İnstagram Profiline Kimlerin Baktığını Öğren!!

Enfidan.com En Popüler Çit bitkileri Nasıl Seçilir?

Ev sahiplerinin sahip olduğu birçok faydadan biri, mülkiyeti ile birlikte gelen açık hava yaşam alanlarıdır. Bununla birlikte, bu bahçelerin birçoğu çok açık ve hem komşulara hem de yoldan geçenlere maruz kaldıklarından mahremiyetten yoksundur. Bu kutsal alan ve ihtiyaç duyulan mahremiyet duygusu olmadan birçok ev sahibi ve aileleri, bahçelerinde kaliteli vakit geçirmek için daha az eğilimli olabilirler.

Öte yandan, bir bahçe özel ve misafirperver olduğunda, çok daha fazla kullanım alır. Ev sahipleri ve aileleri, etkinlikleri sergileniyormuş gibi hissetmeden yıl boyunca bahçelerinin tadını çıkarabilirler. Komşular ya da yoldan geçenler tarafından sürekli izlenme duygusu olmadan, bir aile, mevsim ne olursa olsun, tüm yıl boyunca dış mekanlarını tam ve harika bir şekilde kullanabilir.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ DEVAMI İÇİN ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

Mahremiyet eksikliğinin giderilmesine yardımcı olmak için birçok mülk sahibi, güvenliği ve mahremiyeti artırmak için çitler veya duvar panelleri yerleştirmiştir. Ancak çoğu zaman görünüm keskin ve soğuktur ve sınırlı yükseklikte çoğu zaman yeterli değildir. Bu gibi durumlarda, en iyi cevap gizlilik ağaçlarını doğal bir ekran olarak yüklemektir. Dış mekanı canlı yeşil bir duvarla yumuşatırken, mahremiyet için mükemmel bir seçim yapan sayısız ağaç var. Evinize mahremiyet duygusuna büyük katkı sağlamanın yanı sıra, mahremiyet ağacı tamponu, sesi azaltmada ve sağlıklı biyoçeşitliliği teşvik etmede doğal olarak dış mekanların çerçevelenmesinin estetik bir yoludur.

Mahremiyet için kullanabileceğiniz sayısız yaprak döken ve yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar vardır. Bazıları kısa ancak tam çitleri oluşturmak için idealdir, diğerleri ise yükseklik elde etmek için daha uygundur. İşte gizlilik için harika ağaçların popüler seçeneklerinden bazıları :

Gizlilik için En İyi Ağaçlar (En hızlı büyüyen sırayla)

