Doğa mucize bir sistemdir. Doğayı oluşturan unsurlar; insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir. Belki de biz insanlar topraktan geldiğimiz için bitkilere kendimizi daha yakın hissederiz.

Bilgilerce.com sitesinde Doğa ve bitkiler kategorisini bu konulara dahi bir çok içerik bulabilirsiniz. Ziyaret edip konuları incelemenizi öneririz.

Kimimizin balkonunda kimimizin bahçesinde; süs bitkileri, meyve ağaçları, çeşit çeşit çiçekler yetiştiririz. Hatta biz insanoğlunun doğada kendini attığı, nefes aldığı yerler ormanlardır. Piknik bahane gibi gözükse de asıl şahane olan doğa ile içice olmaktadır.

Geçirdiğimiz mevsim sonbahar olduğundan dolayı çoğumuzda bitkilerimiz ve çiçeklerimiz için tatlı bir telaş var. Bitkiler ve çiçekler bizim hayatımızda dönem olarak değil, sürekli olarak vardır. Ama ihtiyaçlarından ve yetiştirilme tarzların dolayı mevsimsel olarak önem veririz.

Çiçekler ve bitkilerin bir diğer özellikleri ise kendilerine özgü olan anlamları. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bir çok çiçeğin anlamı vardır. Bunlardan bir tanesi de Lotus Çiçeğinin Anlamı dır. Lotus çiçeğinin güzelliği dışında çeşitli kültürlerce kabul görmüş derin anlamları vardır. Şimdi yazımızın devamında sizlere bu harika çiçeğin bazı özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri

lotus cicegi Çiçekler ve bitkilerin bir diğer özellikleri ise kendilerine özgü olan anlamları. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bir çok çiçeğin anlamı vardır. Bunlardan bir tanesi de Lotus Çiçeğinin Anlamı dır. Lotus çiçeğinin güzelliği dışında çeşitli kültürlerce kabul görmüş derin anlamları vardır. Şimdi yazımızın devamında sizlere bu harika çiçeğin bazı özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.
Lotus Çiçeği

Lotus çiçekleri suda yetişen çiçeklerdir. Nilüfer çiçeği ile çok benzerler. Evinizde yada bahçeniz de lotus çiçeği bakmak istiyorsanız küçük bir göle sahip olmalısınız. Ya da büyük bir saksı da seçebilirsiniz. İlkbahar yada sonbaharda dikilmesi gereken bir çiçektir. Sulanmasına gerek duyulmayan bir çiçektir. Sıcaklık arttıkça kendileri büyüler.

Lotus çiçekleri alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Uykusuzluğa iyi gelen lotus çiçeği çay olarak da kullanılabilir.

Lotus Çiçeğinin Sembollerinden Bazıları

Lotus çiçeğinin bir çok sembolik anlamı vardır. Farklı dinlerde ve kültürlerde de kullanılan lotus çiçeği genellikle sabrın ve yaşamın evrensel sembolü olarak kullanılır. Her kültür lotus çiçeğinde kendine ait bir sembol yaratmıştır. Bu sembollerden bazılarını aşağıda sizler için özetledik.

Sabır

Lotus çiçeği Doğu kültürlerinde sabrın sembolüdür. İnsanlara sabretmelerini ve beklemelerini aşılamak için tapınaklarda ve dini yerlerde kullanılan bir çiçektir.

Aydınlanma

Lotus çiçeği ilahi enerji olarak kabul edilir. Lotus çiçeğini görmek insanı iyi bir şeylere yönlendirir, içlerinde huzur ve sakinlik uyandırır diye bilinir.

Tasavvuf

Lotus çiçeğini tapınaklar ve manevi değeri yüksek olan yerlerde mutlaka bulundurulan bir çiçektir. Su da büyümesi bu çiçeğin diğer çiçeklerden daha kıymetli kılınmasını sağlayan en önemli özelliğidir. Bu çiçeği gördüklerinde kalplerinde huzur hissettiklerini ifade ederler.

Lotus Çiçeğinin Renkleri

  • Mavi
  • Pembe
  • Beyaz
  • Mor
  • Kırmızı
  • Siyah

Lotus çiçeği anlamı ve bir çok bitki hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz www.bilgilerce.com adresinde ziyaret edebilirsiniz.

Not: Bu yazı bilgilerce.com adresinden alıntılanmıştır.