medyum ali
Medyumluk denildiği zaman pek çok kişinin aklında canlanan ilk imaj kürelere bakarak geleceği söyleyen, garip ritüeller yapan insanlar. Ancak gerçekte durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Medyumluk işi, filmlerde ve dizilerde görülenin çok ötesinde, yüksek bilgi gerektiren, çok farklı ilimlerde uzmanlık isteyen karmaşık bir iş.

Medyumların çalışma alanları oldukça farklı konuları içerebiliyor. Vefk ve havas ilmi gibi yıllar boyu eğitim gerektiren alanlar bunların başında gelmekte. Bu alanlarda uzmanlaşmak için çok uzun yıllar boyunca çalışmak, hatta başka ülkelerde eğitim almak gerekebiliyor.

Havas ve ledün ilmi gibi özel çalışmaları öğrenmek de bir hayli zor. Bu çalışmaların bilgisine ulaşmak için bir medyum tarafından yetiştirilmek gerekiyor. Eğer bir medyum kişiye eğitim vermeyi kabul etmez ve yetiştirmezse bu ilim konusunda bilgi sahibi olmak imkansızlaşıyor.

Türkiye’de pek çok medyum bulunuyor. Bu kişilerin neredeyse tamamı her şeyi yapabildiğini söylese de bunlar arasında öne çıkan belli başlı isimler mevcut. Türkiye’de Medyum Ali Hoca gibi isimlerin ön plana çıktığı bu uğraşta, bu kişiler de eğitim almanın ne kadar önemli olduğundan sürekli bahsetmekte.

Bir kişinin kendine medyum diyebilmesi için daha çocuk yaştan itibaren bu işe yatkınlığı olması gerekli. Örneğin, bu işte medyum hoca yorumları sayfalarında ön plana çıkan isimlerden Medyum Ali Hoca, kendi internet sitesinde belirttiği üzere çok uzun yıllardır bu işin içinde, çocukluktan bu yana gelen bir yatkınlığı var.

Medyumluk işi oldukça geçmişe dayanan bir uğraş. Bu işi hakkıyla yapabilmek de bir hayli zor. Ülkemizde işin arka planını bilmeyen kişiler tarafından çok yanlış yorumlanabiliyor olsa da gerçekte büyük ilim bilgisi gerektiren medyumluk saygıyı hak ediyor. Elbette bilmeyen kişiler ne kadar uzak kalıyorsa, bu işten anlayan ve ilimlerin zorluğu konusunda bilgisi olan insanlar Medyum Ali Gürses gibi isimlere hürmet etmeye o kadar devam ediyor.