İnstagram Profiline Kimlerin Baktığını Öğren!!

Bu yazımızda sizlere akıllı telefonların ısınma sorununun nedenlerini ve neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

 

Özellikle Android işletim sistemli telefonlar ısınma sorununun en çok yaşandığı sistemlerdir. Bunun sebebi ise işlemci ve donanımların sürekli çalışıyor olmasıdır. Telefonlarda işlem gücü yüksek olan uygulamalar çalışıyorsa ısınma kaçınılmaz bir sorun olacaktır. Bir diğer durumda telefon şarj olurken ısınabilir. Bu normal bir ısınmadır endişe etmenize gerek yok.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ DEVAMI İÇİN ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 

Hafıza doluluk oranı yüksek bir telefon daha çabuk ısınabilir. Bu en popüler sorunlardan birsidir. Örnek olarak 8 GB alanlı bir telefonun 6 GB üstü bir depolama yaparsanız ısınma, donma, yavaşlama, kilitlenme gibi sorunlar baş göstermeye başlar.

 

Neler Yapmalıyım?

Bir telefonu sağlıklı bir şekilde kullanmanın ilk adımı orjinal şarj cihazı kullanmaktır. Acil olmadığı sürece başka model şarj aleti kullanmayınız. Orjinal şarj aleti kullanımı hem batarya ömrünü uzatacak hemde şarj olurken ısınma sorununu ortadan kaldıracaktır.

 

Kılıf seçiminiz çok kapalı olmamalıdır. Bazı kılıflar çok kapalı ve kalitesiz olmasından dolayı hava ile teması kesilebilir. Bu durumda telefonun çabuk ısınmasına sebebiyet verebilir.

 

Telefonlarınızın wi-fi, gps( konum ), bluetooth, mobil veri ve nfc gibi özelliklerini gerekmedikçe açmayınız. Bu özelliklerin çalışması durumda arka planda yoğun şekilde çalışan uygulamalar olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda işlemciniz ısınacak ve şarjınız bitecektir. Özellikle wi-fi, bluetooth ve mobil veri bunların başında gelenleridir.

 

Çoğu uzmana göre bataryaların ömrü bir yıldır. Bataryanızı yılda bir kere telefonun yetkili servisine götürüp bataryanızın ne kadar sağlıklı durumda olduğunu öğrenin duruma göre bataryanızı değiştirin.

 

Orjinal batarya kullanın. Çakma bataryalar çok çabuk şişerler ve ısınma yaparlar. Bu tip bataryaların aniden patlama gibi özellikleride vardır. Kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlardan uzak tutun. Özellikle kalorifer gibi sıcak eşyaların üzerine koymaktan kaçınınız. Telefonunuzu plaj, cam önü gibi güneş ışığının doğrudan vurduğu yerlerde bırakmayınız.

 

Bir diğer önemli husus ise telefonunuzu asla şarjdayken kullanmayınız. Bu durum hem batarya ömrünüzü hızlı bir şekilde tüketecek hemde çok çabuk ısınmaya yapacaktır.

 

Sık karşılaşılan bir soruda “oyun oynarken telefonum ısınıyor ne yapmalıyım” sorusudur. Bu durum gayet normal bir durumdur uygulamaları veya oyunu çalıştırmaya başladığımız anda ram, işlemci ve ekran kartı otomatik olarak devreye girer buda telefonunuzun ısınmasına yol açar.