Çiftçi ve üreticilerin her yıl takip ettiği ve devletten ödeme aldığı alan bazlı destekleme ödemeleri 2020 yılında da yapılacak. Üstelik destekleme primleri bir önceki yıla oranla %25 artması beklenmekte. Her yıl olduğu gibi bir sonraki yıl da ödemeler, ziraat bankası aracılığı ile yapılacak. Üreticiler ise ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama kısmında bilgi sahibi olmak istemekte. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor, ödeme yani destekleme parası almak için gerekli olan şartları yıl dahilinde sağlamanız gerekmekte.

Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri

Başta fındık destekleme ödemeleri olmak üzere devlet teşvikleri kapsamında verilen bu desteklemeler sayesinde üretim yapacak olan çiftçi ve üretici, gelecek olan para ile tarla ve ekonomik ihtiyaçlarını giderme düşüncesinde. Ancak verilen destekleme parası son yıllarda gelen tepkiler nedeni ile artış eğiliminde. Artan mazot ve gübre masrafı, devletin bu konuda yeni bir teşvik planı da devreye alacağı gelen bilgiler arasında. Söz konusu alan bazlı destekleme ödemeleri, bir sonraki yıl yapılmakta.

Alan bazlı desteklemeler denilince fındık akıllara gelse de, devlet bir çok tarımsal üründe destekleme parası üreticilere vermektedir. Mısır, pamuk, gibi tarımsal gıdalar üzerinden ilgili rakamları alan bazlı olarak alabilirsiniz. Verilen destekleme parası her yıl genelde devletin bankası olan ziraat bankasına yatırılmaktadır. Vadesiz hesaplarından ilgili tutarı, destekleme ödeme zamanı geldiğinde bankamatiklerden veya ilgili şubelerden çekmek mümkün.

Alan Bazlı Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılıyor?

Her yıl olduğu gibi 2019 destekleme ödemeleri bir sonraki yıl olan 2020 yılında yapılacak. Edinilen son bilgilere göre destekleme ödemesi nisan 2020 tarihinde banka hesaplarına geçmesi beklenmektedir. Karadeniz bölge halkı ise ürettikleri fındıkların hem fiyatının artmasını hem de verilecek olan alan bazlı destekleme tutarlarının da artmasını talep ediyor. Söz konusu fındık, bölge halkı için önemli gelir kaynaklarından bir tanesidir. Öte yandan Güneydoğu halkı ise beyaz elmas olarak tabir ettikleri pamuk destekleme ödemelerini de sorgulamakta.

Alan bazlı pamuk destekleme ödemeleri gelecek yıl banka hesaplarına geçecek. Eğer ki, başvuru yapmış iseniz ve ilgili tutarların banka hesaplarına geçtiğini öğrenmek istiyorsanız bankadan bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama kısmına bakabilirsiniz.