İnternet dünyasında yapılan iş fikirleri diğer sektörlere göre daha hızlı ve daha çok para kazandırabiliyor. Online olarak tüketicilere ulaşmanın eskiye nazaran daha kolay olması girişimcilere internet sektöründe yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bu sektörde yeni bir iş kurmak istiyorsanız tutkulu ve azimli olmanız gerekiyor. Girişimcilerin bir çoğu hali hazırda internet dünyasında para kazanmaya devam ediyor, neden sizde online olarak iş kurmak için kolları sıvamıyorsunuz?

Bir iş kurmak çok hızlı bir şekilde para kazanmak anlamına gelmiyor. Tüm sektörlerde sıklıkla çok hızlı para kazanan girişimciler olduğunu biliyoruz ama bunların hiç birisi işlere alt yapıyı kurmadan başlamıyor. Gerek sosyal medyadan zengin olanlar gerekse teknoloji ürünlerinde yeniliklere imza atanların aslında işlerinin ilk başlarında zorlandıklarını unutmayın. Bazı istisnalar hariç bir çok fikirde mutlaka bir iş planı bulunur. Bu yüzden sizde girişimcilik yapmak istediğiniz alanlarda mutlaka bir iş planı oluşturun ve iş modeliniz üzerine ciddi bir şekilde çalışın.

 

1Aylık Kutu Abonelik Hizmeti

 

Her çeşit dikey kategoriye yayılmış bir çok aylık “kutu abonelik” hizmeti var. Bugün internet sayesinde kendi premium (veya premium olmayan) kutu servisinizi kolayca oluşturabilir ve yinelenen gelir modeli ile mükemmel bir iş yapabilirsiniz. Her ay endüstriniz için geçerli olan benzersiz kutuları müşterilerinize kutu halinde gönderebilirsiniz.

Gurme yiyecekler, kozmetik ürünleri, oyuncaklar ve daha pek çok şeyi içeren kutu hizmetleri ile ilgili girişimlerde bulunabilirsiniz. Bu iş fikri tekrarlayan gelir modelini oluşturmak için harika bir yoldur ve size sabit müşteriler kazandırır. İşin bir çok püf noktası bulunmaktadır. Bu yüzden işe başlamadan önce bir çok kutu abonelik ile ilgili yapılan işleri takip etmeniz gerekir. Böylece aklınızda işi nasıl yapacağınız ile ilgili bir çok detay oluşacaktır.

Bu iş fikri ile ilgili basit bir örnek vermek gerekirse ilk önce kendinize bir hedef kitle belirliyorsunuz. Örneğin Evcil hayvan sahipleri için aylık kutular oluşturuyorsunuz bu kutularda mamalar, kumlar ve pet oyuncaklardan oluşan ürünler bulunuyor. Bu ürünleri sosyal medya ve web sitelerinde tanıtarak kendinize bir müşteri portföyü oluşturuyorsunuz. Ardından iş fikrinize aylık üyeler topluyorsunuz ve kutu abonelerinize özel paket gönderimlerinize başlıyorsunuz. Abonelik fiyatlandırmasında makul olmanızda ve göndereceğiniz ürünlerde düzenli bir çalışma yapmanızda fayda var. Kutu bedeli aylık 100 lira olursa ve bir gönderim size 30 lira kazandırırsa bu gerçekten iyi bir rakam. 30 lira kar ile 1000 müşteriye aylık dağıtım yapmak 30 bin lira kazanmanızı sağlar. Tabii ki işin detayında müşterileri elde tutmak, yeni müşteriler bulmak ve stoklarınızı düzenli tutmak gibi bir çok faktörde yer alıyor.

 

2Web Sitelerini Farklı Dillere Çevirme

 

İnternet üzerinde mutlaka Alibaba tarzında bir siteyi gezmişsinizdir. Toptan ticaret yapılan bu tarz sitelerde genellikle İngilizce dili hakim olsa da diğer dillerde etkin bir şekilde kullanılıyor. Bugün Türkiye’de bir çok şirket sitesi sadece Türkçe olarak yayın yapıyor. Bir kısım şirketler İngilizce ve Türkçe olarak yayın yapsada, birden fazla dilde yayın yapan site sayısı oldukça düşük durumda.

Aslında burada internet girişimcileri için çok büyük bir fırsat bulunuyor. Bu fırsatta global dillerde yayın yapan web siteleri oluşturmak. İngilizce, Arapça, Çince, Rusça, Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi dilleri şirket sitelerine entegre ederek hem yerli şirketlerimizin dünyanın farklı bölgelerinden ulaşılabilmesini sağlamış hem de kendinize etkin bir iş alanı oluşturmuş olursunuz.

İş sadece şirket sitesini farklı dillere çevirmekle bitmiyor. Aynı zamanda bu web sitelerini ülkelerin ticari portallarına ve rehberlerine de kayıt ettirerek para kazanabilirsiniz.

