Türkiye'de Bitcoin Anlayışı
Bu yazımızda Türkiye’deki Bitcoin anlayışına ve Bitcoin’in insanlar tarafından nasıl yorumlandığına göz atacağız.
Türkiye’deki halkın büyük bir bölümü internetten alışveriş konusuna bile şüpheyle yaklaşıyorlar. Aslında haksız da sayılmazlar ama bu işi bilinçli ve güvenilir bir şekilde yaptığınızda hiçbir sorun olmayacaktır. Bu duruma bu şekilde yaklaşan kişilerin  Bitcoin’e tepkilerini biraz da olsa tahmin edebilirsiniz. Bitcoin’i biraz da olsa duymuş olanların bir çoğu  bu işe kuşkuyla yaklaşıyorlar. Aslında Türk halkının genelinde olan bir durum bu ve bu ön yargıları aşmamız için biraz daha vakit gerekiyor sadece.
Türkiye’de Bitcoin isminin fazla bir geçmişi bulunmuyor açıkçası. İlk başlarda küçük bir kitle  tarafından tarafından yavaş yavaş yatırım yapılmaya ve araştırma yapılmaya başlandı. Önce insanların kafasında şu sorular öne çıkıyor;
Bitcoin Nedir?
Güvenilir Bir Yatırım mı?
Bu soruları cevaplamak oldukça zor ama kısaca açıklamaya çalışacağım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yıllar önce bir iş adamının farklı bir ödeme yöntemi aramasıyla ortaya çıkmıştır. Bu ödeme yöntemi şifreli ve güvenli olmalıydı. Bu noktalar üzerinde uzunca bir süre duruldu ve harika bir sistem geliştirildi. Bu sistem sayesinde kısa süre içerisinde çok büyük miktarlarda paraya denk gelen Bitcoin’ler kolayca gönderiliyordu. Bu işlem anonim ve tamamen şifreli olduğu için bir x kişisi, y kişisine 10 Bitcoin gönderdi gibi gözüküyordu. Bu sayede satan ve alan kişinin ne isimleri ne de cüzdanlarında bulunan paralar açığa çıkmıyordu. Bu sistem günümüzde daha da geliştirildi ve harika bir noktaya getirildi. Bitcoin kısaca budur ve diğer icatlar gibi bir ihtiyaç sonucu doğmuştur. Bu ihtiyaç da yeni ve daha hızlı bir ödeme sistemi bulmaktı. Bu sisteme güvenlik de eklenince kullanıcılar açısından biçilmiş bir kaftan haline geldi. Bu saydığımız etmenler sayesinde insanlar normal bankalar aracılığı ile para gönderimi yapmaktansa bu yola başvurmayı tercih ediyorlar. 

Bitcoin Güvenilir Bir Yatırım mıdır?

Günümüzde güvenilir yatırım olarak ne sayabiliriz ki?
Belki altın belki de arsa veya ev almak. Bunlar gözümüze ne kadar güvenilir ve kesin değerlenir olarak gelse de tamamen şansa bağlı sistemlerdir ve genel olarak arz-talep ilişki vardır. Yani bu ürünler çok tercih edilirse çok satılır ve değerlenir bunun sonucunda da belirli bir miktar kâr etmiş olursunuz. Bitcoin’i de buna benzetebiliriz. Bitcoin de arz-talep dengesi üzerine kurulu bir sistemdir ve fiyatları genel olarak bu unsur yüzünden oynar. İşin kısası tüm yatırım sistemlerinde her zaman için bir tehlike vardır ve bu yüzden Bitcoin de en az diğer sistemler kadar tehlikeli ve bir yandan da güvenilmez bir sistemdir. Türkiye’de yatırım genelde ev ve arsa gibi taşınmazların üzerine kuruludur. İnsanlar bir ev veya bir arsa alırlar ve yıllar boyunca onun değer kazanmasını beklerler. Bu süreç bazen kârlı olabilir ama her zaman için bir risk taşıdığı da ortadadır. Bitcoin için de aynı mantık var fakat Bitcoin fiyatının değişmesi için yıllar boyunca beklemek zorunda değilsiniz. Saatler veya günler içerisinde Bitcoin fiyatının arttığını veya azaldığını görebilirsiniz. Bunun için çeşitli platformlar mevcut veya kullandığınız Bitcoin cüzdanları sayesinde Bitcoin’in fiyatını grafikler sayesinde anlık olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede şüphelendiğiniz anda zarara uğramadan Bitcoin’lerinizi hızlı bir şekilde satabilirsiniz. Bu durum sizi korkutabilir ama eğer biraz zaman ayırırsanız bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz.