Bitcoin Ekim Ayı Beklentisi

Birçok uzman son zamanlarda bitcoin Ekim ayı beklentilerini birer birer açıkladı ancak her ağızdan ses çıktığı için bunun özellikle acemi yatırımcılar tarafından anlaşılması oldukça zor bir durum. Bu yüzden havuza atılan beklenti raporlarını kısaca bir süzgeçten geçirerek elimizde kalan son verileri sizlerle paylaşacağım. Bu sayede biraz da olsa konu hakkında bilgi edinebilir yatırım planlarınızı açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Bitcoin Ekim Ayında Yükselir mi?

Öncelikle bitcoin fiyatlarının yıl başında zirvelerde olduğunu ve tam 20.000 dolar sınırına dayandığını hatırlatmak istiyorum. Bu dönemlerde birçok kez yakında bitcoin fiyatlarının dibi göreceği ve oldukça değersiz bir duruma geleceği yönünde açıklamalar yapılıyordu. Bu açıklamaların ardından piyasaları ister istemez bir korku saldı ve yatırımcılar bitcoin alternatifi olan diğer kripto para birimlerine yönelmeye başladı. Bu durum da bitcoin fiyatlarının düşmesine sebebiyet verdi ve 1 Ekim itibari ile bitcoin yaklaşık olarak 6.500 dolar seviyelerine kadar geriledi. Ancak kısa vadeli olarak baktığımızda istikrarlı bir artış olduğunu söylemek mümkün. Eylül ayı başlarında 7.500 doların kapısına dayanan bitcoin %10’a yakın bir düşüş ile birlikte az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi 6.500 seviyelerine kadar çekildi.

Ülkelere ait paraları izleyen uzmanlar olduğu gibi bitcoin ve diğer kripto paraları da izleyen ve çeşitli analizler yapan kişi veya kuruluşlar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Masayuki Tashiro’yu verebiliriz. Japon piyasa analiz uzmanı olan Tashiro, bitcoin ile yaptığı açıklamaların birisinde Ekim ayında bitcoin değerinin 9.000 dolar seviyelerine kadar yükseleceğini söylemişti. Bu açıklamayı yapmasındaki dayanağını ise bitcoin fiyatlarının düşmesi ile birlikte korku salınan piyasada tutunamayan küçük çaplı kripto paraların tamamen ortadan kalkması olarak belirtiyor. Bu sayede bir yatırım alternatifi bulamayan yatırımcılar bitcoin yada diğer büyük çaplı kripto paralara yönelmek zorunda kaldılar. Bu da bitcoinin değerlenmesi yolunda büyük bir avantaj.

Bitcoin Ekim Ayında Kaç Dolar Olur?

Geride bırakmış olduğumuz ayların aksine uzmanların bu ay için bitcoin değer tahminlerinde oklar genel olarak hep yukarıyı göstermekte. Bu da Ekim ayında bitcoine yatırımcılar tarafından güvenildiğinin ve pozitif bir şekilde geçeceği görüşünün hakim olduğuna dair bir işaret. Ancak birkaç gün içerisinde bile binlerce dolarlık değer değişimine uğrayabilen bitcoin için bir fiyat tahmini yapmak oldukça zor. Ancak kabaca bir tahmin yapmak gerekirse 7.500 dolar seviyelerini gösterebiliriz. Sizlere daha fazla yükseliş tahmininde bulunmak isterdim ancak piyasalardaki durgun ilerleyiş yüzünden yaklaşık 1.000 dolarlık bir artış öngörmek mümkün. Bitcoin yatırımı her zaman için tehlikelidir. Ancak yüksek kazanç imkanı vaat ettiği de ortada. Sadece biraz analiz ve şansın da yardımı ile kısa süre içerisinde büyük paralar kazanmanız için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor.

Bitcoin Ekim ayında ne olur sorusuna bir yanıt vermeye çalıştım ancak aksi yönde bir düşünceniz varsa sizler de yorum kısmında nedenleriniz ile birlikte tahminlerinizi yazarak katkıda bulunabilirsiniz.