Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Çoğu robot süpürgesi, bir veya daha fazla döner fırça ile eşleştirilmiş bir veya iki döner fırçadan oluşur. Bunlar, vakum mekanizmasının malzemeyi bir çöp kutusuna emdiği yerde birikintileri içeri getirmek için birlikte çalışır. Bir robot modelinin topladığı her şey çıkarılabilir bir bölmede saklanır. Bu dolduğunda, genellikle o bölmeyi her hafta, bazen birkaç günde bir boşaltmanız gerekir.

Daha pahalı modellerde, birkaç hafta sonra vakumun değil, yalnızca yuvanın boşaltılmasını gerektiren otomatik boşaltma yerleştirme istasyonları bulunur. Böyle bir rıhtım için tek kullanımlık çantalar satın almanız gerekebilir veya olmayabilir, ancak öyle olsa bile, rahatlık buna değer olabilir. Robot süpürgeler de çeşitli sensörlere bağlıdır. Aşağı bakan sensörler yaygındır ve temel engellerden kaçınmaya hizmet eder. Daha iyi modellerde, hedeflenen temizlik için odaları haritalayabilen ve/veya mobilyaları tanımlayabilen ileriye dönük sensörler bulunur.

Robot Süpürgeyi Kontrol Etmek

En basit robotlar, cihaz üzerindeki kontroller kullanılarak bir programa göre çalışacak şekilde programlanabilir. Daha akıllı modeller, telefon uygulamaları ve hatta akıllı hoparlörlerle kontrol edilebilir. Genel olarak konuşursak, bir elektrikli süpürge ne kadar akıllı olursa o kadar iyidir, çünkü teknolojinin fiyatı düşüyor ve sadece daha kolay veya uzaktan temizleme değil, aynı zamanda tüm zemini temizlemek yerine belirli bölgeleri hedefleme seçenekleri de sunuyor. Birisi ortalığı karıştırırsa bu kullanışlı olabilir, ancak bir saat boyunca etrafta dolaşan bir robot istemezsiniz.

Bazı elektrikli süpürgeler, paspas ekleriyle birlikte gelir. Bunlar, temiz su doldurmak ve kirli suyu boşaltmak ve/veya ataşmanı içeri ve dışarı değiştirmek dahil olmak üzere daha fazla iş gerektirir. Bununla birlikte, en gelişmiş elektrikli süpürgeler, anında paspaslama ve süpürme arasında geçiş yapabilir veya hatta sularını bir iskelede değiştirebilir. Çoğu robot elektrikli süpürge daireseldir, bu nedenle süpürgeliklere ve bir odanın kenarlarına birikmiş olan toz ve kalıntıların da toplanmasını sağlamak için, elektrikli süpürgenin çevresini aşan birkaç küçük fırça vardır.

Robot Süpürgelerin Özellikleri

Robot süpürgelerinin aşağı fiyattan yukarı fiyata doğru gittikçe özellikleri artar ve değişim gösterir.

İşte bazı özellikleri şunlardır;

  • Çoğu robot elektrikli süpürge daireseldir, bu nedenle süpürgeliklere ve bir odanın kenarlarına birikmiş olan toz ve kalıntıların da toplanmasını sağlamak için, elektrikli süpürgenin çevresini aşan birkaç küçük fırça vardır.
  • Kızılötesi lazerler, bir odanın boyutunu ve şeklini değerlendirmek için daha pahalı robot elektrikli süpürgeler tarafından kullanılırken, daha ucuz modeller, robotların yalnızca belirli bir alanı temizlemesini sağlamak için zemine yerleştirmeniz gereken fiziksel sınır şeritlerine dayanır.
  • Her iki yöntemi de kullanarak robot süpürge, halınızın veya sert zeminlerin her santiminin temizlenmesini sağlamak için genellikle mantıklı bir düzende odanın içinde dolaşacaktır.
  • Sensörler ayrıca robot süpürgesi halı veya sert zeminler gibi farklı zeminlere sahip odalar arasında hareket ettiğinde de kullanılır, böylece ikisi arasında sıkışmazlar.
  • İşlerin bir programa göre yapıldığından emin olmak istiyorsanız, temizliğin ne zaman yapılması gerektiğine göre programlar ayarlanabilir veya ihtiyacınız olduğunda ve temizleme işlemini başlatmak için bir uygulama (veya hatta uzaktan kumanda) kullanabilirsiniz.
  • Birçok robo-vac ayrıca Amazon Alexa, Google Asistan ve Siri gibi sesli asistanlarla entegrasyon sunar, böylece temizliğe başlamak istediğinizde sesinizi kullanabilirsiniz yani gerçekten eller serbest bir deneyimdir.
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi, robot elektrikli süpürgeler şarj edilebilir pillerle çalışır ve seçilen temizleme seviyesine bağlı olarak bir ila üç saat arasında temizlik sunar.
  • Tüm robot elektrikli süpürgeler, şarj edilmeleri gerektiğinde sizi uyarır, ancak bazıları bu olduğunda otomatik olarak yerleştirme istasyonlarına geri döner. Bir robot elektrikli süpürgeyi de tamamen şarj etmek beş ila yedi saat arasında sürebilir.

