Geride bıraktığımız 2018 yılı başlarında birçok bitcoin yatırımcısı ve uzmanı tarafından fiyatlarda bir patlama olacağı gündeme atılmıştı. Ancak bitcoin fiyatlarında ne bir patlama, ne de popülaritesinde aşırı derecede bir artış görüntüleyemedik. Peki bitcoin neden beklenen performansı gösteremedi? Sizlerle birlikte bu soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

Bitcoin Bir Balon mu?

Bitcoin en parlak dönemlerini 2017 yılı sonları ve 2018 yılı başlarında yaşadı ancak sonrasında adeta bir çöküş dönemine girdi. Hatırlayacağınız üzere o dönemlerde bitcoin patlamaya hazır bir balon mu sorusu ortaya atılmıştı. Bunun sebebi de şüphesiz ki bitcoin fiyatının beklenmedik bir artış göstermesi ve herkesin bu olayın ardından fiyatlarda bir çöküş yaşanmasından korkmasıydı. Bu olayın gerçekleşmesi daha yakın tarihlerde sanılsa da korkulduğunun aksine uzun bir süre bu tarz bir şey gerçekleşmedi. Ancak şu anlarda bitcoin hiç de eski günlerindeki gibi görünmüyor. Tabi ki buna bir çöküş yada bahsi geçtiği gibi balon olayı diyemeyiz. Bu zaten birçok uzman tarafından zamanında öngörülmüş ve olağan bir olay.

Bankaların Diğer Kripto Paraları Öne Çıkarması

Bitcoin neden beklenen performansı gösteremedi sorusuna verilebilecek belki de en mantıklı yanıtlardan birisi de bankaların bitcoine ek olarak diğer kripto paraları da yatırımcının seçimine sunmasıdır. Bu sayede insanlar yeni yatırım seçenekleriyle buluşurken bitcoine olan ilgi de giderek azalmaya başlamıştı. Bankalarla ve şirketlerle anlaşma yaparak ön plana çıkmayı başaran kripto paralara örnek olarak da ripple birimini gösterebiliriz. Özellikle son zamanlarda altyapı güncellemeleri ile ripple ağı üst düzey şirketler tarafından da kullanılır bir hale gelmiş durumda.

Artan Madencilik Zorluğu ve Maliyeti

Bildiğiniz üzere bitcoin madencilik zorluğu belirli aralıklarla arttırılmaktadır. Bu da sürekli olarak daha fazla maliyet ve daha az kazanca sebebiyet vermekte. Madenciler de doğal alarak kârlarının azalması nedeniyle aletlerini farklı bir kripto para kazmak için yeniden programlama yoluna gidiyorlar. Fiyatı nedeniyle eskisi gibi cazip gelmeyen bitcoinin beklenen performansı gösterememesinde etkili olan bir diğer faktör de artan madencilik zorluğu ve maliyeti diyebiliriz.

Bitcoinin 2018 yılında beklenen performansı gösterememesindeki başlıca sebepler olarak bu başlıkları gösterebiliriz. Sizlerin de eklemek istediği fikirleriniz varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.