Başarılı bir YouTube kanalına sahip olmak istiyorsanız büyük emek harcamanız gerekmektedir. Kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretmek, düzenli ve planlı şekilde çalışmak ve takipçilerinizle etkileşim içerisinde olmak yapabileceğiniz şeylerden bazıları. Ancak bunlar tek başına yeterli olmuyor. Düzenli bir şekilde kaliteli içerikler ürettiğinizde kişileri bu içeriklere çekebilmeniz gerekir. Bunu başarmanın en pratik yollarından biri ise etkileyici YouTube thumbnailları kullanmaktadır. Peki thumbnail nedir? YouTube thumbnail nasıl oluşturulur?

Thumbnail, YouTube videolarının kapak görselidir. Yani YouTube kullanıcıları içeriğiniz ile ilgili ilk fikri bu görsellerden edinir. Bu nedenle sıkıcı bir kapak görseli hazırlarsınız kişi videoya tıklamamayı tercih edebilir. Bunun aksine yeterince başarılı bir kapak görseli sizi tercih edilebilir kılmak için yeterlidir. Kişilerin kolayca dikkatini çekebilmek için kapak görsellerinizde yer vermeniz gereken özellikleri sizler için derledik. Bu konuda bilgi edinebilmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Thumbnail Boyutunu Doğru Seçmelisiniz

Thumbnail hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir konu boyutunu YouTube standartlarına uygun bir şekilde hazırlamaktır. Eğer olması gerekenden daha büyük ya da daha küçük bir görsel hazırlarsanız tamamı gözükmeyebilir. Bu da sizin için dezavantaj olacaktır. Ya da kalitesi düşük bir görsel hazırlarsanız ne olduğu tam anlaşılamayabilir ve prestijinize zarar verir. İdeal thumbnail boyutu ve diğer teknik özellikleri ile ilgili bilgiler şunlardır:

 • Maksimum Boyut: 1280x720px
 • Minimum Boyut: 640x360px
 • En Boy Oranı: 16:9
 • Maksimum Dosya Büyüklüğü: 2MB
 • Dosya Formatı: JPG, PNG, GIF ya da BMP

Bu kriterli göz önünde bulundurarak hazırlayacağınız görsel size daha çok avantaj sağlayabilir.

Güzel Bir Görsel Hazırlamalısınız

Thumbnail boyutunu ve diğer teknik özelliklerini göz önünde bulundurduktan sonra sırada ilgi çekici ve estekik bir görsel hazırlamak vardır. Kapak görseli olarak kullanacağınız resmin ya da fotoğrafın göze hitap etmesi gerekir. Bunun için etkileyici görseller kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kapak görsellerinizde yüz bulundurmanız da sizin için avantajlı olacaktır. Çünkü insan yüzü bulunduran video kapak görselleri her zaman daha samimi gözükür. Ve kişiler anasayfalarında hızlıca gezinirken bile insan yüzlerini ayırt edebilirler. Bu da daha fazla kişiye ulaşabilmeniz için sizlere avantaj sağlayacaktır. Buna ek olarak bulanık ya da çok karanlık görseller kullanmak hiçbir zaman iyi değildir. Net olmaması ve anlaşılamaz olmasını sağlar bu durumda da YouTube kullanıcıları için itici gözükebillir.

Görsellerinize İçerikle İlgili Yazılar Eklemelisiniz

Eğer insan yüzü içeren, aydınlık ve net anlaşılır bir görsel hazırladıysanız şimdi bu görsele bir yazı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz yazının videonuzun içeriği ile alakalı olması önemlidir. Böylece kullanıcılar videoda ne izleyecekleri hakkında fikir edinebilirler. Bu nedenle merak uyandırabilecek bir cümle seçmek oldukça önemlidir. Ayarıca mizah içeren bir yazı da size daha fazla izlenme kazandırabilir. Kapak görsellerine eklenen yazılar ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer şey ise yazıların boyutudur. Çok küçük bir yazı yazarsanız okunamayabilir. Eğer çok büyük bir yazı yazarsanız da görüntü kirliliği oluşturabilir. Bu nedenle ortalam bir boyut ayarlamanız gerekir. Ek olarak çok uzun ya da çok kısa yazılar yazmanız da sizler için bir dezavantaj olacaktır. 4-5 kelimeden oluşan komik, merak uyandıran ve ilgi çekici bir cümle eklemeniz en ideal tercih olacaktır.

Birbirlerini Tamamlayan Renkler Kullanın

Oldukça estetik görseller, ilgi çekici ve komik yazılar hazırlamış olsanız bile hala ideal kapak görselini oluşturamamış olabilirsiniz. Bunun sebebi renk seçimleriniz olabilir. Yeterince iyi bir thumbnail elde edebilmek için görselde yer alan renkleri de özenle belirlemeniz gerekir. Eğer logonuzda ya da markanızın diğer görsellerinde yer alan renkler varsa bu renkleri kullanarak bir marka kimliği oluşturabilirsiniz. Bu sizin daha çok akılda kalmanızı sağlar. Ayrıca buna ek olarak birbirleriyle uyumlu ve canlı renkleri tercih etmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için ise renk paletinde birbirine zıt olan renkleri seçmeniz gerekir. Çünkü zıt renkler birbirlerini tamamlayabilecek özelliklere sahiptir ve daha estetik bir görüntünün oluşmasını sağlar. Birbirlerine zıt olan renklerden bazıları şunlardır:

 • Mavi ile turuncu
 • Kırmızı ile yeşil
 • Mor ile sarı
 • Pembe ile turkuaz

Bu renkleri birlikte kullandığınız takdirde göze hitap eden kapak görselleri kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz sarı rengine bolca yer vermenizdir. Çünkü sarı diğerlerine kıyasla daha kolay dikkat çekebilen bir renktir.

YouTube Thumbnail İndirme Sitesi

YouTube’da bazen çok başarılı ve ilgi çekici thumbnaillar görebilirsiniz. Ya da bazen çok severek takip ettiğiniz kanalların thumbnailları çok hoşunuza gidebilir. Bu gibi durumlarda bu görselleri indirip daha sonra kendiniz kullanmak ya da saklamak isteyebilirsiniz. Ancak YouTube ya da Google bu görselleri indirebilmenizi sağlayacak bir uzantıya sahip değildir. Ekran fotoğrafı çektiğinizde ise elbette ki görselin kalitesi büyük oranda azalır. Ancak instatakipci.com, tam da bu noktada sizlere etkili bir çözüm sunmaktadır. YouTube thumbnail indirme sitesi kullanarak beğendiğiniz her görseli anında kaydedebilirsiniz. Linke tıklayarak thumbnail indirme ara ulaşabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sitenin sizlere kazandıracağı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • İstediğiniz her videonun thumbnailını indirebilirsiniz.
 • Bir YouTube hesabı açmaya gerek duymadan görselleri indirebilirsiniz.
 • Bu siteyi kullanmak tamamen ücretsizdir ve sınırsız sayıda görsel indirmenizi sağlar.
 • Herhangi bir program ya da uzantı kullanmanıza gerek kalmaz.
 • Sizden hiçbir kişisel verinizi istemez, tamamen güvenilirdir.

Siz de bu avantajlardan yararlanmak ve hemen YouTube thumbnailları indirmeye başlamak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.