hale getirin


İzleyicileriniz en çok nelerden keyif alıyor? Ne yapacağınızdan emin değilseniz, platforma bir göz atın ve diğer şirketlerin orada neler yayınladığını öğrenin. Bazı fikirler şunları içerir:

  • Nasıl yapılır videoları
  • Hızlı incelemeler
  • İlgili hikaye
  • Endüstriyel ipuçları
  • Güzel gerçekler
  • Deney
  • Modaya uygun bir ses baytı kullanma


Video içeriğiniz kısaca hedef kitleniz için alakalı, ilgi çekici, eğitici ve değerliyse doğru yoldasınız. İ

İlk birkaç saniyenin çekici olduğundan emin olun


İlk birkaç saniye izleyicinizin ilgisini hemen çekmezse, devam edeceklerdir. Videonuzun ilk birkaç saniyesi en önemlisidir. Klibin geri kalanında birlikte kalmak istedikleri videonuzu izlemeye başladıklarında izleyicilerinizi anında geri almanın bir yolunu bulun.

Popüler şarkılar, hashtag’ler ve etkinlikler kullanın


Bir fikir edinmenin ve insanların içeriğinizle ilgilenmesini sağlamanın harika bir yolu şarkılar, etkinlikler, ses klipleri, hashtag’ler ve meydan okumalar kullanmaktır. İçeriğin viral olması nedeniyle görünürlüğünüzü artırabilir ve yeni kitlelere ulaşabilirsiniz. Yalnızca işinizle alakalı ve markanız için uygun olduğundan emin olun.

Gerçek sesini kullan


Kısa YouTube videoları oluştururken markanızın sesini aklınızda bulundurun. Videonuzun içeriğinin markanızla alakalı kaldığından ve mesajınız ve misyonunuzla tutarlı olduğundan emin olmak için talimatlarınızı takip etmek istiyorsunuz. İçeriğiniz markanıza uymuyorsa, imajınıza ve itibarınıza zarar verebilir.

Sahne arkasından anları göster


Tüketiciler sahne arkasında eğlenmeyi sever. Ürün prodüksiyonunu, ürün paketlemesini, ofis gezilerini, kamera arkası çekimlerini, kik’leri ve diğer eğlenceli video klipleri görüntülemek için Shorts videolarınızı kullanın. Kitleniz için logoya hızlı bir şekilde bakmak, markanızı şekillendirmeye yardımcı olacak ve kitlenizin paylaşmanız gereken şeylerle daha fazla ilgilenmesini sağlayacaktır.

Shorts’un çalıştığına dikkat edin


YouTube Shorts (ve diğer tüm mikro videolar), video hazır olduğunda başa döner. İzleyicileri memnun edecek ve sizi daha fazla video izlemeye teşvik edecek kesintisiz bir döngü oluşturmak için videonun başlangıcını ve sonunu birleştirerek bundan yararlanın.

YouTube kısa videolarınızdan para kazanın


YouTube Shorts Fund ile YouTube Shorts videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Yazarları ve işletmeleri yeni özelliği kullanmaya teşvik etmenin bir yolu olarak özellikle YouTube Shorts yayınlayan yazarlar için 100 milyon dolarlık bir bağış kampanyası. YouTube kanalınızdan para kazandıktan sonra kısa videolar oluşturmak gelirinizi artırmanın başka bir yoludur.

Kendi YouTube kısa videolarınızı oluşturarak başlayın


YouTube Shorts, YouTube kanalınızın genel performansını iyileştirmenin harika bir yoludur. Video görüntülemenizi artırmanın birçok yolunu bulmak için kılavuzumuza göz atmayı unutmayın. Ardından YouTube’da içerik videonuzu oluşturmaya, yayınlamaya ve tanıtmaya başlayın.