Leyland Selvi : Leyland selvi gizlilik ekranları için kullanılan hızlı büyüyen ve dayanıklı bir yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yılda 3-5 feet büyür ve 50 feet olgunluğa ulaşır, bu da gizlilik için en iyi boylu ağaçlardan bir tanesidir. Leylandi fidanları için Leylandisayfasını ziyaret edin
Mazı Yeşil Dev Arborvitası : İkinci kat görünümlerini engellemek istiyorsanız, Mazı Yeşil Giant mahremiyet için en iyi yüksek ağaçlardan biridir. Bu yaprak dökmeyen ağaç yılda 3-5 feet büyür. Konik bir şekil oluşturur ancak yıl boyunca zengin bir yeşil renkte kalan yoğun bitki örtüsü sağlar.
Mazı Zümrüt Yeşili Arborvita : Yeşil Dev’in bir kuzeni olan Mazı Zümrüt, 15 metre boyunda ve sadece 4 metre genişliğinde yetişen daha küçük bir yaprak dökmeyen. Küçük bahçeler veya dar yollar için, Mazı Zümrüt mükemmel bir düşük bakım seçeneğidir.
Nellie Stevens Holly : Blue Holly ve Chinese Holly’nin melezi bu dik yaprak dökmeyen ağaç, büyüklük, şekil, renk ve görünüm açısından bir mücevher. Güçlü ve hızlı büyüyen Nellie R Steven, 25 ‘yüksekliğe ve 12 -15’ genişliğe ulaşan geniş piramidal biçimli, her zaman yeşil kalan bir ağaçta hızla büyür
Amerikan Holly : Gerçek bir Amerikan klasiği. Amerikan Holly, Florida’dan Massachusetts’e, batıdan Teksas’a ve Kuzey Missouri’ye Kuzey Amerika’ya özgüdür. Yemyeşil koyu yeşil parlak yaprakları ve sonbaharda parlak kırmızı meyveleriyle, doğal bir gizlilik ağacı için kullanıldığı kadar sık ??sık bir örnek olarak ekilir. Amerikan Holly vade sonunda 50 ‘yüksekliğe ve 20’ genişliğe ulaşır. İyi drene olmuş topraklara sahip oluklu ışık koşullarında en iyi şekilde büyür.
Beyaz Çam Doğu Beyaz Çam, en çok geniş alanlara sahip peyzajlarda kullanılan sağlam, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. İnce tüylü iğneler, açık gölgelik ve düz gövde yaşla birlikte daha pitoresk hale gelir. Beyaz Pines hızlı büyüyen ve uzun ömürlü olarak bilinir ve büyük açık alanlarda ön camlar, tampon dikimleri veya mahremiyet ekranları için mükemmel bir ağaçtır.
Blue Ice Arizona Selviği Blue Ice Arizona Selviği, pürüzsüz, pullanan kırmızımsı mor kabuğu ve dik, spiral şeklinde düzenlenmiş, aromatik, sarımsı mavi-gri yapraklar / beyaz reçine ile iğneler gibi iğneler gibi püsküren bir kozalaktır. Çikolata kahverengi olan küresel koniler geliştirir. Tam güneşi tercih eder ve biraz sıcak, kuru ortamlarda özellikle iyi büyür. Büyük bir örnek ağaç için harika bir ortam veya mükemmel bir gizlilik ekranı veya çit yapar. Yıl boyunca güzel gümüşi mavi rengini korur.
Mavi nokta ardıç : mavi nokta ardıçı piramit şeklinde büyür ve 12 metre boyunda ulaşır. Yaprak dökmeyen Blue Point Juniper, ev sahiplerine çit hattı boyunca yıl boyunca gizlilik ekranları sağlayabilir. Mavi Nokta Ardıç ayrıca küme veya çok satırlı bir düzenlemede iyi çalışır.

Gizlilik Çalılıklar

Gizlilik tesislerinin çok sayıda örnek olması gerekmez. Eğer yaratıcılığınız ve dış mekanınızdaki oda, meditasyon bahçesi veya sadece veranda alanınıza gizlilik katmak için arıyorsanız, gizlilik ekranları olarak kullanılabilecek sayısız yeşil çalılık vardır. Küçük veya orta boylu bir çit tesisi ya da küçük bir rüzgâr siperi arıyorsanız, birçok seçenek sunuyoruz, aslında bazı büyük boylu çalılıklarımızdan bazıları anlık bir çit oluşturmak için kullanılabilir.

