Linux USB çalışmama hatası nasıl çözülür? Linux bilgisayarınıza bağlı bir USB veya klavye veya fareniz var ama çalışmıyor, ne oldu? Linux cihazım USB cihazını neden algılayamıyor?

USB aygıtınız çalışmayı durdurdu mu? USB’niz bulunamazsa veya bulunamazsa Linux’ta yapmanız gerekenler.

2. USB aygıtı Linux’ta bulunamıyor

Linux bilgisayarınıza bir USB cihazı bağladığınızda kontrol etmeniz gereken ilk şey, algılanıp algılanmadığıdır. USB cihazı algılama genellikle Windows veya macOS gibi ses çıkarır veya ses çıkarmaz; bu, genellikle cihazın işletim sistemi tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Neyse ki, çok basittir. Öncelikle ilgili USB cihazının bağlantısını kesin. Bundan sonra, bir komut istemi penceresi açın ve “list USB” komutunu girin:

linux usb calismiyor hatasi nasil cozulur Linux USB çalışmama hatası nasıl çözülür? Linux bilgisayarınıza bağlı bir USB veya klavye veya fareniz var ama çalışmıyor, ne oldu? Linux cihazım USB cihazını neden algılayamıyor?

Sonucu kaydedin, ardından USB cihazını bağlayın ve lsusb komutunu yeniden çalıştırın.

Bu sefer veri yolu kimliği, cihaz kimliği, USB kimliği ve açıklaması ile listelenen başka bir cihaz göreceksiniz. Ek bir cihazın ne olduğunu bilmiyorsanız (dâhili bir USB cihazı, örneğin Ethernet olabilir), farklı bir komut deneyin.

dmesg | grep -i USB

dmesg komutu, sisteminize bağlı USB cihazlarının bir listesini görüntüler. Ayrıca USB olmayan donanımı da kapsayacak ve daha fazla bilgi sağlayacaktır. Bunu önlemek için şunları deneyebilirsiniz:

dmesg | less

Sonuç size daha kullanıcı dostu ve öz bilgiler verecektir.

usb-devices

USB donanımının onu tanımlamak için yeterli bilgiyle listelendiği bir dmesg ve lsusb kombinasyonu gibidir.

linux usb calismiyor hatasi nasil cozulur 2 Linux USB çalışmama hatası nasıl çözülür? Linux bilgisayarınıza bağlı bir USB veya klavye veya fareniz var ama çalışmıyor, ne oldu? Linux cihazım USB cihazını neden algılayamıyor?

Bağlı olduğunuz USB’yi gösteriyor mu? Göstermiyorsa, bağlantı noktası muhtemelen hasar görmüştür veya cihazda bir sorun vardır. Ayrıca, cihaz Linux ile uyumlu olmayabilir.

2. USB bağlantı noktası nasıl kontrol edilir?

USB aygıtı görünmüyorsa, USB bağlantı noktasında bir sorun olabilir. Bunu ve Linux USB çalışmama hatasını hızlı bir şekilde test etmenin en iyi yolu, aynı bilgisayarda yalnızca bir USB bağlantı noktası kullanmaktır.

USB donanımı tanınırsa, orijinal USB bağlantı noktasında sorunlar olduğunu bilirsiniz. Başka bir USB bağlantı noktanız yoksa, başka bir bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda USB aygıtınızı denemelisiniz. Ancak, yalnızca bir Windows veya macOS bilgisayarınız olabileceğinden bu ideal değildir. Bazı USB aygıtları Linux ile çalışmadığından, sorunun USB aygıtı mı yoksa USB bağlantı noktası mı olduğunu belirlemek zordur.

En iyi sonuçlar için, mümkünse, USB aygıtlarında sorun giderirken Linux uyumlu donanımı seçin.

3. Hasarlı USB donanımını onarın

USB donanımınız Linux’ta görünmüyorsa ve arızalı olduğunu düşünüyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: onarım veya geri alma. Onarma genellikle USB bağlantı noktasının kontrol edilmesini ve ayrıca cihazın artık çalışmadığını tespit etmeyi içerir. Çevre birimlerinde olduğu gibi, düzeltmeler neredeyse her zaman USB kabloları ve bilgisayar bağlantı noktaları etrafında döner. Ancak USB kablosu her zaman değiştirilebilirirken, bağlantı noktaları sadece onarılabilir.