Bu şekilde robot süpürgelerin özelliklerini saymış olduk.

Haritalamanın Büyüsü

Daha yeni, üst düzey robot elektrikli süpürgeler, haritalama teknolojisini kullanan kendi kendine gezinme sistemlerini içerir. Her üretici, haritalama konusunda kendi özel dönüşünü uygular, ancak bunların her biri şu anda biraz farklı iki yöntem etrafında inşa edilmiştir.

Biri, duvarların, tavanların, girişlerin, mobilyaların ve diğer önemli yerlerin fotoğraflarını çekmek için yerleşik bir dijital kamera kullanır. Bu tür haritalamanın bir versiyonu Roomba’nın 900 serisi elektrikli süpürgelerinde ve Samsung’un Powerbot’larında kullanılmaktadır. Neato’nun Botvac serisi gibi vakumlarda kullanılan diğer yöntem, vakum yolundaki nesnelere olan mesafeyi ölçen bir lazer mesafe bulucu (Işık Algılama ve Menzil için LIDAR olarak da adlandırılır) kullanır.

Her iki durumda da robot süpürge, ilk temizliği sırasında kademeli olarak odanın bir haritasını oluşturmak için diğer sensörlerinden gelen bilgilerle birlikte topladığı verileri kullanır. Haritalama önemli avantajlar sağlar. Bir kat planıyla donanmış robot süpürgesi, odadaki en verimli rotayı çizebilir, bu nedenle haritalama modelleri, haritalamayan emsallerine göre daha düzenli düz çizgilerde hareket ediyor gibi görünür. Haritalama aynı zamanda robot vac’ın kendisini harita içinde yerelleştirmesine olanak tanır, bu da ona nerede olduğunu ve nereye gitmesi gerektiğini bildirir. Ve işin bir kısmında elektrikli süpürgenin pili azalırsa, şarj etmek için yuvasına geri dönebilir ve ardından kaldığı yerden devam edebilir. Tüm bunların sonucu daha hızlı, daha kapsamlı ve eşit bir temizliktir.

Harita navigasyonu, peccadillo’ları olmadan değildir. Kamera haritalama vakumları, düşük ışıklı ortamlarda mücadele edebilir ve yollarını kaybedebilir. Karanlık duvarlar, LIDAR modellerinin lazer sinyallerini engelleyebilir ve yere kadar uzanan aynalar onları bir odanın olduğundan daha büyük olduğunu düşünmeleri için kandırabilir. Ancak bunlar, haritalamanın sunduğu avantajlarla karşılaştırıldığında küçük sorunlardır.

Hiçbir robot vakumu her zaman kusursuz bir şekilde gezinmez. Bazen onları kablolardan ayırmanız veya asla altına girmemeleri gereken alçak bir kanepeden çıkarmanız gerekir. Sonuç olarak, robot süpürgenizin kullandığı navigasyon yöntemi, sizden minimum yardım alarak zeminlerinizi istediğiniz gibi temizleme yeteneği kadar önemli değildir. Ancak bir dahaki sefere elektrikli süpürge navigasyonunuz kafanızı kaşıdığında, muhtemelen çılgınlığının bir yöntemi olduğunu unutmayın.

Kaynakça

VbetTr (2022, Jan 21). Vbettr giriş. https://vbettr.pro/