Borsada belirli bir yatırımın avantajlarına odaklanmak gerekir. En başından belirtmek gerekir ki, bireyler tarafından borsaya yatırım yapmak, hisse senedi alıp satmayı içerir. Yatırım ne kadar riskli olursa, uzun vadede karlılığı o kadar hassas olur.

Bunun yanı sıra herkes tarafından erişilebilir ise bu yatırım zaman ve iyi bir piyasa bilgisi ve soğukkanlılık gerektirir. Kişisel finans bilgi sitesi konupara.com makalesine göre, hisse senedi satın almak birçok açıdan ve çeşitli avantajlarından dolayı mantıklı olabilir.

Hisse senedi satın almayı mantıklı kılan en önemli neden ise tasarruf mevduat hesaplarına nazaran daha fazla getiri sağlayan bir yatırım arayan yatırımcılar için tasarrufları çeşitlendirme olanağı sunmasıdır. Öte yandan borsanın her daim erişilebilir bir piyasa olması da bu durumu mantıklı hale getiren faktörler arasında yer almaktadır.

Hisse Senedi Almanın Amacı

Hisse satın almak, halihazırda düzenlenmiş ve faiz getirisi sunan mevduat hesaplarından daha fazlasını ödeyen bir yatırım arayan yatırımcılar için tasarruflarını çeşitlendirmenin bir yoludur. Hisse senedi satın almak, çeşitlendirme arayan ve uzun bir yatırım ufku olan yatırımcılar için akıllıca bir seçim olabilmektedir.

Yani borsa dalgalanmalarına fazla maruz kalmamak için en az 5 yıllık bir vade dahilinde plana sahip olmak önemlidir. Yine de belirtmek gerekir ki, hisse satın almak risksiz değildir ve başlamadan önce borsanın işleyişine hakim olmak ve tehlikelerini anlamak gerekmektedir. Ayrıca, herhangi bir yatırımda olduğu gibi, ihtiyat kuralı, yalnızca kaybetmeye hazır olduğunuz miktarda para yatırmayı gerektirmektedir.

Uzun Vadeli Getiri için Hisse Almak

Borsaya yatırım yapmak, uzun vadede cazip bir getiri elde etmenin bir yoludur. Bir hisse senedi portföyü, tasarruf sahiplerinin tasarruf hesaplarından daha karlı ürünlere yatırım yaparak yatırımlarını çeşitlendirmelerine olanak tanımaktadır.

Ancak hisse satın almak uzun vadeli bir yatırımdır. Aslında 5 yıl, borsa dalgalanmalarına maruz kalmayı optimize etmek ve bunlardan bir getiri elde etmek için önerilen minimum süredir. Bu nedenle de birçok yatırım uzmanı tarafından borsada uzun vadeli yatırımın tercih edilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

Bu nedenle, borsaya yeni başlayan bir yatırımcı bu süreyi hesaba katmalı ve herhangi bir yatırımda olduğu gibi dikkatli çalışmalıdır. Tekrar ifade etmek gerekirse, kârlı olmakla birlikte, borsaya yatırım yapmak risksiz değildir. Hissedar olmak, edinilen portföy hakkında minimum araştırma ve anlayış gerektirir. Bu açıdan da bir şirkete yatırım yapmak, bilançolarını okumak ve rekabetini anlamak gibi şirket faaliyeti hakkında bilgi edinmeyi gerektirir. Bu bilgi, portföyün karlılığını belirlemede esastır.

Temettü Getirisi için Hisse Senedi Satın Almak

Hisse senetleri iki şekilde para kazandırmaktadır: yatırımcı menkul kıymetlerinin yeniden satışından değer kazanır veya düzenli temettü alır. Bazı menkul kıymetler, menkul kıymetin değerine bağlı olarak artabilecek temettüler sunar. Temettü, bir şirketin kârının hissedarına ödenecek payına karşılık gelir.

Tüm şirketler, kârlarını faaliyetlerinin gelişimine enjekte etmeyi tercih ederek hissedarlarına temettü ödemez. Temettü ödemeleri ve miktarları genel kurulda oylamaya tabidir. Bu açıdan da bazı şirketlerin temettü ödemesi yapmayacağını veya yapmadığını bilmek önemlidir.

Sonuç olarak, hisse senedi almak birçok açıdan avantajlıdır. Yine de bir noktaya dikkat çekmek önemlidir. Çünkü borsa çekici bir getiri sunar, ancak sürekli izleme gerektirir. Bir pozisyon almadan önce, acemi yatırımcılar, şirketlerin temel değerlerini ve işleyişini tanımak için zaman ayırmalıdır. Zaman ve uzman tavsiyesi, yatırımcıların piyasa dalgalanmalarının doğasında bulunan mekanikleri ve riskleri anlamalarını sağlayacaktır.