İnstagram Profiline Kimlerin Baktığını Öğren!!
Dropshipping nasıl yapılır
Bu konumda sizlere dropshipping hakkında birkaç bilgi vermeye çalışacağım. Dropshipping yöntemi ile para kazanan hatta geçimini rahat bir şekilde sağlayan kişiler var ve neden siz de bunlardan birisi olmayasınız?
Öncelikle dropshipping konusunu birkaç başlık altında inceleyelim;

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, elinizde bulunmayan ve hatta hiç elinizin değmediği bir ürünü karşı tarafa satmaktır. Tabii bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Öncelikle doğru ürünü ve doğru platformu seçmeniz gerekiyor. Bu sizin satış sayınızı ve popülaritenizi etkileyecektir.

Nasıl Başlanmalı?

Dropshipping yöntemine girmeden önce bu işi yapabileceğinizden emin olmanız gerekiyor. Kendinize bir yol haritası çizmeli ve kendinize uygun satış platformunu seçmelisiniz. Dilerseniz kendiniz bir internet sitesi kurabilir veya hali hazır bulunan Amazon, AliExpress tarzı sitelerde satıcı olabilirsiniz. Her sitenin farklı bir sözleşmesi ve koşulları vardır. Bunlar için vergi kimliği tarzı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Hiçbir site yasadışı bir iş yapmak istemez ülkelerde yasaklanmamak adına. Bu tarz şeylerle uğraşmak yerine kendiniz bir web sitesi kurabilirsiniz. Bunun için hazır programlar ve site tasarımları bulunuyor fakat bir miktar yazılım bilgisi olmadan tek başınıza bunu yapmak oldukça zor olacaktır. Bunların yerine bu işleri bilen yazılımcılara bir miktar para vererek hazır bir site oluşturabilirsiniz.
Doğru İsim ve Logo Tercihi
Özellikle isim seçerken kendinizi profesyonel hissettiren ve akılda kalıcı bir isim seçmelisiniz. Örnek verecek olursak ilk sitemiz telefonal.com diye bir site olsun ve telefon almak isteyen birisi bu siteyi gördüğünde ismi çok basit ve dolandırıcılık amaçlı olduğunu düşünecektir. Bunun yerine n11 ve HepsiBurada gibi sitelerden almayı tercih edecektir. Bunlar bilinmiş isimler tabii ki oradan alacak dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ancak bu isimler bilinmemiş olsaydı bile diğer sitemize kıyasla daha profesyonel  olduğunu müşteriye hissettiriyor. Bu yüzden doğru bir isim bulmak önemlidir. Bu isim sizi büyük bir firma gibi göstermelidir. Aynı zamanda logo ve site tasarımı da bir alışveriş sitesinde önemli bir faktördür. Logo tasarlarken sade ve hoş gözüken bir logo tercih edebilirsiniz.
Ürün Müşteriye Nasıl Ulaştırılır?
Dropshipping işine başlamak isteyen kişilerin en önemli sorunlarından birisidir, ben bu ürünü elim değmeden müşteriye nasıl yollarım?
Bunun için çeşitli anlaşmalar yapabilirsiniz, dilerseniz ürünlerini satacağınız firma ile anlaşma yaparak onlara adres, telefon gibi bilgileri iletebilirsiniz ve onlar da bu bilgileri işleyerek ürünü müşteriye yollayabilir. Bunları gerekli yazılımlar sayesinde otomatik bir biçime sokabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Gerekli tüm altyapıyı oluşturduktan sonra sizin bilgisayar başında vakit geçirmenize bile gerek kalmaz. İlk aşamalarda müşterilere destek hizmetini kendiniz yapabilirsiniz ve müşterilerin sorularını yanıtlayabilirsiniz. Para kazanmaya başladıktan sonra destek ekibine paralı bir kişi tutabilirsiniz.
SEO Ayarları
 
Sitenizin arama motorlarında daha üstlerde görünmesi için bir seo uzmanından destek almanız gerekiyor. Sonuçta bu platformda rekabet yüksek ve rakiplerinizi geçmek için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekiyor.