images282729 Bitcoin Haram mı?

Bitcoin Artık Helal

Bitcoin Haram mı?

Kısa bir zaman önce yetkililer tarafından sanal para Bitcoin’in din açısından haram olduğu öne sürülmüştü. Bu iddiadan sonra din konusunda eğitim almış kişiler konuyu araştırdılar ve sonunda bir akademisyen Bitcoin’in haram olmadığına karar verdi. Bu görüşü savunan düşünceler olsa da hala karşı çıkan taraflar da bulunuyor. Bitcoin kullanıcılarına sorarsak bu durum tabii ki saçma ve gereksiz bir tartışmadan ibarettir. Ülkemizde son dönemlerde bunca olay varken bu tarz şeylerle uğraşmak saçma olacaktır. Bu yüzden de bu tarz bir konuda haram yada helal konusunda tartışmaya girmek vakit kaybından başka birşey değildir.

Bitcoin’e Neden Haram Dendi?

Yakın bir zamanda yetkililerden gelen açıklama ile birlikte Bitcoin haram olarak ilan edildi fakat neden?

Bunun sebebi olarak bence emek ve alın teri kavramı üzerinde durmuş olabilirler. Onların düşüncelerine göre Bitcoin ticareti yapanlar ve Bitcoin madenciliği yapanlar emek vermiyor olabilir. Ama bunun doğru olmadığını biliyor olmalısınız. Çünkü her an makinelerin yanma korkusu ve saatlerce piyasa hakkında bilgi toplamak, istatistikleri analiz etmek gibi şeyler hiç de kolay sayılmaz. Bu işin ustası olan ve finans işi ile uğraşanlar kişiler için asla böyle birşey söylenemez. Onların emek vermediğini söylemek açıkçası çok saçma olacaktır. Bu yüzden de ben bu düşünceye katılmıyorum. Sonuçta ortada bir emek var. Yeni çağda artık insanların para kazanması için dışarıya çıkmasına bile gerek yok. Bilgisayarının başında Bitcoin ile veya farklı şeylerle ilgilenerek gayet güzel miktarlarda para kazanabiliriz. Çağ yenilikler ile birlikte geliyor ve insanlar da bu yeniliklere ayak uydurmak zorunda. Aksi taktirde çağın gerisinde kalıp bir çok güzelliği göremezler.

Bu açıklamayı yapan kişi ne yazık ki Türk değil fakat bu açıklamadan destek alıp Türk uzmanların da bu tarz bir açıklama yapması halkımızın Bitcoin’e ve internete bakış açısını biraz da olsa değiştirecektir. Çünkü ülkemizde hala internetten korkan ve alışveriş yapmakta kararsız olanların sayısı hiç de azımsanacak bir miktarda değil.

Siz de görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.