 

3Eğitimsel İçerikler ve Kurslar

 

En hızlı para kazandıran işerden birisi de eğitim içeriği ve kursları oluşturmaktır. İnsanlar her zaman kendini geliştirmek isterler. Bu sayede eğitim setlerine bütçe ayırmaktan çekinmezler. Eğitim kurslarınızı satabileceğiniz çok sayıda site var.

Udemy bir platform kullanabilirsiniz. Udemy hakkında daha önce yazdığımız yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz. Udemy harici bir çok platform bulunsa da kendi pazarlama teknikleri ve veritabanı açısından udemy en meşhur olan eğitim sitesidir. Aynı zamanda eğitim videolarınız için affilite programlarında kaydolabilir ve farklı web sitelerinde de eğitim setlerinizin satışını yapabilirsiniz.

 

4Koçluk Hizmetleri

 

İş, sağlık veya bilgisayar gibi bir alanda uzman iseniz, neden koçluk hizmeti vermiyorsunuz? Nerede yaşadığınıza bakılmaksızın bir koç olabilirsiniz ve hizmetlerinizi Skype üzerinden veya şahsen yapabilirsiniz. En iyi becerilerinizi üçe düşürün ve bu becerileri yüksek biletli bir koçluk hizmetine nasıl çevireceğinize karar verin.

Bugün bu sektörde hizmet almak isteyen tüketiciler, koçluk programlarına binlerce lira ödeme yapmaya devam ediyor. Koçluk hizmetlerinde Performans Gelişim Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Anlaşmazlık Yönetimi Koçluğu ve Satış Koçluğu gibi bir çok farklı alanda hizmet verebilirsiniz. Koç olarak yetişmek için ise işi iyi bilen kurumlardan eğitimler alabilir ve sonrasında kendi müşterilerinizi bulabilirsiniz.

 

5Sosyal Medya Yönetimi

 

Sosyal medya bugünlerde çok büyüdü ve işletmelerin kendilerini yönetmek için zamanı ya da bilgisi yok. Yine de, bunun pazarlamanın en önemli yönlerinden biri olduğunun farkındalar ve bu işleri yönetecek bireylere ihtiyaçları var.

Günümüzde işletmeler sosyal medya yönetiminde büyük paralar harcamaya hazırlar. Sosyal medya yönetimi işini gerçek anlamda yaparak şirketlerin potansiyel satışlarını artırmaya yardımcı olabiliyorsanız, müşterilerinizin listesi zamanla çoğalacaktır. Bu sektörde en popüler stratejileri keşfetmek için diğer popüler sosyal medya kullanıcılarını sıklıkla takip etmeniz gerekir.

Sosyal medya’da sıklıkla Facebook ve Instagram gibi etkin siteler üzerinde pazarlama çalışmalarına hakim olabilmek için yardımcı araçları kullanmayı bilmeniz gerekir. Bunlara örnek olarak Buffer, Hootsuite, SproutSocial, Raven, Pagemodo ve TweetDeck gibi araçlardır.

 

6SEO Hizmetleri

 

Seo’nun genel açılımı “Arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Kısacası Türkiye’de Google en çok kullanılan arama motoru olmasından dolayı Google’de ilk sayfalarda yer almak için şirketlerin sitelerinin optimize edilmesi ve güncel tutulması ile ilgilidir. SEO ve web geliştirme pazarı her zamankinden daha büyük ve durmadan gelişen bir yapıya sahiptir. SEO işlemleri çok değişken olduğundan, çoğu şirket için korkutucu bir şeydir. 200’den fazla algoritma sıralama faktörü ile uğraşacak vakti olmayanlar için verilen bu hizmetlerden para kazanmak için eğitim alabilir veya kendinizi geliştirebilirsiniz.

Seo işinde size yardımcı olacak bir çok araç bulunmaktadır. Moz Analytics, Ahrefs ve SEMRUSH gibi bir çok seo aracının nasıl çalıştığını ve ne işlerde kullanılacağını öğrenmeniz gerekir. Seo işlemlerinde ücretler değişkendir ve genelde girişimciye para kazanma konusunda tatmin edicidir. Öyleki bazı şirketler seo için aylık 3.000 lira gibi bir rakam öderken bazıları ise tek seferde 60.000 liraya kadar olan seo ücretleri ödemektedir.

 

7Reklam Yönetim Ajansı

 

Günümüzde Facebook, Google ve YouTube reklamları tıklama başına ödeme reklamcılığının baskın gücü haline geldi. PPC aracına hakim olanlar için, herhangi bir işletme hızlı ve etkin şekilde ölçeklendirilebilir. Facebook ve Google reklamlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman ayırın. Bu konularda ders alın ve doğru kitleye ulaşabilmek için en iyi taktikleri ortaya çıkarın. Doğru kitleye ulaştığınızda ve o kitleye hitap eden doğru teklifi alırsanız, hızlı bir şekilde pazarınızı genişletebilirsiniz.