Birçok kişi için kripto paralarla tanışma noktası olan Bitcoin popülerliği neden düşüyor? Yatırımcıları üzen bu durum ne zaman son bulacak? Sizler için Bitcoin popülerliğinin düşme nedenleri ve bu durumun tersine dönmesi konularını ele alacağız.

Bitcoin 2009 yılında merkezi olmayan, eşler arası bir elektronik nakit sistemi olarak yaratıldı. Son yıllarda giderek daha fazla insan kripto paralara ilgi duymaya başladıkça popülaritesi de arttı. Ancak, Bitcoin’in popülaritesi son zamanlarda gittikçe düşüyor.

Bitcoin’in Popülaritesi Neden Düşüyor?

Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, Bitcoin’in fiyatı değişken olmuştur ve bu durum bazı yatırımcıları uzaklaştırmıştır. İkinci olarak, artık birçok başka kripto para birimi mevcut ve bunların birçoğu Bitcoin’den daha ucuz ve daha istikrarlı. Son olarak, Silk Road skandalı gibi Bitcoin’i çevreleyen bazı olumsuz tanıtımlar olmuştur.

Tüm bunların bir sonucu olarak, Bitcoin’in fiyatı şu anda düşüyor. Fiyatın ne kadar düşeceği belli değil, ancak önceki yüksek seviyelerine dönmesi en azından birkaç ay içerisinde pek olası değil diyebiliriz.

Bunun Sonuçları

Görünüşe göre her gün Bitcoin’in popülaritesinin düştüğüne dair yeni bir hikaye ortaya çıkıyor. İlk olarak, Çin yasağı oldu. Sonra Mt. Gox’un çöküşü oldu. Şimdi de Silk Road davası ve kısa bir süre önce çöken borsalar. Sırada ne var?

Gerçek şu ki, kimse kesin olarak bilmiyor. Ancak Bitcoin’in popülaritesi düşmeye devam ederse, ortaya çıkabilecek birkaç olası senaryo var.

Senaryo 1: Bitcoin Niş Bir Para Birimi Olur

Bitcoin yatırımcıların gözünden düşerse, öncelikle teknoloji meraklısı bireyler ve işletmeler tarafından kullanılan niş bir para birimi haline gelebilir. Bu senaryoda Bitcoin var olmaya devam eder, ancak fiyatı bugün olduğundan çok daha düşük olur.

Senaryo 2: Bitcoin’in Yerini Yeni Bir Para Birimi Alır

Bitcoin gözden düşerse, yerini yeni ve daha popüler bir para biriminin alması mümkündür. Bu daha önce başka teknolojilerde de yaşanmıştı. Betamax’ın yerini VHS’nin aldığı zamanı hatırlıyor musunuz? Aynı şeyin Bitcoin’in başına gelmesi de mümkündür.

Senaryo 3: Bitcoin Tamamen Ortadan Kalkar

Elbette Bitcoin’in varlığının sona ermesi de mümkündür. İnsanlar para birimine olan inançlarını yitirir ve onu kullanmayı bırakırsa, tamamen ortadan kalkabilir. Bu pek olası değil, ancak bir olasılık olarak orada duruyor.

Peki, Bitcoin’i gelecekte ne bekliyor? Bunu sadece zaman gösterecek. Ancak, popülaritesi azalmaya devam ederse, bunlar ortaya çıkabilecek olası senaryolardan birkaçıdır.

Bitcoin Popülaritesi Ne Zaman Tekrardan Artar?

Bitcoin’in popülaritesinin son yıllarda düşüşte olduğu bir sır değil. Aslında, Google Trends verileri, “Bitcoin” terimine yönelik küresel ilginin şu anda 2014’ten bu yana en düşük noktasında olduğunu gösteriyor.

Bu eğilime katkıda bulunabilecek bir dizi faktör var. Bir olasılık, Bitcoin’in etrafındaki heyecanın, yeniliğin yıpranmasıyla birlikte azalmış olmasıdır. Diğer bir olasılık ise Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunları ve son çatallanmayla ilgili olumsuz basının insanları para biriminden soğutmuş olmasıdır.

Sebep ne olursa olsun, Bitcoin’in popülaritesinin bir zamanlar olduğu gibi olmadığı açıktır. Peki Bitcoin’in popülaritesi ne zaman artma eğilimine giriyor?

İlginç bir şekilde, Google Trends verileri yılın belirli zamanlarında Bitcoin’e olan ilginin arttığını gösteriyor. Bunlardan ilki Ocak ayında, muhtemelen insanların Yeni yıl kararları almaları ve yeni yatırım fırsatları aramaları nedeniyle gerçekleşiyor. İkinci artış ise Nisan/Mayıs aylarında gerçekleşiyor ki bu da vergi sezonuyla ilişkilendirilebilir (insanlar kazançlarını Bitcoin kayıplarıyla dengelemek istiyor).

İlginç bir şekilde, Ağustos ayında da net bir açıklaması olmayan küçük bir artış görülüyor. Bunun nedeni yaz rehaveti ve insanların sıcaktan kurtulmak için bir şeyler araması olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, Bitcoin’in popülaritesinin arttığı yılın belirli zamanları olduğu açıktır. Dolayısıyla, Bitcoin piyasasına dahil olmak istiyorsanız, bu zamanlar bunu yapmak için uygun zamanlar olabilir.