Artık neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yapmaya başladığımız şu dönemde ne yazık ki halen boş port yok sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Oldukça can sıkıcı olan bu durum özellikle de yoğun internet kullanımının olduğu bölgelerde daha sık görülüyor. Ancak çevrede fazla kullanım olmasa dahi altyapı sağlayıcı tarafından yeterli planlamalar yapılmadığı için de boş port yok sorunu yaşanabilmekte. Benim de bir zamanlar karşılaştığım ve bir süre canımı sıkan bu durumu nasıl çözdüğümü sizlerle bu yazımda paylaşmak istiyorum. Belki sizler de bu sayede boş port sorununun üstünden gelebilir ve internet kullanmaya başlayabilirsiniz.

Boş Port Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dilerseniz öncelikle adresinizde boş port olup olmadığının nasıl anlaşılacağına bir göz atalım. Çünkü bazen İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından eksik bilgilendirme yapılabiliyor. Bu durumda da boş port olsa dahi yokmuş gibi yanıt alabiliyorsunuz. Bu yüzden ilk olarak aşağıdaki siteye giriş yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra ise mevcut adresinizi girerek durumu kontrol edin.


Boş Port Sorgula

İnternet-Boş-Port-Kontrolü Netspeed üzerinden yaptığınız bu kontroller sizlere boş port olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Eğer binanızda şuan için boş port yok ise yukarıdaki resimdeki gibi bir hata ile karşılaşırsınız. Ancak alabileceğiniz maksimum hız bazen tam olarak uyumlu olamayabiliyor. Bu yüzden sizlere muhtemelen en doğru bilgiyi internet servis sağlayıcınız verecektir. Ancak bu noktada adresinizi tam ve eksiksiz verdiğinizden emin olmalısınız. Çünkü bu noktada apartman numaranız dahi internet hızı veya port konusunda etkili olabiliyor. Tüm bunları geride bıraktıktan sonra adresinizde boş port yoksa ve nasıl port açılır bunu öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamına doğru sizleri alalım.

Port Nasıl Açılır?

Ülkemizde port açmak ile ilgilenen kurum birçok bölgede Türk Telekom’dur. Bu yüzden herhangi bir internet servis sağlayıcısı müşterisine port tahsis etmek amacıyla ilk olarak Türk Telekom’un kapısını çalar. Yani sizler Millenicom veya Turknet üzerinden hizmet almaya çalışsanız dahi dolaylı yoldan Türk Telekom ile bir bağlantınız oluyor diyebiliriz. Bu yüzden adresinizde boş port yoksa danışmanız gereken kurum Türk Telekom şirketidir. Peki bu adımda ne yapmak gerekiyor gelin bunu birlikte değerlendirelim.

Ben de şuan boş port sorunu yaşayan sizler gibi bir süre port olmadığı için internet hizmetinden yararlanamadım. Birçok işimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bu süreçte böyle bir durumda kalmak açıkçası beni oldukça zorlamıştı. Ancak yine de uğraşlar ve biraz da şans sonucunda port aradan çok zaman geçmeden açıldı. Ben de bu yazımda sizlerin nasıl boş port bulabileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Nasıl Boş Port Aldım?

Öncelikle benim bulunduğum bölgede birçok apartman ve çeşitli konutlar olduğu için oldukça yoğun bir bölge. Bundan kaynaklı olarak da normal şartlarda boş port bulmak zor olabiliyor. Ben ilk olarak internet hizmeti almak istediğimi belirtmek ve durumu izah etmek amacıyla Türk Telekom’a ulaştım. Bana ne yazık ki adresimde boş port olmadığını ancak bunu bölge yetkililerine aktarıp talepte bulunacaklarını belirttiler. Gerçekten öyle de oldu ve birçok talep oluşturuldu. Aradan geçen günlerde hem ben onları arayarak hem de onlar tarafından aranarak birçok kez port talebi için kayıt oluşturuldu. En son sayısı 24’e ulaşan bu talepler ne yazık ki Türk Telekom tarafından internet bağlantısı için bir amaca varmadı. Bu durumda ben de farklı firmalarda şansımı denemek istedim ve ülkemizde hizmet veren; Turknet, Millenicom, Vodafone ve Netspeed firmalarına başvuruda bulundum. Hepsi için de durum aynı yani boş port yok olarak görünüyordu. Ancak bu sayede bölgemdeki port talebi için çeşitli şirketlerden birçok talep geldiği için altyapı sağlayıcısı durumu dikkate aldı ve port açıldı. Bundan sonrasında olanlar ise aslında oldukça hızlı bir şekilde gelişti diyebilirim.

Türkiye’deki hemen hemen tüm internet servis sağlayıcılarına başvurmamın ardından sonunda boş port olduğu Turknet tarafından bana bildirildi. Bunun ardından ise hızlı bir şekilde kurulum aşaması başladı. İlk olarak kurulum için Teknofix ekibi adresime yönlendirildi. Aradan geçen 1 günün ardından ise Teknofix adresime gelerek binadaki kutudan (kapı üstünde eski bir kutu) daireye kablo çekildi. Çekilen bu hat kablosunun modeme takılmasıyla birlikte de mutlu sona gelmeyi başardık. Ancak bu noktada da yine ufacık bir pürüz çıkmasa olmaz. İlk olarak bağlantının yapıldığı gün sinyal verilmesi amacıyla Türk Telekom çalışanları geldi ancak ne yazık ki sinyal verilememiş. Bu nedenle de sinyalin verilmesi amacıyla yaklaşık bir 24 saat daha beklemek durumunda kaldım. Bunun da geçmesiyle birlikte her şey rayına oturdu ve DSL ışığım yanmaya başladı. Ben de bu şekilde internete kavuşmuş oldum.

Port Başkası Tarafından Kapılabilir mi?

Ülkemizde port sorunu birçok şehirde veya bölgede ne yazık ki halen yaşanabiliyor. Bu durumda da gelen port talepleri sıraya alınmaktadır. Yani siz bugün boş port talebinde bulunursanız sizden önce talep oluşturan bir başkası varsa boş port olduğu taktirde ilk ona hizmet verilecektir. Ancak ne yazık ki bu durum bazı farklı durumlar nedeniyle her zaman geçerli olmayabiliyor. Çünkü bu noktada port kontrolleri sizin başvurduğunuz Turknet veya Millenicom gibi sağlayıcılar tarafından belirlenmiş aralıklarla yapılıyor. Yani sık kontrol yapmayan bir sağlayıcı nedeniyle boş portu bir başkasının ilk olarak kapması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu noktada ise sağlayıcım olan Millenicom’u önerebilirim. Çünkü kendileri gerçekten her gün kontrol edip SMS/arama yoluyla kontrolün yapıldığına dair bilgilendirme yapmakta. Bu sayede de adresinizde boş port bulunduğu an ilk olarak siz faydalanabilirsiniz. Ayrıca sizlerin de başvurabilmesi amacıyla Turknet başvuru indirim kodunu yazının altına bırakıyorum. Sizler de bu kodu başvuru esnasında yetkiliye ileterek 1 ay ücretsiz bir şekilde internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Turknet 1 Ay Bedava İndirim Kodu: RLX49HR76KSM

Upload Yaparken İnterneti Kullanamama Sorunu