Google Pixel telefonlar için güncellemeler çok yavaş. Sorunun çözüm yollarına geçmeden önce, dilerseniz ne demek istediğimizi açıklayalım. Google Pixel 6a veya Pixel 6 gibi bir telefon satın almanın faydalarından biri, diğer OEM cihazları için güncellemeler almaktır. Ancak kurulumu çok yavaş olabilir. Sorunsuz güncellemeler, yazılım yükseltmelerinin başına gelen en iyi şey olarak müjdelenir ve bu özelliğin eksik olduğu telefonlar genellikle onu kaçırdıkları için alay edilir.

Sorunsuz güncellemeler nelerdir?

2016’da orijinal Pixel’e sorunsuz güncellemeler getirildi. Cihaz, telefon açıkken yazılım güncellemelerini yüklemesine izin veren iki sistem bölümüne sahiptir. Bu, cihazın kapatılıp birkaç dakika boyunca kullanılamaması yerine yalnızca otuz saniye kadar süren işlemin sonunda hızlı bir yeniden başlatma yapması gerektiği anlamına gelir. Sürekli güncellemelerin bir başka avantajı da, bir kilit sistemi kullanarak eksik kuruluma karşı koruma sağlamasıdır.

Yeni bir Piksel aldığınızda, A yuvasında başlar. Bir yazılım güncellemesi mevcut olduğunda, B yuvasına yerleştirilecektir. Güncelleme tamamlandığında, telefon yeniden başlatılacak ve yeni güncellenen yuvaya taşınacaktır. Yükleme sırasında veya kısa bir süre sonra bir hata oluşursa, güncellenmemiş yazılım, bir güncelleme de dahil olmak üzere yeniden denemek güvenli olana kadar kalırken Pixel A yuvasında yeniden başlayabilir.

Bu güzel, değil mi? Genellikle güzel bir özel olarak yorumlanır. Güncellemeler kullanıcının bilgisi olmadan otomatik olarak yüklenir, telefon sahibi uykudayken bitirmek için yeniden başlatılabilir ve kötü güncellemelerden korunursunuz. Çoğu kullanıcı için bu, bir OTA (havadan) güncellemesi sunmanın en iyi yoludur. Bu avantajlar genellikle konuşulur ve övülür, ancak çok az kişinin bahsettiği büyük bir dezavantaj var: Sorunsuz güncellemeler zaman alır.

Sorunsuz güncellemelerde sorun var

Güncellemeyi tamamlamak için telefonun uzun süre kapalı kalması gerekmese de, açıkken kurulumun tamamlanması biraz zaman alıyor. Pixel sistem güncellemesini doğru bölüme yazmaya çalışırken, işletim sisteminin geri kalanı onu kullanabilmeniz için sorunsuz bir şekilde çalışırken, süreç bir salyangoz hızında ilerler. Ne kadar uzun sürer?

Bir Twitter kullanıcısı olan Dalevon, sorunu Temmuz ayında anlattı. Güncelleme yalnızca 34MB’dir ve bu, oldukça küçüktür. Buna rağmen bir saat sonra kurulumun yarısı yapıldı. Bu basit bir güvenlik düzeltme ekidir, tam bir Android yükseltmesi çok daha uzun sürebilir. Android 13, Pixel 4 ve 6a’ya yüklenmesi iki saatten fazla süren devasa bir güncellemedir. Bu neden bir sorun? Birçoğumuz Android’in yeni bir sürümünün piyasaya sürüldüğü günü seviyoruz ve mümkün olan en kısa sürede denemek istiyoruz. Telefonumuz çalışırken vakit geçirmek için gerçekten uzun bir film izlemek istiyor muyuz?

samsung guncelleme Sorunsuz güncellemeler çoğu insan için harikadır ve genellikle en son güvenlik düzeltme ekini yüklemek için acele etmeyiz. Ancak büyük güncellemeler için cihazdaki beklemeyi atlamak, belki de geliştirici seçeneklerini değiştirmek için bir seçenek eklemek ideal olacaktır. En azından bu şekilde, insanlar bekledikleri bu kadar çok ihtiyaç duyulan hata düzeltmesini veya Android yükseltmesini almak için saatlerce beklemek zorunda kalmazlar. Geçen yıl Pixel kullanıcıları için ne kadar önemli oldukları göz önüne alındığında, bunun özellikle hata düzeltme güncellemeleri için geçerli olduğunu iddia ediyoruz. Böylece Google Pixel güncelleme çok yavaş sorununun bir nebze de olsa önüne geçilebilir.

Karşılaştırıldığında, Samsung telefonları ve sorunsuz güncellemeler kullanmayan diğerleri, cihazı daha uzun süre kullanılamaz hale getirme pahasına işleri daha hızlı yapabilir. Haziran ayında Galaxy S22 Ultra, Dalevon Pixel 6’nın yüklenmesi bir saat süren 34MB güncellemesinden çok daha büyük olan 1.3GB ağırlığında bir güncelleme aldı. S22, bu 1,3 GB’lik yükseltmeyi altı dakikadan kısa bir sürede indirdi, kurdu ve optimize etti. Bununla birlikte, Pixel’de olduğu gibi güncelleme hatalarına karşı bir koruma yoktur, ancak yıllardır bir Samsung cihazında başarısız bir güncelleme yaşanmadı, bu yüzden sorun da burada başlıyor.

Pixel kullanıcıları isterlerse beklemeyi atlayabilirler. Bunun için telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve ADB kullanarak OTA dosyasını yükleyin, sorunsuz güncelleme işlemini atlayın ve işlerinizi çabucak halledin. Bu iyi çalışıyor ve yeni bir Android beta veya büyük bir güncelleme olduğunda kullanmak harikadır. Ancak neden bir telefonun yapabileceği bir şeyi yapmak için bir PC kullanmak zorunda olalım ki?

Google’ın sorunsuz güncellemeleri kaldırmasını önermiyoruz. Bu, çoğu insan için nadir görülen bir özelliktir ve telefonu birkaç saniyeliğine kapatmak iyidir. Ve birçoğu, bir güncellemenin yüklenmesi için birkaç saat beklemenin, bir Android yükseltmesi için birkaç ay beklemekle karşılaştırıldığında hiçbir şey olmadığını söyler. Ancak, Android’in en son sürümünü mümkün olan en kısa sürede denemek istiyorsanız, sorunsuz güncellemeler bizim için bir engeldir.

Ne olması gerekiyor?

Sorunsuz güncellemeler çoğu insan için harikadır ve genellikle en son güvenlik düzeltme ekini yüklemek için acele etmeyiz. Ancak büyük güncellemeler için cihazdaki beklemeyi atlamak, belki de geliştirici seçeneklerini değiştirmek için bir seçenek eklemek ideal olacaktır. En azından bu şekilde, insanlar bekledikleri bu kadar çok ihtiyaç duyulan hata düzeltmesini veya Android yükseltmesini almak için saatlerce beklemek zorunda kalmazlar. Geçen yıl Pixel kullanıcıları için ne kadar önemli oldukları göz önüne alındığında, bunun özellikle hata düzeltme güncellemeleri için geçerli olduğunu iddia ediyoruz. Böylece Google Pixel güncelleme çok yavaş sorununun bir nebze de olsa önüne geçilebilir.