Şimşir : Şimşir, gizlilik ekranları oluşturmak için kullanılan en bilinen bitki türüdür. Bu dökmeyen çalılar yoğundur ve bunları herhangi bir şekilde budayabilirsiniz. Şekli korumak için düzenli budamaya ihtiyaç duymanın yanı sıra, şimşir ağaçları az bakım gerektirir ve yıl boyunca zengin bir yeşil renkte kalır.
Privet : Northern privet, yoğun, çit formunda şekillenebilen yarı dökmeyen veya hafif yaprak döken bir çalıdır. Hızlı büyür ancak çit şeklini korumak için sürekli bakım gerektirir. Privet ilkbaharda parlak beyaz çiçekler üreterek gizlilik ekranınızın görsel çekiciliğini arttırır.
Schip Cherry Laurels : Skip Cherry Laurel, süzülen gölgelere kadar filtrelenmiş güneş ışığı için dökmeyen çalı veya çit bitkisi yetiştirmek kolaydır. Parlak, orta-yeşil yapraklar, katı, vazo şeklindeki formda zarif bir görünüme sahip, katmanlı bir etki yaratır. Kokulu beyaz çiçeklerin sapları ilkbaharda ortaya çıkar. Schip, Laurels’ın en sertlerinden biridir. Budama çok iyi yanıt veren çarpıcı bir çit veya aksan bitki yapar.
Hicks Yew : Hicks Yew orta ölçekli gizlilik çitleri ve ekranlar için mükemmel bir yaprak dökmeyen çalıdır. Dik büyüyen dalları yoğun, parlak, koyu yeşil renkli yapraklarla kaplıdır ve doğal olarak çit bitkisi olarak iyi çalışan dar, sütunlu bir bitki oluşturur.
Altuni Taflan: Altun Taflan (Altın Euonymus), üst üste dikildiğinde çarpıcı bir etki verir. Bir örnek veya temel bitkisi olarak kullanılabilir ve güzel kenarlık veya çit oluşturur (düzenli olarak kesilirse). Golden Euonymus ideal bir çittir, çünkü yüksekliğini korumak için kesilebilir veya iyi bir görsel ve ses bariyeri oluşturmak için yeterince yoğun olan doğal bir forma dönüşmek üzere bırakılabilir.
Manhattan Euonymus : Euonymus Manhattan, hızla büyüyen dökmeyen çit, resmi olmayan ekran veya espalier için mükemmel bir seçimdir. Az kullanılan bu çalılıklar, budama olmadan yoğun, gür, koyu yeşil yapraklara ve doğal olarak düzenli, resmi bir görünüme sahiptir.
Kırmızı Uçlu Photinia: Alev Ağacı Kırmızı Uçlu Photinia (Photinia x fraseri) çok popüler bir çalıdır. Bu gizlilik, tarama veya tampon tesisi olarak kullanılır. Photinia bitkilerinin oval yaprakları parlak kırmızıya başlar, ancak birkaç hafta ile bir ay sonra koyu kırmızımsı yeşile dönüşür. İlkbahar boyunca, Kırmızı Uçlu photinia’da sık sık kışa dayanan kırmızı meyveler üreten küçük beyaz çiçekler vardır.
Ilex glabra Shamrock : Shamrock Holly, Evergreen Privacy Hedge olarak kullanım için mükemmeldir. Ilex Glabra Shamrock veya Inkberry holly bugün piyasada bulunan yerli holly’ın en iyi seçimlerinden biridir. Geniş bir dik alışkanlığa sahiptir ve bitkiyi bitkinin tabanında tutar. Sıcaklığı, kuraklığı, güneşi ve gölgeyi tolere eder. Kentsel alanlarda çok iyi gelişir, bu da küçük şehir bahçelerinde kullanım için mükemmeldir.

Gizlilik Ağaçlarının Yararları

Gizlilik Ağaçları Gizlilikten Daha Fazlasını Sunar

Daha önce doğal bir tampon olarak gizlilik ağaçları veya ekran ağaçları kullanmadıysanız, çok fazla avantaj sunduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Stratejik olarak, gizlilik ağaçları diktiğiniz yerlerin yerini belirleyerek, doğal olarak bahçenin sınırları kurarsınız. Bir kez kurulduktan ve oluşturulduktan sonra doğal tarama kolaylığı hissinizi büyük ölçüde artıracak ve kendi arka bahçenizde daha fazla rahatlamanıza olanak sağlayacaktır. Aşırı doğal gruplara yerleştirilen iyi planlanmış bir gizlilik ağacı tampon ekranı sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda istenmeyen gürültü kirliliğini de büyük ölçüde azaltır.

İşte ev sahiplerinin gizemli bir ekran oluşturmak için kademeli sıralar, gruplar veya çalılar ve ağaçlar kütleleri dikmeyi seçmelerinin bazı nedenleri:

Gizlilik çitlerinin yerine veya bunlara ek olarak doğal bahçe sınırları çizin
Komşulardan veya sokak trafiğinden bir veya daha fazla bakış açısını engelleyin
Mülkünüzü şiddetli rüzgarlardan koruyun
Bahçenizdeki kar oluşumunu azaltın
Peyzaj düzenlemenizin mimari tasarımını geliştirin
Doğal bir ses bariyeri oluşturun

