Çarpık dişler günümüzün diş sorunları arasında ilk sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiş ki çarpık diş sorunu özgüven eksikliği konusunda en önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca çarpık diş tedavisi de bir sorundan daha çok aranılan ve bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir husus olarak ön plana çıkmıştır. Peki ama çarpık dişler nasıl düzeltilir? Bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Çarpık Diş ve Zirkonyum Kaplama

Çarpık diş sorunu düzeltmek için pek çok farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilk akla geleni diş teli uygulaması ve zirkonyum tedavi yöntemidir. Hangisinin sizin ağız sağlığınız açısından daha pratik olacağına hekiminiz karar verecektir.

Çarpık dişlerin estetik görünümünün de ötesinde ağız ve diş sağlığı açısından en büyük sorununun dişlerin içerisine biriken yemek artıkları olduğu da unutulmamalıdır. O sebeple çarpık dişlere zamanında müdahale edilmeli ve hem güzel bir görünüm için hem de ağız – diş sağlığı açısından tercih edilmelidir.

Neden Zirkonyum Kaplama

Diş teli süreç olarak dişlerin tellerle kaplandığı ve standartların biraz daha düştüğü bir uygulama olarak ön plana çıkar. Diş teli uygulaması bazı diş tipleri için gerekli olmakla birlikte bazı dişler için zirkonyum kaplama seçeneğinden de destek alınabilir.

Bu sebeple diş hekimine başvurduğunuz zaman mevcut durumunuza uygun bir şekilde kaplamalar yapılabilmektedir.

Zirkonyum yapısı gereği ışık geçirgenliği yüksek son derece kaliteli bir malzemedir. O sebeple zirkonyum kaplamadan destek alarak çarpık diş tedavisinde ayrıcalıklı bir seçenek ön plana çıkarılabilir. Sizlerde daha güzel ve gerçek dişlerle aynı görünüme sahip bir kaplamaya sahip olmak isterseniz zirkonyum kaplama seçeneğinden destek alabilirsiniz.

Hangisi Daha Mantıklıdır

Hangi uygulamanın yapılıp yapılmayacağına hekiminizle iletişime geçerek karar verebilirsiniz. Zirkonyum kaplama seçeneği yada diş teli uygulamasının dışında bazı alternatiflerde yer alır. 18 yaşından daha büyük ve aktif iş hayatı içerisinde olan kişiler çoğunlukla diş teli yerine diş kaplamasına yönelmektedir.

Bu konuda diş hekiminizle iletişime geçerek hangisinin sizin açınızdan daha mantıklı bir uygulama olacağının da bilinmesi  son derece önemlidir.

Zaman içerisinde çarpık dişlerle alakalı daha fazla çalışma yapılmış ve tiplerine göre zirkonyum kaplamanın daha başarılı sonuçlar doğurduğu fark edilmiştir.

 

Kaynak: https://www.implantdental.gen.tr