İnstagram Profiline Kimlerin Baktığını Öğren!!

E-ticaret sitesi açarak karlı ve aynı zamanda prestijli bir işin sahibi olmaya kararlıysanız, e-ticaret yapmak için gerekenler hakkında hazırladığımız bu yazımızda izlemeniz gereken yol haritasını bulabilirsiniz.

Dünya genelinde birçok tüketici artık alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyor. E-ticaret siteleri sundukları ürün çeşitliliği, konfor ve fiyat avantajı ile alışveriş tutkunlarının gözdesi haline geliyor. E-ticaret siteleri giderek daha çok kar ettikçe, e-ticaret nasıl yapılır sorusunun önemi artıyor. E-ticaret sitesi kurmak ilk etapta oldukça az gereksinimin yerine getirilmesinden ibaret olarak değerlendirilse de girişimcilerin başarılı olmaları adına yola sağlam adımlarla çıkmaları gerekiyor.

E-Ticaret Nedir Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi platformlar aracılığı ile ürün ya da hizmetlerin satışının yapılması, ödemelerin anlık olarak alınması ve müşterilerle etkileşimin mümkün kılındığı tüm platformalar e-ticaret adı altında toplanır. Bu genellemeden yola çıkarak “E-ticaret nedir?” sorusuna verilecek yanıt internet üzerinden satış yapılmasına dayanır. E-ticaret yapılabilmesi için öncelikle satışı yapılacak ürün ya da hizmetlerinin belirlenmesi, satış için gerekli stokların doldurulması ya da satış ortaklığı kurulması, e-ticaret altyapısının oluşturulması gerekir.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ DEVAMI İÇİN ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İş Planı Yapılmalı

İş planı yapmak birçok girişimci için külfet olarak yorumlanır. Ancak başarılı bir girişime imza atılabilmesi için iş planı kritik öneme sahiptir. Bu süreçte e-ticaret sitesinin kurulma amacı, neden tercih edilmesi gerektiği, satışı yapılacak ürünlerin ya da hizmetlerin belirlenmesi, kimlere hitap edileceği, tedarik sürecinin nasıl ilerleyeceği, girilecek pazarın dinamikleri, finans gereksiniminin planlanması gibi önemli noktalar netleştirilir.

E-ticaret Sitesi Kurulmalı

İş planı kapsamında belirlenen unsurlar da dikkate alınarak e-ticaret sitesinin kurulma çalışmaları başlanmalıdır. Bu süreçte özel yazılıma sahip bir e-ticaret sitesi tasarlatılabilir ya da e-ticaret paketleri satın alınabilir. Maksimum kalite isteyenlerin özel yazılımı tercih etmeleri önerilir ancak bu siteler daha pahalı olduğu için başlangıç aşamasında düşük sermayeli girişimciler e-ticaret paketleri arasından da seçim yapabilir. “E ticaret paketi nedir?” hakkında da hazır yeri gelmişken bir açıklama yapmak istiyoruz. E-ticaret paketleri e-ticaret web sitesi altyapısıdır. Farklı paketlerin farklı ürün ekleme kapasiteleri, e-posta tanımlamaları, temaları, ödeme alternatifleri, ürünleri sosyal medyada paylaşabilme gibi özellikleri bulunabilir. Bu aşamada e-ticaret paketi seçmek isteyenlerin her paketin özelliklerini sorgulamaları gerekir.

Ürün ya da Hizmet Entegrasyonu Yapılmalı

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra girişimcilerin çok kapsamlı düşünmeleri gerekir. Satışı yapılacak ürünlerin veya hizmetlerin siteye nasıl entegre edileceği bulunmadığı takdirde girişimcilerin zamanlarının çok büyük kısmı yalnızca siteye girdi eklenmesi ile harcanabilir.

Ürün Satışı Yapılacaksa Ürünler Nerede Depolanacak?

E-ticaret sitelerinde stoksuz satış yapılabilir aynı zamanda satışı yapılması planlanan ürünler depolanabilir. Bunun kararı girişimcinin iş modeli doğrultusunda verilmelidir. Ürünlerin depolanmasının da sipariş üzerine tedarik edilmesinin de kendine has avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin sipariş üzerine ürün tedariki yani stoksuz satış özellikle maliyet sıkıntısı çeken satıcılar için karlı kabul edilirken, ürünleri depolayanlar fiyat değişimlerinden etkilenmedikleri için karlarının daha yüksek olduğunu düşünürler. Günümüzde depolama ve ürün satın alma maliyetleri yüksek olduğu için “stoksuz e-ticaret nasıl yapılır?” ile ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Stoksuz e-ticaret yapılabilmesi için ürün tedarikinin yapılacağı işletmeler ile anlaşılması gerekir. Dropshopping olarak da adlandırılan stoksuz e-ticaret için e-ticaret site paketinin doğru seçilmesi ve tedarikçi firmaların sanal pos entegrasyonlarının yapılıp yapılmadığının bilinmesi gereklidir.

Sanal Pos İşlemleri Yapılmalıdır

İş planı yaptınız, e-ticaret sitenizi kurdunuz, ürün tedarik sıkıntılarınızı giderdiniz ancak tüm işlemler bunlarla sınırlı değil. E-ticaret sitenizin başarısını arttırmak için hangi bankalarla ya da ödeme sistemleri ile müşterilerinize ödeme alternatifleri sunacağınızı da belirlemelisiniz. Aynı şekilde kargo şirketleri ile görüşmeli ve müşterilerinize en karlı seçenekleri sunmak için piyasadaki rekabet yoğunluğunu lehinize çevirmelisiniz. Kargo şirketleri ile sözleşme imzalayıp gerekli ambalaj malzemelerinizi de temin ettikten sonra pazarlama stratejileri belirlemeye başlayabilirsiniz.

Pazarlama Stratejilerini Gözden Geçirin

Muhteşem bir e-ticaret alt yapısı kurup en dikkat çekici ve kaliteli ürünleri satışa sunsanız da sitenizi tanıtamazsanız bu projenin başarılı olmasını bekleyemezsiniz. E-ticaret sitenizin reklamını yapmalı, marka bilinirliğini arttırmalı ve müşterilerinize güven duygusu aşılamalısınız. Dijital pazarlama stratejileri bu aşamada sizin vazgeçilmeniz olacaktır. Sosyal medya, e-mail pazarlama, SEO çalışmaları, sosyal medya reklamları, içerik pazarlama ve Adwords reklamları gibi seçeneklerden yararlanarak satış dolu günlere geçiş yapabilirsiniz.