İngiltere merkezli bir araştırma firması tarafından dünya ülkelerindeki internet fiyat tarifeleri konusunda gerçekleştirilen araştırma sonucunda oldukça şaşırtıcı sonuçlar gözlemlenmiştir. Firma araştırma verileri sonucunda bazı ülkeler tarafından uygun fiyat tarifesinden internet kullanımı sunulduğu görülürken bazı ülkeler tarafından yüksek fiyat tarifesinden internet kullanımı sunulduğu gözlemlenmiştir.

Araştırma sonucunda dünya çapında aylık yalnızca 5.37 dolar internet fiyat tarifesi ile İran yer alırken, listenin ikinci sırasında ise aylık yalnızca 5.51 dolar fiyat tarifesi ile Ukrayna yer aldığı görülüyor. Listenin üçüncü sırasında 9.93 dolar ile Rusya yer alırken, Amerika Birleşik Devletleri’nin ise listenin 114.sırasında yer alması gözlerden kaçmadı.

Türkiye Listede Kaçıncı Sırada Yer Alıyor?

Dünya genelinde toplam olarak 196 ülke üzerinden gerçekleştirilen araştırma sonucunda ise Türkiye ise 26.05 dolar fiyat tarifesi üzerinden listenin 26.sırasında yer aldığı görülüyor. Listede aylık 961.22 dolar fiyat tarifesi ile Burkina Faso en son sırada yer alırken Asya ve Ortadoğu ülkelerinde internet fiyat tarifesinin oldukça düşük fiyat tarifesi üzerinden sunulduğu gözlemlenmiştir.

Dünyadaki İnternet Hızları Ve Fiyatları

Dünya genelinde ülkeler arasında internet hızları ve fiyat tarifeleri ise değişkenlik gösteriyor. Japonya ortalama olarak 61 mbps internet indirme hızına sahip olmasının yanı sıra mbps başına 0.27 cent ödeme yapıyor.

Japonya’dan sonra dünyanın en hızlı internet bağlantısına sahip olan Hong Kong 1 mbps internet fiyat tarifesine 0.8 cent sunması sebebiyle Asya Kıtasının en güçlü internet bağlantısına sahiptir. Doğu Avrupa’nın en güçlü ve en düşük internet fiyat tarifesine sahip olan Romanya ise 55 mbps internet bağlantısı karşılığında 0.7 cent gibi düşük fiyat tarifesi sunuyor. Amerika Birleşik Devletleri ise en düşük internet bağlantı hızı ortalama olarak 12.6 mbpsye sahiptir.

Kullanıcılarına ortalama olarak 57.3 oranında bir tavan hızını da sunan Amerika Birleşik Devletleri 3 ila 4 dolar aralığında internet fiyat tarifesi sunuyor ve ayrıca Asya Kıtasının en yavaş internet bağlantısına sahip olan ülkeleri arasında bulunuyor.

İnternet Hız Testi Yapılmak İstendiğinde

Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de internet speed test, speed test Germany, speed test America yaptırılması için firmalara başvuru yapılabileceği gibi internet dünyası üzerinden ücretsiz bir biçimde internet hız testi sitesine de giriş yapılabilir. İnternet hız testi sitesinden kablolu ve kablosuz internet hızı daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İnternet Hız Testi Avantajları

İnternet hız testi yaptırılması sayesinde internet hızının ne düzeyde olduğu kolayca öğrenilebilir ve bu durum baz alınarak en uygun internet fiyat tarifesinden faydalanılabilir. İnternetin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi açısından internet hız testi sitesinden internet hız ölçümü yaptırılarak beklenen hıza kolayca erişim sağlanabilir.

Kaynak : Hiztesti.onlineOnspeedtest.com