Popülerliğini korumaya devam eden oyunlardan olan GTA 5 için FPS ve kasma sorunu nasıl çözülür yazımızla karşınızdayız. Daha önceki sorun çözümleri yazılarımızdan bize ilettiğiniz geri dönüşler sonucunda GTA 5 için de kasma sorununu nasıl çözebileceğiniz hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Bu sayede artık sizler de akıcı ve rahat bir şekilde GTA5 oynayabilir ve eğlencenin tadına varabilirsiniz.

1- Arka Planda Açık Olan Programları Kapatın

GTA5’in kasmasındaki ve FPS düşüklüğü yaşanmasındaki başlıca sorunlardan birisi arka planda açık olan programlardır. Özellikle de Google Chrome tarzında tarayıcıların ne kadar RAM ve CPU harcadığını biliyoruz. Bu yüzden arka planda tarayıcıdan müzik dinlemek büyük bir performans kaybına sebep olabilir. Özellikle de sistemininiz GTA5’i çalıştırmak için ucu ucuna yetiyorsa tarayıcının kullandığı güç nedeniyle oyunda tam performans alamayabilirsiniz.

Eğer arka planda çalışmaya devam eden programları otomatik bir şekilde kapatmayı sizin yerinize yapan bir program istiyorsanız Smart Game Booster programından yardım alabilirsiniz. Bu program siz oyuna girdiğinizde otomatik olarak arka planınızda çalışan ve bilgisayarınızın gücünü tüketen uygulamaları kapatacaktır. Bu sayede de oyun içerisinde gözle görülür bir FPS artışı yaşayabilirsiniz.

2- Oyunu Güncellemeyi Unutmayın

GTA5 FPS ve kasma sorunu yaşayan oyuncuların yaşadığı sıkıntıların bir kaynağı da oyunun güncel olmasıdır. Eski olmasına rağmen oyuna sürekli olarak eklemeler ve bunlar için de optimizasyonlar yapılıyor. Ancak siz oyunu güncellemediğinizde bu optimizasyonlardan uzak kalacağınız için FPS sorunları yaşayabilirsiniz. Hemen oyunu indirmiş olduğunuz platforma girip son sürüme güncelleyerek tüm bu sorunların sona ermesini sağlayın.

Oyunun nasıl güncelleneceğini bilmiyorsanız da GTA5’i satın aldığınız platforma girmeniz gerekiyor. Yaygın olarak kullanılan Steam platformu üzerinden oyunu satın aldıysanız tek yapmanız gereken kütüphanenize girip güncellemeleri kontrol etmektir. Ayrıca tüm bunlarla uğraşmamak için otomatik güncelleme seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bu sayede oyuna girmek istediğinizde herhangi bir güncelleme varsa önce bunu kuracak ve daha sonrasında sizi oyuna dahil edecektir.

Bilgisayarım Kasıyor Ne Yapabilirim

3- Sistemi İyileştirmek / Yükseltmek

GTA5 bundan yıllar öncesinde çıkmasına rağmen hatırı sayılır bir sistem gereksinimi vardır. FPS ve kasma sorunlarının başlıca sebebi de aslında sahip olduğunuz sistemin bu oyunu yeterli performansta çalıştırmaya uygun olmamasıdır. Bunun için oyunun sistem gereksinimleri ile kendi bilgisayarınızı kıyaslayabilir ve yetersiz olduğunu düşündüğünüz özelliklere takviye yapabilirsiniz. Bu sayede oyununuz daha akıcı ve oynanabilir bir hale gelecektir. Tüm bunlara rağmen GTA5 FPS sorunu yaşamaya devam ediyorsanız yorumlarda sistem özelliklerinizi de belirterek yardım talebinde bulunabilirsiniz.