Bitcoin Popülerliği Neden Düşüyor?

Bitcoin bir zamanlar tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Ancak şuan ne yazık ki eski finansal değerini koruyamaz durumda. Peki bu durumu etkileyen faktörler neler ve bitcoin popülerliği neden düşüyor? Bu yazımızda bu soruya farklı açılardan yaklaşarak cevap bulmaya çalışacağız.

Alternatif Kripto Paralar

Bir zamanlar piyasada bitcoin ve sadece birkaç küçük altcoin bulunurken şuan yüzlerce kripto para alternatifi bulunmakta. Bu yüzden de yatırımcılar gelecek vaat ettiğini düşündüğü yeni coinlere yönelmiş durumdalar. Bu da ister istemez bitcoinin eskisi gibi tek seçenek durumunu kaybetmesini ve buna bağlı olarak da değer düşüşü yaşamasına yol açmakta. Özellikle kripto para dünyasına bankalar ve devletler gibi resmi alanların da girmesi ile birlikte insanlara bitcoinin tek seçenek olmadığı ve daha ilgi çekici kripto paraların mevcut olduğu lanse ediliyor. Bu sayede de yatırımların diğer yollara çevrilmesi ile birlikte bitcoin popülerliği düşmekte.

Madencilik Zorluğu

Bitcoin madencilerinin son zamanlarda korkulu rüyası haline gelen bir diğer durum da bitcoin kazmak için harcanması gereken güç miktarı. Bitcoin miktarının korunması ve adil bir dağıtım gerçekleştirilmesi için zaman zaman arttırılması ile birlikte madencilik zorluğu iyice birikmiş durumda. Son zamanlarda yaşanan fiyat düşüşü ile birlikte madenciler kâr yapamaz duruma geldi ve bu da yine bitcoin popülerliğinin düşmesini etkileyen faktörlerden bir tanesi.

Geri Kalmış Teknoloji

Artık kripto paralar finansal değerlerinin yanı sıra çeşitli şirketler tarafından güvenlik amacıyla da kullanılmakta. Önceden bu iş için bitcoin yeterli gelse de şuan böyle bir şeyden bahsetmek zor. Açıkçası boynuz kulağı geçmiş durumda ve artık şirketler ripple veya benzeri diğer kripto paralara yönelmiş durumdalar. Bundaki öncelikli sebep ise vaat edilen gizlilik ve güvenlik seviyesi olsa gerek.

Bitcoin popülerliği ve buna bağlı olarak da değerinin düşmesi ile birlikte birçok bitcoin balinası olarak adlandırılan ve elinde binlerce bitcoin bulunduran kişi de alternatif kripto paralara yönelmiş durumda. Şüphesizdir ki bu da yine bitcoin fiyatının düşmesine sebep olan faktörlerden bir tanesi.

Siz de elinizde bitcoin bulunuyorsa veya bulunsaydı böyle bir durumda neler yapardınız? Yorumlarda bu sorunun cevabını belirtebilirsiniz.