Özellikle de evlere tıkılıp kaldığımız ve internete hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bağlantı veya interneti kullanamama sorunları oldukça can sıkıcı olabiliyor. Hatta bu nedenle bazen önemli işlerimiz dahi aksayabildiği için durumun 2 kat sinir bozucu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de indirme veya yükleme yaparken interneti kullanamama sorunu yaşanabiliyor. Birçok nedene bağlı olarak yaşanabilen bu sorunun çözümü için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Sizler de bu sayede internetinizi daha rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak öncelikle bu sorunun neyden kaynaklandığına dair biraz fikir edinmemiz gerekiyor. Zaten sadece bu nedenlerden yola çıkarak dahi sorunun çözümüne bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İnterneti Kullanamama Sorunu Neyden Kaynaklanır?

Oldukça can sıkıcı bir durum olan interneti kullanamama sorunu özellikle de upload yaparken yaşanabiliyor. Ayrıca eski bir modem de yine bu duruma doğrudan etki edebilecek faktörlerin arasında gelmektedir. Yine modemin sürekli olarak çalışır vaziyette kalması da internet sağlığı ve kalitesi açısından zararlı olabiliyor. Özellikle de eski bir modeminiz varsa sizlere internette çeşitli sorunlar yaşatması hiç de sürpriz olmayacaktır. Birçok nedenden ötürü yaşanabilen bu sorunun çözümü için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede artık daha stabil bir internete kavuşmak imkansız olmayacaktır.

1- Doğru Olmayan Modem Ayarları

Doğru olmayan modem ayarları upload yaparken internet kalitenizi doğrudan etkileyebilmektedir. Hatta ayarların düzgün yapılmaması nedeniyle sadece upload yaparken değil, herhangi bir anda beklenmedik şekilde sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için de öncelikle 192.168.1.1 aracılığıyla modem ara yüzüne giriş yapmanız gerekiyor. Başarıyla giriş yaptıktan sonra ise sistem araçları kısmından yedekleme yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede herhangi bir sorun yaşasanız dahi sorunsuz bir şekilde tüm ayarlarınızı geri yükleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise “QoS” ayarları alanına gelip aşağıdaki fotoğraftaki uygulamayı yapın.

Upload Yaparken Interneti Kullanamama Sorunu Cozumu Özellikle de evlere tıkılıp kaldığımız ve internete hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bağlantı veya interneti kullanamama sorunları oldukça can sıkıcı olabiliyor. Hatta bu nedenle bazen önemli işlerimiz dahi aksayabildiği için durumun 2 kat sinir bozucu olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de indirme veya yükleme yaparken interneti kullanamama sorunu yaşanabiliyor. Birçok nedene bağlı olarak yaşanabilen bu sorunun çözümü için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Sizler de bu sayede internetinizi daha rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak öncelikle bu sorunun neyden kaynaklandığına dair biraz fikir edinmemiz gerekiyor. Zaten sadece bu nedenlerden yola çıkarak dahi sorunun çözümüne bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Buradaki gibi ayarları etkinleştirerek internet sağlayıcınızın sizlere parantez içinde verdiği değerleri girin. Bu doğrudan alabileceğiniz en fazla hızı almanızı sağlayacak olan bir ayardır. Ayrıca bazı durumlarda bu tikler seçili olduğu halde değerler düşük girildiği için de sorun yaşanabiliyor. Sizler de küçük bir değişiklikle hak ettiğiniz hızlara kavuşabilirsiniz.

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

2- Yapılan Diğer İndirme İşlemleri

Sizler upload yaparken interneti başka bir amaçla kullanamıyor olmanızın bir diğer sebebi de yapılan indirme işlemleridir. Özellikle de ev içerisinde ailenizle birlikte bir internet kullanıyorsanız diğerlerinin çeşitli indirmeler yapması internetinizde aksaklıklar yaşamanıza yol açabilir. Bunun için yapılan işlemleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızdan görev yöneticisini açtıktan sonra performans alanındaki internet kullanımınızı kontrol etmeniz de işinize yarayabilir. Bu kısımda internetinizi kullanan uygulamalar ve yaptıkları kullanım miktarları yer alacağı için gereksiz gördüklerinizi kapatarak internetin üzerindeki yükü hafifletebilirsiniz. Yapacağınız bu hamleyle birlikte yükleme yapıyor olsanız dahi interneti kullanmaya devam etmeniz mümkün olacaktır.

3- Eski Modem Cihazı Veya  Bağlantı Kablosu

İnternet bağlantılarını kötü yönde etkileyen önemli faktörlerden birisi de eski modem cihazları veya bağlantı kablolarıdır. Özellikle de artık yıllanmış ve sürekli olarak açık kalan bir modem kullanıyorsanız ömrünün sonuna gelmiş olabilir. Ancak emin olmadan modem değiştirmek size ek masraf açacağı için bağlantı kablosunu test etmeniz tavsiye edilir. Eski bağlantı kabloları interneti doğru bir şekilde aktarmakta güçlük çekeceği için upload yaparken internetin yavaşlamasına, hatta kullanılamaz duruma gelmesine yol açabilir.