Ubuntu 20.04 LTS karanlık mod nasıl açılır yazımız ile karşınızdayız. Bir cep telefonunda daha önce karanlık modu kullandıysanız, bunun Linux bilgisayarlarda da mevcut olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu eğitimde, size tam bir Ubuntu Linux sisteminde karanlık modun nasıl açılacağını göstereceğiz. Karanlık mod, temel olarak programların renk düzenini ve kullanıcı arayüzünü daha koyu bir renge değiştirir ve gözleri yormazken parlaklığı da azaltır. Sisteminizde karanlık modu etkinleştirmek yalnızca göz yorgunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü de artırır.

İhtiyaçlar:

  • Ubuntu 20.04 sistemi
  • Sudo yetkisine sahip bir kullanıcı

Not: Bu makalede sunulan yöntem Ubuntu 20.04 LTS üzerinde test edilmiştir.

Komut satırı terminalini başlatmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basın.

Ubuntu’da karanlık modu etkinleştirmek

Ubuntu’da karanlık modu etkinleştirmek için şu adımları izleyin

  • 1. Adım: Ayarları Başlatın

Öncelikle, sisteminizde Ayarlar uygulamasını başlatmanız gerekiyor. Bunu ekranın sağ üst köşesine gidip sistem menüsüne tıklayarak yapabilirsiniz. Ardından beliren menüde Ayarlar‘a tıklayın.

Ayarlar aracını açmanın başka bir yolu da masaüstüne sağ tıklayıp beliren içerik menüsünden Ayarlar’ı seçmektir.

  • 2. Adım: Karanlık modu açın

Ayarlar uygulamasının sol kenar çubuğundaki Görünüm sekmesini seçin. Burada Pencere Renkleri bölümünde 3 farklı tema bulacaksınız. Ubuntu, varsayılan olarak etkinleştirilmiş varsayılan temaya sahiptir.

Sisteminizde karanlık modu şimdi etkinleştirmek için aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Karanlık” seçeneğini seçin. Değişiklikler hemen yürürlüğe girecek ve Ayarlar penceresi ve Nautilus dosya yöneticisi dahil neredeyse tüm varsayılan uygulamaların artık koyu bir arka planda olduğunu göreceksiniz.

ubuntuda karanlik mod nasil acilir Ubuntu 20.04 LTS karanlık mod nasıl açılır yazımız ile karşınızdayız. Bir cep telefonunda daha önce karanlık modu kullandıysanız, bunun Linux bilgisayarlarda da mevcut olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu eğitimde, size tam bir Ubuntu Linux sisteminde karanlık modun nasıl açılacağını göstereceğiz. Karanlık mod, temel olarak programların renk düzenini ve kullanıcı arayüzünü daha koyu bir renge değiştirir ve gözleri yormazken parlaklığı da azaltır. Sisteminizde karanlık modu etkinleştirmek yalnızca göz yorgunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü de artırır.

Karanlık“ı seçin

Ancak, sağ tıklama bağlam menüsü ve bildirim alanı, sistem menüsü ve uygulama menüsü (üst panelde) gibi koyu temanın kabuğa henüz uygulanmadığını fark edeceksiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, içerik menüsü açık moddayken dosya yöneticisi ve ayar uygulamalarının koyu bir arka planda olduğunu görebilirsiniz.

ubuntu karanlik mod nasil acilir 2 Ubuntu 20.04 LTS karanlık mod nasıl açılır yazımız ile karşınızdayız. Bir cep telefonunda daha önce karanlık modu kullandıysanız, bunun Linux bilgisayarlarda da mevcut olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu eğitimde, size tam bir Ubuntu Linux sisteminde karanlık modun nasıl açılacağını göstereceğiz. Karanlık mod, temel olarak programların renk düzenini ve kullanıcı arayüzünü daha koyu bir renge değiştirir ve gözleri yormazken parlaklığı da azaltır. Sisteminizde karanlık modu etkinleştirmek yalnızca göz yorgunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü de artırır.

Sistemi tamamen karanlık moda almak

Bir sonraki bölümde, UI ortamının kalan alanlarında karanlık modun nasıl tamamen etkinleştirileceğini göreceğiz. Bu şekilde sisteminizde tamamen karanlık bir arka plan elde edebilirsiniz.

Ubuntu’da tam koyu arka planı etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

Adım 1: Gnome uzantısını kurun
Kabuk için karanlık temayı etkinleştirmenize izin veren bir Gnome uzantısına ihtiyacınız var. Gnome uzantısını kurmak için aşağıdaki terminal komutunu kullanın:

$ sudo apt install gnome-shell-extensions

Adım 2: Gnome Tweaks’i yükleyin

Ardından, aşağıdaki komutu kullanarak Gnome Tweaks’i yükleyin:

$ sudo apt install gnome-tweaks

Adım 3: Özel tema uzantılarını etkinleştirin

Şimdi sisteminizde Gnome uzantıları uygulamasını açın. Bunu yapmak için süper tuşa basın ve arama kutusuna uzantı adını girin. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi uzantı uygulaması simgesi göründüğünde, açmak için üzerine tıklayın.

ubuntuda karanlik mod nasil acilir 3 Ubuntu 20.04 LTS karanlık mod nasıl açılır yazımız ile karşınızdayız. Bir cep telefonunda daha önce karanlık modu kullandıysanız, bunun Linux bilgisayarlarda da mevcut olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu eğitimde, size tam bir Ubuntu Linux sisteminde karanlık modun nasıl açılacağını göstereceğiz. Karanlık mod, temel olarak programların renk düzenini ve kullanıcı arayüzünü daha koyu bir renge değiştirir ve gözleri yormazken parlaklığı da azaltır. Sisteminizde karanlık modu etkinleştirmek yalnızca göz yorgunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pil ömrünü de artırır.

Eklentiler uygulamasında, kullanıcı temalarının yanındaki anahtarı açık konumuna kaydırın. Şimdi oturumu kapatın ve tekrar oturum açın veya sadece Alt + F2 tuşlarına basın ve ardından Gnome’u yeniden başlatmak için r tuşuna basın.

Adım 4: Kabuk temasını değiştirin

Şimdi Gnome Tweaks widget’ını açın ve sol kenar çubuğundan görünüm sekmesini seçin. Ardından, Shell’in yanındaki açılır seçeneklerden Yaru-dark’ı seçin.

Değişiklikler hemen yürürlüğe girecek ve koyu tema, sağ tıklama bağlam menüsü, bildirim alanı, sistem menüsü ve uygulama menüsü dahil olmak üzere kalan tüm alanlara uygulanacaktır.

Karanlık mod nasıl kapatılır?

Karanlık temadan sıkıldıysanız, Gnome Tweaks’i kullanarak onu devre dışı bırakabilirsiniz.

  1. Gnome Tweaks widget’ını açın ve sol kenar çubuğundaki Görünüm sekmesini seçin.
  2. Ardından, Uygulamalar ve Ortamlar’ın yanındaki açılır seçeneklerden Varsayılan Tema’yı seçin.

Artık koyu arka plan modu devre dışı bırakılacak ve sisteme varsayılan mod uygulanacaktır.