Yoğun mesaj trafikleri ile birlikte istenmeyen SMS ve aramalar nasıl iptal edilir sorusu sürekli olarak gündemdeydi. Bazı markalar mesajlarını alt kısmında bültenden çıkış için imkan sunuyor olsalar da bunu ne yazık ki birçok mesajda göremiyoruz. Ancak İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile istenmeyen SMS ve aramalardan artık kurtulabileceğiz. Şimdi de bunun nasıl yapılabileceğine biraz göz atalım.

1- İYS Sistemine Giriş Yapın

Öncelikle aşağıdaki İYS giriş linki sayfasına gelelim.


İYS Giriş

Yukarıdaki sayfaya ulaştığınızda sisteme giriş yapmanız için size 3 farklı yol sunulmuş durumda. Bu yollar; e-devlet, telefon doğrulama ve e-posta doğrulama şeklinde sunulmuş. Ayrıca bu giriş yöntemleri sizlerin engelleme yapabileceği şeyleri de etkilemektedir. Eğer e-devlet aracılığıyla sisteme giriş yaparsanız size hangi firmaların SMS gönderebileceğini veya arama yapabileceğini kolayca seçebilirsiniz. Eğer e-posta doğrulama üzerinden giriş yaparsanız da sizlere ticari amaçlarla mail gönderenleri takip edebilir ve bu abonelikleri sonlandırabilirsiniz.

İYS Üzerinden İstenmeyen SMS Ve Arama Engelleme

İYS Üzerinden İstenmeyen SMS Ve Arama Engelleme

2- İstediğiniz Markalardan Gelen SMS Veya Aramaları Engelleyin

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sisteme giriş yaptıktan sonra izin verdiğiniz markalar önünüze sıralı bir şekilde gelecektir. Sizler de bu markalardan gelen ticari amaçlı SMS veya aramaları kolayca engelleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki firmalar acil durumlarda veya bilgilendirme amaçlı sizlere SMS gönderebilirler. Yine de reklam faaliyetleri içermeyeceği için canınızı sıkan bir durum da olmayacaktır.

Şimdilik sisteme tüm firmalar kaydolmuş değil. Ancak bu yılın ortalarına kadar ülkemizde faaliyet gösteren ve sürekli olarak SMS ileten firmaların bu sisteme dahil olmaları bekleniyor. Eğer canınızı sıkan yeni firmalar çıktıysa ara ara bu sisteme giriş yaparak tekrardan onları engelleyebilirsiniz. Ayrıca İYS üzerinde firmalara bu izinleri ne zaman ve hangi saatte verdiğiniz de gösterilecektir. Bu sayede izinleriniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

WhatsApp Kapanan Numara Nasıl Açılır?

Büyük bir kolaylık olarak İleti Yönetim Sistemi (İYS) tarafından vatandaşlara sunulan bu sisteme tüm Türkiye vatandaşları giriş yapabilirler. Ardından da firmalardan gelen SMS, aramalar veya e-postları bir tıkla kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Oldukça yeni olduğu için bazı firmalar henüz sisteme dahil olmuş değil, ancak ilerleyen dönemde canınızı sıkan diğer firmalar da bu sisteme üye olacaklardır. Sizler de artık ansızın gelen bu bildirimlerden kurtulabilirsiniz.