Bebek Cinsiyeti Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Eskiden beridir insanlar bebek cinsiyeti hesaplama yöntemleri kullanarak çocuklarının kız mı erkek mi olacağını anlamaya çalışıyor. Hem meraklarını gidermeye çalışıyorlar hem de eğlenceli vakit geçiriliyor.

Cinsiyet Belirleme Efsaneleri

Halk tarafından deneme yanılma yoluyla bulunan cinsiyet tahmin yolları zamanla kullanılmaya devam etmiş ve günümüze kadar uzanmıştır. Siz de hamile iseniz bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için şu yolları deneyebilirsiniz:

  • Yüzükle cinsiyet öğrenmek için annenin saç teline yüzük bağlanır. Bu yüzük karnının üzerinde çevrilir. Eğer yüzük sağa sola ileri geri yani düz hareketlerle gidiyorsa cinsiyet erkektir. Yüzük yuvarlak yani dairesel hareketlerle gidiyorsa cinsiyet kızdır.
  • Eskiden beri uygulanan diğer bir yöntem ise mor lahana testidir. Suya mor lahana atılıp biraz beklenir. Sonra suya annenin idrarı damlatılır. Suyun rengi pembeye dönerse kız, mor olursa erkek olacaktır.
  • Başka bir yöntem ise sarımsak testidir. Bu inanışa göre hamile anne sarımsak yediği zaman cildinde koku olursa erkek, kalmıyorsa kız bebeği olacaktır.
  • En çok kullanılan yöntemlerden biri de hamilelik sürecindeki belirtilerdir. Anne adayının karnı sivri ise bebek erkek, düz ise bebek kız olacaktır. Annenin canı tatlı çekiyorsa erkek, ekşi çekiyorsa kız bebek sahibi olacaktır.

Cinsiyet Hesaplama Takvimleri

Cinsiyet hesaplamak için kullanılan daha gelişmiş yöntemlerden biri de takvimlerdir. Her ulusun kendi kültür ve inanışlarına göre belirlediği takvimler yayılarak dünya çapında kullanılmaya başlanmıştır. Cinsiyet hesaplama takvimi olarak şunları deneyebilirsiniz:

  • Maya takvimi ile cinsiyet belirleme için de annenin hamile kaldığı yıl ve yaşı önemlidir. Eğer her ikisi de çiftse bebek kızdır. Biri tek diğeri çiftse bebek erkektir.
  • Çin takvimi ile cinsiyet hesaplama halinde ise annenin gebe kaldığı yaş ile gebe kaldığı ayın kesişme noktasına bakılır. Çin takvimi belirli bir takvim olduğu için bu kutucuk bebeğin cinsiyetini verecektir.
  • Rus takvimi ile cinsiyet hesaplama halinde ise anne ve babanın doğum tarihleri gün-ay-yıl olarak ve son adet tarihi girilerek sistem üzerinden hesaplama yapılır.

Bu yöntemlerin her biri ipuçları verse de sonuç kesin değildir. Mutlaka doktorunuzun beyanlarını dikkate almalısınız.