İnstagram Profiline Kimlerin Baktığını Öğren!!

Sosyal Medyaya Vergi Geliyor

Uganda meclisinde alınan karara göre artık Facebook, Instagram gibi sosyal medya araçlarını kullanan herkesten vergi alınacak. Bunların yanında Twitter ve WhatsApp gibi araçları kullanan kişilerden her gün 23 kuruş değerinde 200 Uganda şilini vergi alınacak. Uganda ülkesinin durumu ortadayken halktan bu tarz mecralar için bile vergi alınması halkı daha da zor duruma sokacaktır. Yasa çoktan onaylandı ve yakın zamanda yürürlüğe konulacak. Ülke, aldığı bu karar ile bir ilke imza atacak, ancak bundan cesaret alıp diğer ülkelerin de bu tarz kararlar vermesi bence şaşırtıcı olmaz. Özellikle Uganda’nın komşu ülkelerinde bu tarz yasalar hayata geçirilebilir.

Ülkemizde Durum Nasıl

Türkiye’de de son zamanlarda sosyal medya üzerinden gelir elde edenler için bir vergi yasası çıkartılması konuşuluyordu. Bu durumu ben de destekliyorum, ancak WhatsApp ve Facebook gibi sosyal platformlar için her gün vergi ödediğimi düşünemiyorum bile. Böyle bir yasa ülkemizde hayata geçirilmiş olsaydı benzin ve benzeri şeylerin zamlanmasına tepki göstermeyen insanların hemen sokağa çıkıp protesto gösterilerine başlaması da muhtemel. Teknolojinin bu denli yaygın olması sayesinde artık sosyal medya üzerinde dolaşan ilanlar ile insanların çeşitli ihtiyaçları karşılanabiliyor. Örnek verecek olursak, Facebook üzerinden yapılan bir kan ihtiyacı duyurusuna büyük sayfaların da destek vermesi ile birlikte onlarca insan hastaneye akın edebiliyor. Durum böyleyken bu mecradan vergi almak hiç de akıl kârı olmazdı.

Kişi Başına Düşen Milli Gelir

Uganda’nın kişi başına düşen milli geliri 670 dolar seviyelerinde dolaşmakta. Bu durum ülkemizde ise 9.800 dolar civarlarında. Durum buyken Uganda yönetiminin bir de bu konuda halkından vergi alması hiç de akıl kârı değil.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ DEVAMI İÇİN ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

Uganda Cumhurbaşkanı bu tarz sosyal medya platformlarının ülke içerisinde dedikodu ve bilgi kirliliği oluşturduğunu düşünüyor. Aslında hiç de haksız değil. Ne kadar asılsız ve sahte haber varsa bir çoğu ilk başta sosyal medyadan türüyor ve yayılıyor. Çünkü insanların Facebook’taki bir haberi tek bir butonla kendi çevresine de duyurması mümkün. Durum bu olunca birkaç kişinin paylaşması ile birlikte haberler neredeyse ülkenin her kesiminden insana yayılmış oluyor. En sevilen sahte haberler ise genelde kişinin tutmuş olduğu siyasi parti hakkında söylenen güzel şeyler oluyor.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz, ülkemizde böyle bir durum olsaydı ne yapardınız?