Windows 10 bilgisayarınızda en iyi deneyimi yaşamak için doğru çözünürlük ayarlarını kullanmak önemli bir husustur. Bu makalede “Doğru çözünürlük ayarı nasıl yapılır?” “Oyunlarda çözünürlük ayarları nasıl olur?” “Çözünürlük ayarını nasıl değiştireceğim?” gibi konular açıklanacaktır.

Doğru Çözünürlük Ayarı Nasıl Yapılır?

Windows 10 bilgisayarlarınız sizin için en doğru çözünürlük ayarını “varsayılan” olarak belirler.

Bu yüzden normal şartlarda çözünürlük ayarınızı değiştirmeniz gerekmez. Ama bazı eski tür oyun veya programlarda çözünürlük ayarınızı düşürmeniz gerebilir.

Bu tür durumlarda oyunun ayarlar kısmında kullanılabilecek maksimum çözünürlük ayarları yazar. Orada size en uygun olanı seçip oyununuzu oynayabilirsiniz. Oyundan sonra çözünürlük ayarları eski haline dönmezse sizin elle ( yani manuel olarak ) değiştirmeniz gerekir.

Çözünürlük Ayarlarını Nasıl Değiştireceğim?

Çözünürlük ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımlar sırasıyla uygulanır:

• Görev çubuğunuz sol alt kısmında bulunan Ara ( Windows simgesinin hemen yanında ) işaretine tıklayın.

• Çıkan kısma “Ayarlar” yazın ve aratın.

• İlk çıkan seçeneğe tıklayın.

• Yeni açılan ayarlar penceresinde “Sistem” kısmına ( üzerinde dizüstü bilgisayar simgesi olan ) tıklayın.

• Sol tarafta listelenmiş olan kısımda “Ekran” ı seçin.

• “Ölçek ve düzen” yazan bölümün hemen altında “Ekran Çözünürlüğü” kısmında açılır listeye tıklayın.

• Çıkan listede yanında “önerilen” yazan seçeneğe tıklayın.

• Daha sonra ekranın ortasında mavi bir bant şeklinde çıkan bölümde “İşlemi Koru” ya basın.

Bu şekilde Windows 10 bilgisayarınızda çözünürlük ayarını değiştirebilirsiniz.

Çözünürlük Ayarlarını Değiştirmek İçin Kısa Yol

Bu işlemi daha hızlı yapmak için masaüstünüzdeyken ekrandaki herhangi boş bir yere sağ tıklayın. Çıkan listede en alt kısımda bulunan “Görüntü Ayarları” seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda yukarıdaki yönergeyi takip ederek çözünürlük ayarınızı değiştirebilirsiniz.

Ekran Yenileme Hızı

Ekran yenileme hızı da tıpkı çözünürlük gibi Windows 10 bilgisayarınızdan alacağınızı deneyimi etkileyen önemli bir husustur. Bu yüzden doğru bir şekilde ayarlamak gerekir. Daha önce ayarlarda girdiğimiz vbettr ekran kısmında en altta bulunan “Gelişmiş Görüntü Ayarları” kısmından ekran yenileme hızınızı değiştirebilirsiniz.

Ekran yenileme hızınızı değiştirirken hangi seçeneği seçtiğinize dikkat etmeniz gerekir. Bilgisayarınızda bulunan dahili ekranda veya sonrada aldığınız harici bir ekranda alabileceğiniz maksimum yenileme hızını seçmeniz her zaman mantıklı değildir. Örneğin bir FPS oyunu oynayacaksanız alabileceğiniz maksimum yenileme hızını seçmeniz gerekir. Tabii ki oyunun ayarlar kısmında da en yüksek yenilemeyi ayarlamalısınız.

Ama şarjlı bir Windows 10 bilgisayar kullanıyorsanız ve pilinizin uzun süre gitmesini istiyorsanız daha düşük bir yenileme hızı seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Özellikle oyun oynamadığınız ve örneğin ofis programlarını kullandığınız bir zamanda sizin için 30 Hz de gayet yeterli bir rakam olacaktır.

Bu makalede ekran çözünürlüğü ve ekran yenileme hızının nasıl değiştirileceği anlatılmıştır. Maddeleri adım adım takip ederek bu ayarlarınız kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.