Natro SMTP mail adresi ayarları sayesinde web siteleri üzerinden çeşitli adreslere mail göndermek mümkündür. Bu yazımızda da Natro üzerinde SMTP mail adresi ayarlarının nasıl yapılacağı hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Uygulanacak olan SMTP mail adres ayarlarının ardından kişiler artık internet siteleri üzerinden çeşitli mail kampanyaları düzenleyebilirler. WordPress mail smtp adresi ayarları için çeşitli çözümler mevcuttur. Bu ayarlardan birisi de WordPress eklentisinden yardım almaktır.

Natro hosting hizmetleri üzerinden hizmet alan kişiler, SMTP mail adresi ayarlarını düzenlemek amacıyla gerekli eklentiyi https://tr.wordpress.org/plugins/smtp-mailer/ üzerinden veya WordPress eklentiler alanından kurabilir. Naa986 adlı geliştirici tarafından geliştirilmiş olan bu eklenti sayesinde Natro SMTP mail adresi ayarlarını yapma kısmına geçebiliriz. Buna ek olarak eklentiyi doğrudan WordPress panelinden kurmak isteyen kişiler “Eklentiler > Yeni Ekle” adımlarını takip edebilir.

Biraz sonra belirtilecek ayarlar Natro üzerinden mail sistemi satın almış kişiler içindir. Eğer sizler farklı bir sağlayıcıdan hizmet satın alıyorsanız (Yandex ve Google gibi) WordPress SMTP mail ayarlarını sağlayıcınızdan talep etmelisiniz.

SMTP Mailer WordPress

SMTP Mailer adlı eklentiyi yükledikten sonra Ayarlar kısmından SMTP Mailer sekmesine giriş yapmamız gerekiyor. Ardından da aşağıdaki alanları doğru bir şekilde dolduralım:

SMTP Host: Aldığınız hizmete ait mail sunucu adresini bu alana girmelisiniz. Natro’da mail.alanadınız.uzantı şeklindedir.

SMTP Authentication: Ayarlamalarda kimlik doğrulaması yapılacağı için bu alan “True” olarak işaretlenmelidir.

SMTP Username: Mail gönderme işleminin yapılacağı mail adresi girilmelidir. (Örneğin: [email protected])

SMTP Password: Mail adresiniz için belirlediğiniz şifre girilmelidir.

Type of Encryption: İşlemlerde şifreleme yöntemi kullanmadığınız için bu alanın “No Encryption” olarak işaretlenmesi gerekir. Şifrelemek isteyen kullanıcılar diğer seçeneği seçebilirler.

SMTP Port: SMTP servis sağlayıcıdan alınan port numarası girilmelidir. Bu numara Natro için 587 olarak belirlenmiştir.

From Email Address: Bu alan genel olarak SMTP username kısmı ile aynı olmalıdır. Yapılacak ayarlar gönderici mail adresinizi temsil edecektir.

From Name: Mail transferlerinde kullanılacak olan isim alanıdır. Bu alana şirket ismi veya isim soy isim bilgisi girilebilir.

Disable SSL Certificate Verification: Eğer sitenizde SSL kullanılmıyorsa bu alan işaretlenmelidir.

Natro SMTP mail ayarlarını yapmak için yukarıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede artık sizler de web siteniz üzerinden kullanıcılarınıza çeşitli e-postalar göndermeye başlayabilirsiniz.

Yapılan ayarların doğruluğunu test etmek için eklentide yer alan “Test Email” sekmesini kullanabilirsiniz. Eğer her ayar doğru bir şekilde yapılandırılmış ise işlemler başarılı bir şekilde son bulacaktır. Bunun haricinde bir hata alırsanız hata yönergelerini takip ederek sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.