Virüsler bilgisayarların korkulu kabusu olarak tarih boyunca üretildi. Kötü niyetli kişiler eskiden bu virüslerle eğlence amaçlı aktiviteler yapıyorlardı. Fakat günümüzde gelinen noktada virüsler üzerinden para kazanmayı amaçlayan onlarca kişi bulunmaktadır. Bitcoin virüsü kötü niyetli yazılımlar içerisinde bilgisayarların güçlerini ele geçiren bir virüs türüdür. Özellikle virüsün cihazın işlemci gücünü kullandığı ve bu yöntemle mining virüsü adı altında çalıştığı bilinmektedir. Sorun tespit edildiği halde çözülmez ise cihazınıza önemli oranda zarar verebilmektedir.

Bitcoin Virüsü Mining Virüsü Nasıl Anlaşılır ?

İşlemci gücünü ele geçiren virüs türlerinde Bitcoin virüsü kolay tespit edilebilmektedir. Bunun için bilgisayarda bir uzman sıfatında olmanız gerekmiyor. Çünkü virüs kendini oldukça gösteren yapısıyla kolayca tespit edilmektedir. Bitcoin Virüsü Mining Virüsü Nasıl Anlaşılır ? Kullanıcı özellikle ilk aşamada görev yöneticisi alanında gitmelidir. Burada bakılması gereken CPU alanının dengesiz çalışıp çalışmadığıdır. Çünkü bilgisayarlar genellikle bir aktivite yapmadığından yüzde 15 oranında bir CPU kullanmaktadır.

Fakat cihazınız yüzde 70 ve 80 varan bir CPU kullanımı yapıyor ise Bitcoin virüsü bilgisayara bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Çünkü mining virüsü bilgisayarın işlemci gücünü önemli oranda kullanmaya başlar. Bu durumda cihazdan daha fazla ses çıkabileceği gibi çeşitli aktiviteleri yapamaz duruma gelmektedir.

Bunun yanında unutmayın ki Bitcoin ile mining yapımında sıklıkla ekran kartları kullanılmaktadır. Bazı cihazlarda GPU ayarları da önemli olacaktır. İyi bir ekran kartınız varsa farklı yazılımlar ile GPU kullanım durumunu gözetmeniz gerekecektir. GPU anormal bir seviyede çalışıyorsa, büyük ihtimalle ekran kartını zorlayan bir virüs olma ihtimali bulunmaktadır.

Bitcoin Virüsü Çözüm Yolları

Gelişen teknoloji ile birlikte artık antivirüs yazılımları daha kaliteli çalışıyorlar. Özellikle iyi bir antivirüs ile mining virüsü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tarama sonrasında bir virüs bulunması halinde yazılım bunu karantinaya atacaktır. Fakat bazı virüsler oldukça yapışkan olduğundan bazen silinmeye biliyorlar. Görev yöneticisi ve diğer alanlarda CPU ve GPU durumu kontrol altına alındıysa virüs büyük ihtimalle kalkmıştır.

Fakat durumun devam etmesi tek seçenek olan işletim sisteminin güncellenmesini gerektirecektir. Özellikle güncelleme yoluna gitmeden önce görev yöneticisi içerisinde bulunan uygulamalara göz gezdirin. Daha önce hiç karşılaşmadığınız ve yüklemediğiniz bir uygulama görüyorsanız, bunu silme yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Kayıt defterinde Bitcoin virüsü temizleme için izlemeniz gereken yollar:

Kayıt defteri Windows + R tuşu ile açılmalıdır.

Açılan alana ‘’ Regedit ‘’ yazılmalıdır.

‘’HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run ‘’ alanına gidin.

Run anahtar grubunda ‘’ BTC ‘’ ‘’ Bitcoin ‘’ veya ‘’ Miner ‘’ isminde bir dosya geçiyorsa, kesinlikle silinmelidir.

Dosyanın silinmesi halinde bilgisayarın yeniden başlatılması doğru olacaktır.

Özellikle anlatılan tüm metotlar mining virüsü için yeterli sonuç vermektedir. Fakat Bitcoin virüsünün tam anlamıyla silinmemesi durumlarında tek çare format atılması olacaktır. Sorunu diğer yolla çözemeyen kullanıcılar formatı kesinlikle atmalıdır. Çünkü bilgisayarını bile bozabilen bir yapıya sahip olan bu virüs ciddi zarar verecektir. Asla göz ardı edilmemesi gereken zararlı yazılımlar içerisinde bulunmaktadır.