Gizlilik Ağaçları Türleri

Ağaçlarınızı gizlilik için düzenlemenin en iyi yoluna karar verdikten sonra, en iyi ağaç türlerini göz önünde bulundurmanın zamanı geldi. Uzmanlar, etkili bir mahremiyet ekranı oluşturmak için bazı ağaç türlerini veya çalıların başkalarının üzerinde olmasını önermektedir. İşte ev sahiplerinin mahremiyet için en iyi ağaçları seçerken aralarında seçim yapabilecekleri iki geniş seçenek:

Yaprak Dökmeyenler : Birçok insan yaprak dökmeyenleri gizlilik açısından en iyi ağaç olarak görür. Olgunlaştıkları zaman güzelce doldururlar ve gizlilik ekranına güzel ve tutarlı bir görünüm sunarlar. Yaprak döken bitkilerin aksine, yaprak dökmeyen bitkileri yapraklarını ve yıl boyunca renklerini korur. Ancak, birçok yaprak döken bitki ile bulabileceğiniz renk çeşitliliğini sağlamıyorlar.
Yaprak Döken : Bu ağaçlar ve çalılar çekici ve renkli bir gizlilik ekranı oluşturabilen birçok çeşide sahiptir. Ancak, yaprak döken bitkiler, sonbaharın sonlarında ve uykuda olduklarında kış boyunca yapraklarını kaybederler ve yıl boyunca mahremiyet sağlamazlar.

Bahçeniz için Doğru Gizlilik Ağaçlarını Seçme

Her mülk sahibi, gizlilik için en iyi ağaçların ne olduğuna karar verirken, kendi benzersiz ihtiyaçlarını dikkate almalıdır. Bu, bahçenizin sadece alanı, büyüklüğü ve eğimine değil, zevklerinize de iner. Ev sahipleri için, dikimleri olgunlaştıktan sonra gizlilik ekranlarının nasıl görüneceğini önceden düşünmeleri de önemlidir.

Bahçenizde mahremiyet için iyi olan ağaçları veya çalıları seçerken göz önünde bulundurmanız gereken temel bilgiler:

Gizlilik Ekran Yüksekliği ve Genişliği

Eviniz için doğru tipte gizlilik ağaçları veya çalılar seçerken, tesisin tam olgunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bitkilerin tam büyüdüklerinde, istediğiniz ekran için doğru yüksekliğe ulaştığından emin olmak isteyeceksiniz. Bir yandan, bitkilerin belirli görünümleri gizleyecek kadar yüksek olmasını isteyeceksiniz. Diğer taraftan, yüksek güç hatlarına ulaşabilecekleri ve evinizi tehlikeye atabilecekleri kadar uzun olmalarını istemiyorsunuz.

Genişlik, gizlilik ağaçlarınız ve çalılarınız için önemli bir husustur. Komşu mülk çizgileri boyunca dikiyorsanız, ekranınızın komşunuzun bahçesine yayılmadığından emin olmak istersiniz. Bitkinin olgun aşamasında tam genişliği, ayrıca her biri arasındaki boşluğu belirlemenize yardımcı olacaktır. Ekran başlangıçta her bitki arasında büyük boşluklar olabilir, ancak bu zamanla dolduracaktır.

Kullanılabilir Alan Miktarı

Ağaçların kendi boyutlarına ek olarak, bahçenizin boyutunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Zaten küçük bir bahçeniz varsa, daha uzun, daha ince ağaçlar seçerek alanı en üst düzeye çıkarmak istersiniz. Fazla yeriniz varsa, daha dolgun ve daha geniş çitlerde bir kısmını kaybetmeyi göze alabilirsiniz.

Özel ağaçları olan bir geçit, araba yolu veya verandaya girmeyi planlıyorsanız, köklerin yerin altından nasıl uzayacağını düşünün. Ağaçlarınızı veya çalılarınızı kaldırımınıza çok yakın dikilmemesine dikkat edin. Kökler kaldırımın altına yayılabilir ve bu da yukarı itilmesine ve muhtemelen çatlaklar veya düzensiz lekeler oluşturmasına neden olabilir.