USB cihazını fiziksel olarak test etmek iyi bir fikirdir. Kablo, çatlaksız, sağlam olmalıdır ve fiş gevşek olmamalıdır.

Bu arada bilgisayar kapandığında ve ağ bağlantısı kesildiğinde USB portlarını kontrol etmelisiniz. Bağlantı noktalarını kontrol etmeyi unutmayın (titreyen USB bağlantı noktaları, hasarlı donanımın bir işaretidir).

USB bağlantı noktası gevşekse, orijinal konumuna lehimleyebilirsiniz. Tabii kaynak yapmayı da bilmeniz lazım, bilmiyorsanız hiç bir şey yapmayın.

Ayrıca USB bağlantı noktalarında, özellikle bilgisayarın arkasında sık sık tozun girdiği yerlerde kir olup olmadığını kontrol edin. Toz, bilgisayarınızın düşmanıdır, bu nedenle performansı artırmak için sisteminizi tozsuz tutun. USB yuvalarından bilgisayarınıza toz girebileceğinden, bu bağlantı noktalarının bakımını yapmak için zaman ayırın. Kiri dışarı atmak için bir basınçlı hava makinesi kullanabilirsiniz.

4. Linux’u yeniden başlatın ve USB bağlantı noktasını onarın

Bazı durumlarda, örneğin bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, güç sorunları, USB aygıtlarını algılama yeteneğini etkileyebilir. Otomatik askıya alma ayarı, Linux dizüstü bilgisayarlarda güç tüketimini azaltmak için tasarlanmıştır, ancak bazı durumlarda ters etki yapabilir.

Ne yapabilirsin? İlk olarak, sorunun nedeninin otomatik askıya alma olup olmadığını kontrol edin. Bunu bilgisayarınızı yeniden başlatarak yapabilirsiniz. USB cihazı çalışırken, USB bağlantı noktasına güç verilir. Sorun, güç yönetimi yazılımı USB bağlantı noktasına güç sağlamayı durdurmaya karar verdiğinde ortaya çıkar. Bir sonraki adım, bir daha olmayacağından emin olmaktır. Ubuntu 20.04’te bir terminal açıp şunu yazabilirsiniz:

udisksctl power-off -b / dev / sdX

Ubuntu’nun daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, farklı komutlar gerekir. Bir terminal penceresi açın ve şunu yazın:

cat / sys / module / usbcore / parameters / autosuspend
linux usb calismiyor hatasi nasil cozulur 3 Linux USB çalışmama hatası nasıl çözülür? Linux bilgisayarınıza bağlı bir USB veya klavye veya fareniz var ama çalışmıyor, ne oldu? Linux cihazım USB cihazını neden algılayamıyor?

Sistem, otomatik askıya almanın etkinleştirildiği anlamına gelen 2 değerini döndürür.

Grub dosyasını düzenleyerek bunu düzeltebilirsiniz. Kod:

sudo nano / etc / default / grub

Burada bulun: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = “quiet splash” ve GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = “quiet splash usbcore.autosuspend = -1” olarak değiştirin.

Dosyayı kaydetmek ve çıkmak için Ctrl + X tuşlarına basın. Ardından, grub’u güncelleyin:

sudo update-grub

Güncelleme tamamlandıktan sonra Ubuntu’yu yeniden başlatın.

Yeniden başlattıktan sonra hesabınıza giriş yapın ve tekrar cat komutunu yazın:

cat / sys / module / usbcore / parameters / autosuspend

Bu sefer dönüş değeri -1 olmalıdır. Dizüstü bilgisayara bağlı USB aygıtlarının bir güç sorunu nedeniyle arızalanmasını önlemek için otomatik askıya alma özelliğini kapatırsınız.

5. Linux’ta USB aygıt sürücüsünü kontrol etmek

Eskiden USB cihazları genellikle Linux ile çalışmıyordu. Linux sürücüleri yalnızca Linux ile ilgilenen OEM’ler (belki de geliştirme için kullanan) tarafından üretilen cihazlar tarafından sağlanmaktaydı.

Bugün ise işler çok farklı, çoğu üretici Linux için sürücüler sağlıyor. Çoğu durumda sürücü, Linux işletim sisteminizde çekirdek aracılığıyla bulunacaktır. USB sürücüsünü ekstra yüklemeye bu sayede gerek kalmaz.

Kullanılabilir sürücü yoksa, USB aygıtının üreticisine ait internet sitesinden bir sürücü bulabilirsiniz.