Motor Nasıl Üretilir?

Arabalar günümüz çağında olmazsa olmazlardandır ister ulaşım olsun isterse yıllardan beri süre gelen yarışlar Nascar, F1 ve daha fazlası olsun bu süreçte hepimizin hayranlıkları oldu. Kimimiz bir arabanın dış görünüşü, bazılarımızın hayranlığı arabaya verilen o muhteşem güçtür. Şimdi gelin bir arabanın motoru nasıl üretilir hep beraber öğrenelim.

Tasarım Aşaması

Bu seviyede motor tasarımcılar tarafından olabildiğince sağlam, güçlü, kaliteli bir motor tasarımı yaparlar. Bilgisayar ortamında oluşturulan tasarım prototip aşamasına gelir bu seviyede motor. Bir makine(ızgara gibi) ışığa duyarlı sıvı reçine çıkartır, çıkartılan reçine ultraviyole ışınlar tarafından anında katı haline gelir. Bu işlem birkaç saat sürdükten sonra tamamlanır, şekil ortaya çıkar. Bu işlem bittikten sonra teknisyenler oluşturulan prototipi kontrol etmeye başlar ve gerekli düzenlemeleri yaparlar. Motor en son halini alması için metal bir prototip oluşturulur ve üretime hazır hale getirilir.

Üretim Aşaması

Parça üretimi için bazı motor aksamlarının ana şekli kalıba dökülür, makineler yardımıyla şekil veriliyor. İlk aşamada makineler (honlama) motorun güç üreten kısmını (pistonlar) oyuyor. Sırada ise krank mili var teknisyenler belirtilen değerlere uygun olması için silindirlerin yarıçapını ve yuvarlaklığını ölçüyor, motor bloğunu baş aşağı çevirip krank mili yataklarını yağlıyorlar ve yerlerine vidalarla sabitleniyorlar. Daha sonra piston kolu Krank pimi denen parçayla krank koluna sabitlenir.

Yerleştirilen pistona iki adet halka (segman) geçirilir, Piston konumunun doğrulanması ve kam mili kontrolü gibi işlemler yapılır. Zamanlama kayışı (triger) kam milini krank miline sabitleyen kayış onların senkronize bir şekilde çalışmasını sağlar. Yay direnci ölçümü, valfler yerleştirilir, soğutma sistemi devir daim pompası montajı, dinamo, yağ pompası, distribütör montajı, emme manifoldu montajı yapılır karbüratörün konumu da ayarlandıktan sonra marş dişlisinin montajı gerçekleştirilerek motor hazır hale getirilir.

Motor Nasıl Çalışır?

Tasarımdan ve üretimden çıkan motor araca monte edilir. Peki, hemen hemen her gün kullandığımız motorlar nasıl çalışır? Arabaya binip marşa bastığımız zaman pistonlar ateşlenir. Motor silindirinin tamamen yakıt ve hava ile dolması amaçlı aşağı ve yukarı hareket eder, piston pompa görevi görür pistonun yukarı aşağı hareketi ile yakıt ve havayı sıkıştırdığı için patlama gerçekleşir. En yüksek seviyeye geldiği zaman bujiler yakıtı ateşler ve oluşturulan güç krank mili parçasına aktarılarak aracın tekerleklerinin dönmesini sağlar.

Kaynak: https://bahiskralligi.com/