Bakım Seviyesi

Ev sahipleri için dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, bakım maliyetlerine ve zamanına ne kadar yatırım yapmak istedikleridir. Bazı çitlerin düzgün görünümlerini koruyabilmeleri için düzenli budama gerekir. Bazı insanlar için bu çok fazla bir girişim olabilir.

Az bakım gerektiren mahremiyet ağaçları arıyorsanız , orta boylu, herdem yeşil bir ağaç kullanmaya çalışın. Konik veya piramidal şekillerde yetişen ağaçlar uygun bir seçenek olabilir çünkü çok fazla budama gerektirmezler.

Güneş ışığına ve suya gelince her bitki farklıdır

Bitki Bakım İhtiyaçları

Her bitkinin toprak türü ve sulama ve güneş ışığı miktarı söz konusu olduğunda kendine has ihtiyaçları vardır. Bahçeniz için doğru tesisi seçmeden önce, bahçenizin yıl boyunca alacağı güneş ışığı miktarını belirlemeniz gerekir. Bahçenizde ağaçlarla taramak istediğiniz alanların tamlarına ve bu parçaların tam veya kısmi güneş alıp almadıklarına dikkat edin.

Ek olarak, bahçenizdeki toprağın pH seviyelerini test etmesi gerekebilir. Birçok bitki nötr pH’ı tercih ederken, bazıları daha asidik veya alkali toprakları tercih eder. Toprak ve güneş ışığının ihtiyacına göre doğru bitkileri seçtikten sonra, sulama sıklığı gereksinimlerini öğrenmeniz gerekir. Yeni ekilen ağaçların ve çalılıkların ilk birkaç yıl boyunca sürekli olarak sulanması gerekir, bu nedenle gerekirse bir fıskiye veya sulama sistemi kullanmaya hazır olun.

Son değerlendirme, acil gizlilik taraması ihtiyaçlarınızdır. Artık gizlilik ağaçlarınızın görünüm koridorlarını engelleyecek kadar dolu olmasını ister misiniz? Öyleyse, birkaç olgunlaşmamış ağaç veya çalılık satın alabilir ve boşlukları önlemek için bunları birbirine yakın yerleştirebilirsiniz. Veya derhal gizlilik için, gizlilik ağaçlarınız için çok satırlı veya kümelenmiş bir düzenleme kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, komşularınızı veya sokak trafiğini engellemenin başka bir yoludur.

Ancak, bu yaklaşım daha fazla ağaç satın almayı gerektirir ve bütçeyi artırabilir. Bekleyebilirseniz, olgunlaşmamış ağaçları satın almak, onları birbirinden ayırmak ve büyümelerini beklemek daha uygun maliyetli olabilir. Sonunda boşlukları doldurup daha dolu bir gizlilik ekranı oluşturacaklar. Bu durumda, yukarıda belirtilen herdem yeşillerinin bazıları gibi hızlı büyüyen ağaçlara yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Geleneksel Gizlilik Ağacı Düzenlemeleri

Ağaçların gizlilik ekranının dikilmesi kolay görünebilir. Hepimiz ön bahçelerin görüş alanını etkili bir şekilde bloke eden kaldırımlar boyunca güzel ve tertemiz manikürlü çitler gördük. Ancak, gizlilik ağaçlarınızı yerleştirmenin tek yolu bu değildir. Gerçekte, çalılarınızı ve ağaçlarınızı bahçeniz için doğru gizlilik ekranını oluşturacak şekilde düzenlemenin birkaç yolu vardır.

Gizlilik ağaçlarınızı yerleştirmeyi seçebileceğiniz geleneksel düzenlemelerden ve yollardan bazıları şunlardır:

Aynı bitki türü

Bir gizlilik ekranı oluşturmak için aynı türde birden fazla ağaç kullanmak en popüler seçeneklerden biridir. Geçen herkes için etkileyici görünen mükemmel ve tutarlı bir ekran oluşturur. Bir dizi gizlilik ağacı veya çitin üstündeki eşit aralık, yükseklik ve dolgunluk, evinize eklemek için gerçekten çarpıcı bir özellik olabilir.

