Mangala oyunu çok eski tarihlerden günümüze kadar gelmiştir. Eskiden kayıtların tutulması amacıyla kullanılırken günümüzde ise daha çok eğlence amaçlı oynanmaktadır. Eski dönemde tohumlarla oynanırken günümüzde taşlar ile oynanmaktadır. Mangala oyununda belli kurallar vardır. Bu kuralların yanında belli başlı taktikler de vardır. Bu taktikler doğru yerde ve zamanda kullanıldığı zaman oyundan kazançlı çıkılabilir. Mangala aynı zamanda strateji oyunu olarak bilinir. Oyunda iyi bir strateji uygulandıktan sonra bu stratejinin devamını getirmek oyuncuların yaratıcılığına kalmıştır.

Mangala Oynanışı

Mangala bir mantık oyunu olarak geçiyor. Basit olsa da bazı kurallar ile oynanır. Oyunda bir strateji oluşturulması gerekir. İlk baş oluşturulan stratejinin daha sonra da sürdürülmesi gerekir. Mangala aynı zamanda bazı kavramları da sembolize eder. Oyun içerisinde yer alan semboller 12 ayı, 12 oyuk ve oyuklardayer alan her 4 taş için ise 4 ayı sembolize edilir.

Sol ve sağdaki hazineler ise doğu ve batıyı sembolize eder. Mangala iki kişiyle oynanır. Oyun da her bir kullanıcı 24 taşa sahiptir. Oyundaki tahtada 12 oyuk vardır. Bu oyukların ismi ev veya çukur olarak geçer. Her bir oyuncunun kendi tarafında 6 adet oyuk yer alır. Oyuncular oyunda taş çıkarabilmek için kendi oyuklarını kullanırlar.

Kendi taraflarındaki oyuklardan taş çıkaran oyuncular rakiplerinin oyuklarına taş bırakırlar. 6 oyuğun hemen yanlarında ise büyük bir oyuk bulunur. Büyük oyuklar oyunda hazine olarak geçer. Oyunun amacı her oyuncu kendi taşlarını hazine bölümünde toplayacaklardır. Oyuncuların sağ kısmında bulunan oyuklar oyuncunun hazinesi olur. Oyunun başlangıcında oyukta oyuncunun sadece 4 adet taşı bulunur.

Mangala Oyun Kuralları

Mangala oyununun belli başlı kuralları vardır. Bu kuralların başlangıcında oyuna başlayacak oyuncunun kura yöntemiyle seçilmesidir. Seçilen oyuncu oyuğu seçer ve bu oyuktan taş alır. Almış olduğu taşı saat yönünün tam tersine doğru tek tek bırakır. Taşları bırakırken son taş kendine özgü hazineye denk gelirse bir tur daha oynama hakkını kazanır.

Bırakmış olduğu son taş rakip oyuncunun kuyusundaki taş sayısını çift yaparsa kuyudaki taşları kendi hazinesine hemen aktarabilir. En son taş kendi bölümünde bulunan boş kuyuya denk gelirse bu kuyunun karşısındaki kuyuda yer alan taşları kendi hazinesini alabilir. Oyunun son kısmında kendi bölgesinde taş kalmayan oyuncu ise rakibin kuyularındaki taşları da kendi hazinesine ekleyebilir. Hazinesinde en çok taş bulunan kişi oyunun kazananı olur.

Mangala Oyun Taktikleri

Mangala oyununda yapılacak taktiklerin en başında ilk hamlenin yeri çok önemlidir. Oyuna başlayacak oyuncu son taşını hazineye getirmelidir. Bu sayede taşları dağıttığı zaman hazineye doğru kolaylıkla ilerleyebilir. Bu durum aynı zamanda hamle kazanmaya da yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken diğer taktik ise boş çukurların karşısında yer alan dolu kuyulardır. Oynanılan son taş boş oyuklardan birisine isabet ederse, o boş oyuk karşısındaki taşların hepsini kendi hazinesine aktarabilir. Bu taktikler ile oyundan kazançlı çıkan oyuncu oldukça fazla olur.

Kaynakça

Lavivabet (2022, Jan 25). Lavivabet Giriş Adresi. https://lavivabet.pro/