Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve oyun odaklı donanımların üretiminin hız kazanmasıyla günümüzde dünyanın en büyük pazarlarından biri haline gelen video oyun pazarı, yakın tarihte çoğu efsane oyuna ev sahipliği yaptı. Bu efsane oyunlar arasında eski olduğu halde hâlâ bırakamadığımız bazı oyunlar da mevcut.

Aktif oyuncu sayısıyla günümüzde bile en fazla oynanan oyunlar arasına adını yazdırabilecek bu oyunların arasında Counter Strike 1.6, Metin2 gibi çoğu oyun sayılabilir. Lafı daha çok uzatmadan gelin eski olduğu halde hâlâ keyifle oynanan bilgisayar oyunlarını sizlerle paylaştığımız yazı dizimizin ikinci bölümündeki oyunlara beraber göz atalım.

1. Grand Theft Auto: San Andreas:
Piyasaya sürülme tarihi: 2004

Rockstar Games tarafından tasarlanan Grand Theft Auto serisinin en akılda kalan oyunlarından biri olan GTA: San Andreas, ana karakteri Carl Johnson’ın Los Santos’a geri dönüşüyle başlıyordu. Karakter geliştirme gibi daha önceki oyunlarda görülmeyen özelliklerin eklendiği oyun, temel olarak 1992 yılında Los Angeles’ta yaşanan olayları konu ediniyordu. Günümüzde hâlâ çoğu oyuncunun vazgeçilmezi olan GTA: San Andreas’ın resmi internet sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

2. Call of Duty 2:
Piyasaya sürülme tarihi: 2005

Infinity Ward tarafından tasarlanan ve Activision tarafından dağıtılan serinin ikinci oyunu Call of Duty 2, 2. Dünya Savaşı’nı konu alan oyunların belki de en iyisi olarak karşımıza çıkmıştı. Piyasaya sürüldüğü dönemde sahip olduğu gerçekçi efektleri ve eğlenceli oynanışıyla en önemli oyunu oynayan oyunculardan alınan geri bildirimlere göre beğenilme oranı %96. Günümüzde bile sağlam bir oyuncu kitlesine sahip oyunun Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

3. Left 4 Dead 2:
Piyasaya sürülme tarihi: 2009

Valve Corporation’ın 2009 yılında piyasaya sürdüğü ve Left 4 Dead oyununun devamı niteliğindeki oyun Left 4 Dead 2, FPS oyunlarının en etkin örneklerinden biri olarak karşımıza çıkmıştı. Tek ve çok oyunculu modlarıyla oyunculara farklı bir oyun tecrübesi sunan Left 4 Dead 2, oyunculardan alınan geri bildirimlerle %97 beğenilme oranına ulaşmıştı. Hâlâ çoğu oyuncunun en çok tercih edilen oyunu olan Left 4 Dead 2’nin Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

4. Counter Strike 1.6:
Piyasaya sürülme tarihi: 2000

Valve Corporation tarafından 200 yılında ilk sürümünün yayımlanmasıyla bir anda bütün dünyanın en fazla oynanan oyunları arasına adını yazdıran Counter-Strike, 1.6 güncellemesiyle son hâline kavuşmuştu. Harita çeşitliliğiyle ve çok oyunculu olmasının getirdiği keyifle büyük başarı yakalayan oyun, Counter-Strike: Global Offensive çıkmasına rağmen hâlâ sağlam bir oyuncu kitlesine sahip.

5. Age of Empires II:
Piyasaya sürülme tarihi: 1999

Ensemble Studios tarafından tasarlanan Age of Empires II: The Age of Kings, çoğu oyuncuya göre bütün dönemlerin en iyi anlık strateji oyunu. Age of Empires serisinin ikinci oyunu olan Age of Empires II: The Age of Kings, Orta Çağ’ı konu alıyor ve son derece eğlenceli bir oynanış sunuyordu. 2013 yılında bazı iyileştirmelerle yeniden piyasaya sürülen ve son derece sağlam bir oyuncu kitlesine sahip oyunun Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

6. Mount & Blade: Warband:
Piyasaya sürülme tarihi: 2010

Türk oyun şirketi TaleWorlds tarafından 2008 yılında geliştirilmeye başlanan video oyun serisi Mount & Blade’in Warband sürümü, Türkiye’de ve ABD’de eş zamanlı olarak satışa sunulmuş ve büyük bir oyuncu kitlesine hitap etmişti. Tek oyunculu ve çok oyunculu modlarıyla oyuncuların tercihlerine göre bir oyun tecrübesi yaşayabilmelerini sağlayan Mount & Blade: Warband’in Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

7. Need for Speed: Underground 2:
Piyasaya sürülme tarihi: 2004

Electronic Arts’ın Underground serisinin devamı niteliğindeki ikinci oyun olan Need for Speed: Underground 2, o dönem yarış oyunları arasında en fazla oynanan oyunlardan biri olmuştu. Sunduğu yarış ve araba çeşitliliğiyle eğlenceli bir oynanış sunan oyunun grafikleri, şimdi bakıldığında pek gerçekçi gelmese de o zaman bütün oyuncuları etkileyecek kadar iyi sayılıyordu. Need for Speed serisinin en iyi oyunlarından biri olan Underground 2’nin internet sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

8. Portal:
Piyasaya sürülme tarihi: 2007

Listemizdeki bir diğer Valve oyunu olan Portal; bilim kurgu ve macera türündeki oyunları sevenlerin en fazla oynadığı oyunlardan biri olmuştu. İlk olarak PC ve Xbox 360 için tasarlanan oyun daha sonra PlayStation 3’e de gelmiş ve dünya çapında büyük bir oyuncu kitlesi yakalamıştı. Günümüzde hâlâ çoğu kişi tarafından keyifle oynanan oyunun Steam sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

9. Metin2:
Piyasaya sürülme tarihi: 2004

Çıktığı ilk günden beri belirli bir dönemin değil her dönemin oyuncularına hitap eden Metin2, çok oyunculu MMORPG oyunlarının en etkin örneklerinden biriydi. Webzen tarafından tasarlanan ve Gameforge tarafından yayımlanan oyun, Kore’den başlayarak bütün dünyaya yayılmıştı. Ülkemizde ve diğer ülkelerde hâlâ çoğu kişinin oynadığı oyunun internet sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

10. Diablo III:
Piyasaya sürülme tarihi: 2012

Blizzard Entertainment tarafından tasarlanan ve 1996 yılında ilk kez yayımlanan oyun, yıllar sürecek bir video oyun serisinin doğmasına neden olmuştu. Yaklaşık 2,5 milyondan fazla satan serinin ilk oyunu, büyük beğeni toplamıştı. 2012’de yayımlanan 3. oyunla dünya genelinde büyük bir oyuncu kitlesine ulaşan oyunun resmi internet sayfasına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.