Bununla birlikte, sürdürülmesi zor bir etki olabilir. Kötü performans gösteren bir ağaç sıranın düzensiz görünmesine neden olabilir. Veya bir haşere veya hastalık dalgası tüm sıranızı yok edebilir. Aynı zamanda düzgünlüğün ve tutarlılığın görünümünü korumak için düzenli bir budama rejimi gerektirir. Birçok ev sahibi bunu çok zaman alır ve alternatif seçeneklere bakabilir.

Karışık Fidanlıklar

Aynı bitki tipindeki mahremiyet ekranlarının ekilmesi için alternatif bir seçenek bunun yerine bir çalı karışımı kullanmaktır. Meşgul ev sahipleri için bu daha pratik bir seçenek olabilir. Görsel çekiciliğin bir kısmı ilginç bitkilerin güzel bir kombinasyonuna sahip olmak. Bu, peyzaj tasarımınıza derinlik ve entrika katabilir.

Farklı bitkilerden oluşan bir karışım seçmek de bakım açısından daha pratiktir. Ev sahipleri, seçtikleri bitkilerin farklı yükseklikleri veya performans seviyeleri hakkında endişelenmek zorunda kalmayacaklar. Daha kısa, daha küçük bir ağaç, aynı bitki tipinin tek bir satırındaki gibi baş ağrısına benzer.

Tek Sıralı Dikim

Düz bir çizgide bir gizlilik ekranını düzenlemek genellikle dikim için en yaygın seçenektir. Dikim yaptığınız mükemmel seviyede ve düz bir sınırın lüksüne sahipseniz, tek bir ekim sırası iyi çalışır. Aynı tipte bir ağacın düz bir sırasını ekebilir veya bir çit hattı boyunca karışık çalılar yapabilirsiniz.
Bu yaklaşım aynı zamanda gizlilik ekranınızla sınırlı bir alan kaplamak istiyorsanız da işe yarar. Düz bir dikim dizisi, bahçenizdeki alanı en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur ve ayrıca istediğiniz gizliliği sağlar.

Küme Dikme

Küme dikme, ortadan kaldırmak istediğiniz belirli bir görüş varsa, işe yarayan bir düzenleme yaklaşımıdır. Küme oluşumunda, engellemek istediğiniz şeyin önüne stratejik olarak 3-5 adet çalılık ağacı grubu yerleştirirsiniz. Uzmanlar tek sayılarla gruplandırmayı tavsiye ediyorlar.

Daha doğal görünümlü bir gizlilik ekranı arayan ev sahipleri, küme ekimini tercih edebilir. Bu, kusursuz şekilde manikürlü düz çizgili bir çitin tam tersidir. Küme düzenlemesi, aynı tipte bir ağacı mı, yoksa bir ağaç ve çalılık karışımını mı dikilmek istediğinize göre çalışır. Bazı ev sahipleri, daha fazla peyzaj tasarımı özelliği eklemek için çiçekli çalılar ekleyerek kümelenme oluşumuyla yaratıcılığın tadını çıkarırlar.

Çok Sıralı Dikim

Ev sahiplerinin sahip oldukları nihai seçenek 2-3 sıra sıralı ağaç dikmektir. Bu düzenleme ile ilgili fikir, arka sıranın önündeki sıranın boşluklarını doldurmasıdır. Bir gizlilik ekranı düzenlemenin bu yolu, ev sahibinin boşlukları kendi başlarına doldurmasını beklemek yerine acil gizlilikten faydalanmalarını sağlar.

Bu düzenleme ayrıca diğer seçeneklere göre daha sağlam bir duvar efekti yaratır. Geniş, açık bir bahçeniz varsa veya işlek bir yolun yanındaysanız, çok satırlı bir gizlilik ekranı iyi bir seçenektir. Çok sıralı, gürültü kirliliğini iptal etmek için mükemmel bir seçenek. Açık alanı yüksek rüzgarlardan korumak istiyorsanız, aynı zamanda en iyi seçimdir.

Beğendiğiniz çit bitkilerine Çit bitkileri sayfasından ulaşabilirsiniz.