BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

Son zamanlar da kripto piyasasın da güzel haberler verilmiyor. Kötü haberler de piyasayı oldukça korkutuyor. Uzmanlar bitcoinin bu kadar düşük fiyattan alım olmayacağını ve bahar da 25 bin dolar olacağını bekledikleri konusunda açıklamalar yaptılar. Ancak bu açıklamalar korkuyu maalesef azaltamadı. Peki bitcoin neden düşüyor? Yükselme ihtimali var mı?

Kripto para piyasası yaklaşık bir yıldır toplanamıyor. Bunun nedeni ise düzenleyici baskı önlemleri ve Asya’daki hacimlerin kayması korkusudur. Bitcoinin Aralık zirvesine maalesef bu Aralık ayında ulaşılamadı. Bitcoin şu an 10.000 doların yarısından daha az fiyattadır. Pazartesi 3500 doların da altına düştü ve şu an 3300 dolara yakın bir şekilde duruyor.

Uzmanlara göre bitcoinin düşüşünün dört sebebi var. Bunlar; kredi kartı ile bitcoin alınamaması, düzenleyici eksikliği, sosyal medya kuruluşları ve en önemlisi suçta kullanımıdır.

Birkaç ülke kredi kartı ile bitcoin satın almayı yasaklamıştır. Bu ülkelerin başında Birleşik Krallık ve ABD gibi dünya ülkeleri gelmektedir. BBC News ve Guardina’ya göre Lloyds Banking Group bazı yasaklamalar getirerek müşterilerinin kredi kartı ile bitcoin satın almalarını yasaklamıştır. Haberler de ise bu durum şu şekilde açıklanmıştır.

“ABD’deki finansal kuruluşlar geçen hafta benzer bir hareket yaptı. Bank of America, JP Morgan Chase ve Citigroup kredi kartlarından artık Bitcoin alınamayacak.!”

Bitcoin, anonim bir para birimi olduğu için de birçok suçta kullanılmıştır. Uyuşturucu satma, ev soygunları, dolandırıcılık ve para aklama bu suçlardan sadece bazılarıdır. Fidye olaylarının çoğalmasıyla birlikte bunların önüne geçmek için de önlemler alınmaya başlanmıştır.

Kripto paralara birçok hükümet sıcak bakmamaktadır. Bu yüzden Dünya’nın birçok yerinde kripto paralar büyük eleştiri almıştır. Altın gibi bir değerinin olmaması ve kağıt para gibi biriktirilememesi bu eleştirilerin başında gelmektedir ve bir değer ifade etmemektedir.

Birkaç sosyal medya kuruluşu kripto paralarla ilgili artık reklam vermiyor. Örneğin; Facebook, kripto paraların reklamlarını yasakladığını açıkladı. İnstagram’da da önümüzdeki günlerde yasaklanması bekleniyor. Ancak Twitter aynı fikirde değil.

Bunların dışında bitcoine birçok soruşturma açılmıştır. Bu soruşturma ardından insanlar, ellerindeki kripto paraları satmıştır. Bu da bitcoinin düşmesine neden olan bir diğer faktörlerden birisidir diyebiliriz.