İmkanım olsa dünyadaki her ülkeyi gezer ve onların imzasını taşıyan sıcak içeceklerini içerdim. Japonya’da Matcha, Fas’ta nane çayı, Keşmir’de pembe chai. Bunu bir turist kafesinde yapmak istemiyorum ama bazı yerliler, belki de edindiğim arkadaşlarımın misafirperverlikleri de dahil.

Bana konukseverlik ve Türk kültürü hakkında çok şey öğreten arkadaşım Serpil’i hatırlatıyor. Chai’yi benim evimde, Downing Gray’i de onun evinde istiyorduk çünkü bu ona evde sevdiği çayı hatırlatıyordu. Ancak Türk kahvesinden hiç bahsetmedi. Onu çok güçlü bulduğunu sonradan öğrendim.

Türk kahvesini güzel kokulu bir Ortadoğu bakkalının tezgahında neşeli bir Arap bayandan öğrendim. O mutlu ve enerji doluydu ve onu hala “3 daqat” dansını yaparken ve bana bu kahvenin ne kadar lezzetli olduğunu söylerken hayal edebiliyorum. Türk kahvesi yapmak için ibrik (cezve olarak da bilinir) Türk kahvesi makinesi kullanmam konusunda ısrar etti. Ama sadece sevmediğimi öğrenmek için para yatırmak istemiyorum.

Tüm kasayı ve renkli fincan takımı satın almaya karar vermeden önce, denemek için toplu bölümünden bir kahve aldım. Aylarca sabah içeceğim olacağını bilmiyordum. Birkaç kutu daha alacağım.

Neden Türk Kahvesini Seçmelisiniz?

Kahveyi iyi bildiğimi iddia etmeyeceğim. Gerçekten bilmiyorum. Tipik bir Pakistan evinde, acil durumlar için dolaba gizlenmiş hazır kahve granüllerimiz var. Hazır sütlü kahvemiz özel kahveden başka bir şey değildir. Türk kahvesi burada devreye giriyor.

Türk kahvesini çok seviyorum çünkü çok lezzetli kahveleri tanıdık bir şekilde içmemi sağlıyor. Bir kahve makinesine veya bir french press’e ihtiyacım yok, ancak kahveyi o kadar pürüzsüz alabilirim ki birçok kahve dükkanına rakip olabilir. Türk kahvesinin özel ve rahatlatıcı bir yanı var ve bunu chai kadar kolay yapabilmeyi seviyorum.

Türk kahvesini su ısıtıcı olmadan yapar mıyız?

Geleneksel şekilde içmek istemiyorsanız veya ocakta sade kahve yapmak istemiyorsanız, su ısıtıcısına ihtiyacınız yok. Geleneksel Türk kahvesini bir tavada hazırlamak için su miktarını (veya Türk kahvesi fincan sayısını) artırın. İbrik kadar köpük veya köpük oluşturmadığı unutulmamalıdır. Kahve makinesiyle

Türk kahvesi yapılır mı?

Evet! Kahve makinesinde normal kahve yerine çekilmiş Türk kahvesi kullanabilirsiniz. Sonuç biraz Türk kahvesine benzeyen ve lezzetli bir kahve.

Yapmanız gereken değişikliklerden biri, normal bir fincandan daha fazla Türk kahvesi eklemektir. Yani normalde fincan başına 2 kaşık kahve kullanıyorsanız, 4 kaşık Türk kahvesi ile başlayın.

Ben de “espresso” ayarıyla Türk kahvesi yapmayı denedim. Bu kadar yoğun bir ortamınız olduğunda Türk kahvesi için mükemmeldir. Yine de geleneksel Türk kahvesinden daha ince olacağını unutmayın.

Kaynak: mauna