Ayvalık, sahip olduğu doğal güzellikler ve turizm potansiyelin yanında kurulacak olan Türkiye’nin ilk gıda organize sanayi bölgesi ile de ekonomiye can verecek bir yapıya kavuşuyor.

Temelleri 2020 yılında atılan ve hazırlanan planlara yeni dönemde hız verilen Ayvalık Gıda Organize Sanayi Bölgesi, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Ayvalık Organize Gıda Sanayicileri Derneği Başkanı Hakan Albayrak ve yönetiminin gayretleri ile büyük bir ivme yakalamış durumda.

Gıda organize sanayi bölgesi, toplamda 478.778 m²’lik bir alanda kurulacak ve içerisinde yer alması ön görülen işletme tesisleri olan süt işleme tesisleri, bakliyat işleme tesisleri, et işleme tesisleri, bisküvi imalat tesisleri, meyve kurutma tesisleri, aromatik ve tıbbi şifalı bitkiler işleme tesisleri gibi birçok farklı alanda kuruluş bu bölgede yerleşim kurması bekleniyor.

Sanayi bölgesinin kurulacak bölgenin çok avantajları olduğunu dile getiren yetkililer, İzmir ve Çandarlı limanlarına yakınlığı, deniz, kara, hava ve demiryolu ulaşım araçları ile lojistik konusunda sıkıntısız bir konumda olması ayrıca İzmir, Manisa ve Balıkesir üçgeninin tam merkezinde yer alması sebebiyle Ayvalık Gıda OSB’si birçok yatırımcının ilgisini çekmekte.

Yeni dönemde büyük bir ivme yakalayan Ayvalık Gıda OSB, yönetim kurulu heyetini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bey ile yaptıkları görüşmede, bölgenin son durumu ve yapılacakların konuşulduğunu ve Sayın Bakan’ın açılışa gelme sözünü aldıklarını belirtmesi, bölge halkı için büyük bir sevinç kaynağı oldu.

Yapılacak olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile çevre halkının da ekonomik olarak kalkınması teşvik edilecek, oluşacak yeni istihdam olanakları ile Ayvalık, adını bir marka kent olarak duyurmaya devam edecek. Bu kapsamda Ayvalık Gıda OSB bölgesi hakkında en net haberler için websitesinden faydalanabiliriz.