Günümüzün tıp bilgileri ve teknolojileri geçmişe nazaran en üst seviyede yer almasına rağmen halen daha birçok hastalığa bir tedavi yöntemi bulunamadı ve ilaç şirketlerinin algı yönetimleri sayesinde farklı tedavilere kapalı bir hale geldik.

Doktor doktor gezen hastalar, ilerleyen semptomlar ve daha birçok durum, insanların günümüz sağlık tekniklerini sorgular hale getirdi. Aslında cerrahi operasyonlar harici birçok tedavi yöntemi özellikle ilaçla tedavi yöntemi, bütüncül bakış haricinde insanlarda kafa karışıklığı oluşturmuş durumda.

Bütün bunlara ek olarak, sosyal medya gibi platformlarda her tedavi yönteminin birşeyler başardığını iddia etmesi ve eski zamanlardaki ruhsal şifacılar gibi bir takım kişilerin bir yerlerden sertifika alıp sonrasında şifa dağıtmaya kalkmaları da bardağı taşıran son damlalar olarak yerini almakta.

Bütün bu olumsuz durumlara rağmen, insanlar söz konusu sağlıkları olduğunda doğal, yan etkisiz, ağrısız, acısız bir tedavi arayışında olmakta ve bu konuda homeopati tedavi etmedeki başarı oranları sayesinde öne çıkmakta…

Belki adını ilk defa bu yazı sayesinde duydunuz fakat homeopati 1700’lü yılların sonunda alman doktor Samuel Hahnemann tarafından bulunmuş ve bilimsel bir çerçeveye oturtularak tüm dünyasın istifadesine sunulmuştur.

Peki homeopati nedir, ne yapar, nasıl tedavi eder sorularınızı duyar gibiyiz?

Kısaca homeopatiyi anlatmak istersek, önce ilk nasıl bulunduğundan başlayalım ve sonrasında ise nasıl tedavi ettiği ve şimdiki durumu nedir bunlarla devam edelim.

Samuel Hahnemann, doktor olarak çalıştığı yıllarda, tedavi yöntemlerini pek tasvip etmemekte ve bu yüzden kimyagerlik ve tıp kitapları çevirisi gibi ek işlerle de uğraşmaktadır. Bir gün yine bir kitap çevirisi sırasında kinin bitkisinin, sağlıklı insanlarda sıtma hastalığına benzer semptomlar oluşturduğunu okur ve sonrasında bu konuda çalışmalar yapar. İşin esasında, kinin bitkisi sıtma hastası olan bir kişiye verildiğinde o kişiyi tedavi etmekte fakat, sağlıklı bir insana verildiğinde ise sıtma hastalığına benzer semptomlar göstermektedir. Bu durum karşısında Hahnemann, “benzer, benzerini tedavi eder” prensibini ortaya atıyor ve yaptığı denemelerle yüzlerce yeni ilacı literatüre kazandırıyor.

Peki homeopati tedavisi nasıl olmakta, bu konuya değinmek istersek. Homeopati ülkemizde sadece doktorların uygulayabileceği bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, doktor hasta kişiye baştan ayağı kadar her alanda ve hatta aile geçmişini de içerecek bir takım sorular sormakta. Bu sorulardan elde edilen cevapları, homeopati için anlamlı hale getirerek hasta kişinin zihinsel, fiziksel ve duygusal seviyelerindeki göstermiş olduğu tüm semptomları tespit eder ve bu semptomları tedavi edecek ilaçları listeler.

Hastanın ana şikayeti ve bütüncül olarak bakıldığında göstermiş olduğu tüm durumları içeren bir homeopatik ilaç tercihi yaparak hasta kişinin tedavisine başlanır.

Homeopatiyi bu kadar özel kılan durum ise, ağrısız, acısız, yan etkisiz, doğal ve alternatif bir tedavi yöntemi olmasıyla hastalıkları bütüncül bakış açısıyla tedavi etmesinden kaynaklanmaktadır. Tüm dünyada milyonlarca insan homeopati tedavisi ile kişisel sağlıklarını koruma altına almaktadır. Ülkemizde de her geçen gün doktor ve bu tedaviden faydalanan kişiler sayesinde bilinirliği artmaktadır. Ülkemizde homeopati konusunda en çok bilgiyi içeren  Homeopatiturk.com sitesine göz atmayı unutmayınız.