Whatsapp Mesajları Başkaları Tarafından İncelenebilir mi?

Yakın dönemde WhatsApp gruplarının ve buradaki mesajlaşmaların devlet tarafından inceleneceğine ilişkin olan söz konusu iddialar, insanları paniğe sevk etmişti. Peki gerçekten WhatsApp mesajlaşmalarınız devlet ya da üçüncü kişiler tarafından incelenebilir mi? Bu konuda bilişim hukuku avukatı tarafından ele alınan en altta linkini verdiğimiz makale de durum detaylıca açıklanmıştır.

Son günlerde gece saatlerinde birden sosyal medyada dolaşmaya başlayan bir ses kaydı insanlarda panik yarattı.  WhatsApp gruplarındaki yazışmaların ve ses kayıtlarının takip edileceği ve grupların kapatılacağı yönündeki bir ses kaydı sosyal medyanın ana gündem konuları arasında yer aldı.

Whatsapp mesajlarını okuma

Whatsapp mesajlarını okuma

Ses kaydında TBMM’de kabul edilmek üzere görüşülen kanunla WhatsApp grupları ilgili ciddi yaptırımlar olacağı nitekim bununla alakalı olarak da yakın zamanda çeşitli dedikoduların geçtiği söylenmişti. WhatsApp gruplarında hızlıca yayılan ses kayıtlarında yer alan iddialara göre, halen taslağı netleşmemiş olan torba yasa tasarısında WhatsApp içeriklerine devlet tarafından erişim sağlanabileceği söyleniyordu. Bu duruma bir de muhalefet partisinden gelen iddialar eklenince ortalıkta oldukça kirli bilgi dolaşmaktaydı.

Whatsapp Nasıl Çalışır?

Temel olarak WhatsApp; kişiden kişiye, kişiden birden çok kişiye veya grup sohbet şeklinde yazılı, sesli ve görüntülü bir şekilde şifrelenmiş bağlantılarla iletişim kurabileceğiniz bir sohbet yazılımıdır. WhatsApp üzerinde gerçekleştirdiğimiz yazışmalar 2016 yılından beridir uçtan uca şifreli olarak korunmakta olduğundan üçüncü kişiler tarafından uzaktan erişilememektedir.

 

Whatsapp Mesajlarını Başkaları Okuyabilir Mi?

 

WhatsApp’ın gizlilik ve güvenlik politikasına göre, uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, gönderilen mesajları sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi okuyabilir. WhatsApp da dahil olmak üzere aradaki hiç kimse mesajlarınızı okuyamayacaktır. Whatsapp’ın çalışma sisteminde ilk kurulumda telefon numarasıyla kişiye atanan tokenler şifreli mesajları çözmeye ve yeniden şifrelemeye yaramaktadır. Bu sebeple şifreli mesajları açabilecek özel anahtarlar sadece sizde ve mesaj gönderdiğiniz kişide bulunacaktır.

Whatsapp mesajları incelenebilir mi?

Whatsapp mesajları incelenebilir mi?

Ancak bu mesajların başkaları tarafından okunmasına ilişkin istisna Whatsapp üzerinden işlenen bilişim suçlarının soruşturulması esnasında gerçekleşmektedir. Çünkü bu bilişim suçlarına ilişkin yargılama esnasında kişilerin cep telefonlarına el konulmakta ve ulaşılabilen telefon içerikleri incelenebilmektedir.

Mesajlarınızı güvence altına almak için sizin herhangi bir ayarı etkinleştirmenize veya özel gizli sohbetler oluşturmanıza gerek yoktur. Uçtan uca şifreleme her zaman etkindir. Bu durumun istisnası Whatsapp sohbetlerinizi Google Drive üzerinde yedeklemenizdir. Ayrıca şu an yürürlükte olan güncel yasalarımızda Whatsapp’ın yasal olarak dinlenmesi veya izlenmesi gibi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple ortalıkta dolaşan iddialar gerçek dışıdır.

 

Kaynak: https://www.uskudar.av.tr/bilisim-hukuku-bilisim-suclari/whatsapp-icerikleri-devlet-tarafindan-incelenebilir-mi/